Dodany: 25.07.2021 17:01|Autor: beata072

Książki i okolice> Zestawienia tematyczne

2 osoby polecają ten tekst.

Dobrze napisany, błyskotliwy romans?


Do tej pory praktycznie nie czytałam typowych romansów. Jako nastolatka poczytałam trochę harlequinów od mamy, ale szybko mi zbrzydły, a tak, to czytałam gł. fantastykę i jedyny naprawdę dobry romans, jaki kojarzę, to "Duma i uprzedzenie" 😛
Niestety wśród fantasy z wątkiem romantycznym wyczytałam już chyba wszystko, co mogło mi się podobać, więc pomyślałam, że może jednak od czasów tej "Dumy i uprzedzenia" pojawiło się coś równie błyskotliwego i dobrze napisanego?
Coś, co nie będzie taką zwykłą, nudną obyczajówką, ani tanim romansidłem w harlequinowym stylu. Nie będzie też napisane stricte pod sceny erotyczne. Jakiś pogodny romans, gdzie ten facet będzie się musiał naprawdę solidnie postarać, żeby przekonać do siebie kobietę. I żeby to był naprawdę interesujący, wyrafinowany gość, a nie typ mięśniaka-zwierzaka 😛
I bez żadnych wątków małżeńsko - rodzicielskich ;)
Wyświetleń: 1991
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 8
Użytkownik: Artola 12.08.2021 09:44 napisał(a):
Odpowiedź na: Do tej pory praktycznie n... | beata072
Jeśli podobała Ci się klasyka, to może Wichrowe Wzgórza (Brontë Emily Jane (pseud. Bell Ellis)) ?
Użytkownik: Urszulla 12.08.2021 09:56 napisał(a):
Odpowiedź na: Do tej pory praktycznie n... | beata072
Proponuję Błękitny zamek (Montgomery Lucy Maud)
Użytkownik: Kurdybanek 04.07.2022 16:45 napisał(a):
Odpowiedź na: Do tej pory praktycznie n... | beata072
Przeminęło z wiatrem (Mitchell Margaret)
oraz
Znachor (Dołęga-Mostowicz Tadeusz (pseud. Dęboróg W. M.))

Jestem pewna, że spełnią Twoje oczekiwania! :-)
Użytkownik: Losice 04.07.2022 21:18 napisał(a):
Odpowiedź na: Do tej pory praktycznie n... | beata072
A może coś z XXI wieku ...

Normalni ludzie (Rooney Sally)

dla mnie jedna z najlepszych powieści ostatnich lat ...
Użytkownik: misiak297 04.07.2022 21:36 napisał(a):
Odpowiedź na: A może coś z XXI wieku ..... | Losice
Ja totalnie nie rozumiem zachwytów nad tą książką:) Nie, żebym z nimi polemizował. U mnie to było wielkie rozczarowanie. Nic z niej we mnie nie zostało wkrótce po zakończeniu lektury.
Użytkownik: Losice 11.07.2022 01:00 napisał(a):
Odpowiedź na: Ja totalnie nie rozumiem ... | misiak297
Zauważyłem Misiaku, że w ocenie tej książki różnimy się najbardziej.
Twoje zdanie absolutnie nie jest odosobnione, stąd też dość często zastanawiałem się, dlaczego ja tak "entuzjastycznie" odbieram tę powieść. Nie chciałbym w tym wątku jej spojlerować, więc napiszę o kilku moich wrażeniach.

1. Uważam, że jest to ładna historia o miłości dwójki outsiderów - o ich sekretnej miłości (Ona wyobcowana i wyrzucona poza nawias grupy rówieśniczej, On jest outsiderem z urodzenia pragnącym "zmyć to znamię") - stąd też ich sekretna miłość - moje skojarzenie - topos Romeo i Julia (Szekspir (Shakespeare William))

2. Inne skojarzenia literackie - motyw outsidera i zamkniętej, tajemniczej grupy, (w której znajduje się intrygująca bohatera osoba)
Tajemna historia (Tartt Donna)
i mój ukochany Orhan Pamuk, którego uważam (pomimo, że kocham jego pisarstwo) za największego marnotrawcę swoich powieściowych pomysłów - tym razem mam na myśli Nowe życie (Pamuk Orhan) - bohatera zaczyna fascynować grupa studentów mających dostęp do tajemniczej książki, (w grupie jest piękna dziewczyna, która staje się jego obsesją).

3. Punkt centralny powieści - On zapiera się swojej miłości - to jest oczywiście temat znany już od starożytności - a najsłynniejsze odniesienie - topos zaparcia się swojej miłości i wiary - Święty Piotr, który zaparł się Jezusa i usłyszał pianie koguta.
W powieści On równie szybko jak Św. Piotr widzi, że popełnił największy błąd w swoim życiu, i podobnie jak Św. Piotr nie ma możliwości naprawić tego i powiedzieć Jej wszystkiego (Św. Piotr nie miał telefonu, żeby zadzwonić do Jezusa, On ma telefon, ale Ona nie odbiera).
Oczywiście w literaturze jest zapewne bardzo wiele powieści, w których ten problem jest przedstawiony. Nasuwają mi się dwa przykłady - znowu Pamuk - i dla mnie jego najlepsza powieść Muzeum niewinności (Pamuk Orhan) - tutaj bohater próbuje naprawić swój błąd i odnaleźć ukochaną w wielkim Stambule, stanowi to przyczynek do pięknego opisu Stambułu, który staje sie drugim bohaterem książki.
Druga powieść, to mało znana Nuda (Moravia Alberto (właśc. Pincherle Alberto)). Jest to chyba jeden z najbrzydszych obrazów miłości (momentami sprawiający wrażenie patologii), gdzie główny bohater zapiera się swojego uczucia i uważa, że nie może określić jego prawdziwej wartości, gdyż brak mu jest "swoistego punktu odniesienia". Namawia, więc dziewczynę, żeby go zdradziła, co pozwoli mu ocenić jak głębokie jest jego uczucie ...... równie szybko słyszy, że "pieje kogut".... i próbuje śledzić dziewczynę, oczywiście w wielkim Rzymie.
Obie powieści- Pamuka i Moravii - nie mają szczęśliwego zakończenia..... gdy czytałem powieść Sally Rooney zastanawiałem się, jako ona rozwiąże ten problem.... Czy bohaterowie znowu się spotkają?
Dla mnie powieść była ciekawa do samego końca...



Użytkownik: srebrnoooka 16.09.2022 16:16 napisał(a):
Odpowiedź na: Do tej pory praktycznie n... | beata072
Sylvain Reynard Piekło Gabriela i reszta serii. Na Passionflix są też filmy na podstawie książek. Polecam.
Legenda
  • - książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę
  • - do książki dodano opisy lub recenzje
  • - książka dostępna w naszej księgarni
  • - książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)
  • - książka znajduje się w Twoim schowku
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: