Dodany: 2021-07-14 20:13|Autor: martynak

Redakcja BiblioNETki poleca!

Książka: O chłopcu, ptaszynie i pewnym trumniarzu
Woods Matilda

Czy w magicznym mieście jest miejsce na smutek?


Recenzja oficjalna PWN
Recenzent: Martyna Kardyś

„O chłopcu, ptaszynie i pewnym trumniarzu” to debiut literacki Matildy Woods. Już sama okładka prezentuje świat pełen magii. Historia nie jest jednak ciepłą, cukierkową opowieścią, co może sugerować wydanie. Nie każda książka dla dzieci musi być skierowana wyłącznie do młodszych czytelników. Tutaj nawet dorosły może znaleźć coś dla siebie.

Alberto jest trumniarzem w magicznym mieście Allora. Pewnego dnia spokój całego miasteczka zakłócili tajemniczy przybysze ‒ chłopiec Tito wraz ze swoim magicznym ptakiem. Zmuszeni do ucieczki, szukają teraz schronienia. Chłopiec jest nieufny, jednak musi znaleźć jakieś bezpieczne miejsce. Dzień staje się coraz krótszy, a noce dłuższe. Jedyną osobą, która może im pomóc, okazuje się Alberto.

Książka zachwyca już samą oprawą graficzną. Piękna okładka zaprasza do przeczytania opowieści, którą skrywa. Dopełnienie prezentowanej historii stanowią minimalistyczne grafiki autorstwa Anuski Allepuz. Utrzymane w biało-granatowej kolorystyce ilustracje komponują się z całą stylistyką wydania i nie można od nich oderwać wzroku. To duży atut dla młodszych czytelników, którzy mogą rozwijać swoją wyobraźnię.

„O chłopcu, ptaszynie i pewnym trumniarzu” to dojrzała historia o życiu, śmierci, przemijaniu, miłości i przyjaźni. Opowieść kierowana jest do dzieci w wieku 9-11 lat, jednak przypadnie ona do gustu całej rodzinie. Książka jest pełna magii. Czasami może też przerazić. Alberto jest trumniarzem, zwłoki i trumny są u niego na porządku dziennym, stąd jego specyficzne podejście do tych spraw. Mimo to historię warto przedstawić dziecku, ponieważ pod płaszczykiem fantazji skrywa wiele mądrych prawd życiowych.

Zakończenie nie jest typowe i pozostawia spore pole dla fantazji czytelnika. Dziecko po przeczytaniu może samo wymyślić dalsze losy bohaterów. Samo czytanie ułatwia natomiast wykorzystana czcionka. Litery są duże i przyciągają wzrok. Śledzenie opowieści umożliwia numeracja stron umieszczona w widocznym miejscu. Dzięki temu nawet młodsza pociecha nie pogubi się w trakcie samodzielnego czytania.

Debiut literacki Matildy Woods to piękna historia, która pomoże wytłumaczyć dziecku wiele ważnych kwestii związanych z życiem. Przybliża ona temat utraty bliskich, miłości, przyjaźni czy żalu. To opowieść pełna magii, którą z powodzeniem można przeczytać w kręgu rodziny. Piękne grafiki aż hipnotyzują, przez co ciężko oderwać się od książki.

Ocena recenzenta: 5/6

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 508
Dodaj komentarz
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: