Dodany: 07.07.2021 13:37|Autor: Uleczkaa38

Bajkowe spotkanie z wielką przygodą i końmi w roli głównej!

Typ recenzji: Oficjalna PWN

Recenzent: Urszula Janiszyn

Wakacje, lato, czas zabawy i relaksu..., czyli również idealna chwila na przyjemną lekturę dla naszych dzieci. I właśnie proponuję wam książkę, która zachwyci wszystkich młodych czytelników i zapewni im moc wrażeń i emocji. To najnowsza odsłona serii "Nowa kolekcja bajek" Wydawnictwa HarperKids, opowieść pt. "Spirit Riding Free".

Współczesna Ameryka, a dokładniej rzecz ujmując, jej północne obszary, zwane niegdyś Dzikim Zachodem. To właśnie tu mieszka główna bohaterka - Lucky. Ta nastoletnia dziewczynka przyjaźni się z dwiema rówieśniczkami, Pru i Abigail, z którymi nie tylko spędza wspaniały czas zabawy i opieki nad końmi, ale też i przeżywa moc niezwykłych przygód. Tym razem przyjdzie im m.in. zorganizować urodzinowe przyjęcie-niespodziankę, opanować skomplikowaną sztukę konnych akrobacji, rozwikłać zagadkę znikających ciast, czy też uratować mieszkańców przed rozprzestrzeniającą się infekcją grypy... Innymi słowy rzecz ujmując - będzie się działo!

Książka ta stanowi literacką wersję popularnego na całym świecie animowanego serialu "Spirit Riding Free", który oczarował miliony czytelników. Co ważne, przyjmuje ona dokładnie taką samą konwencję ilustracyjną, jak wspomniany film. Wydaje się to o tyle istotne, że dzięki temu każdy czytelnik poczuje tę samą radość, frajdę i emocje, jakie towarzyszyły mu podczas oglądania animowanej kreskówki. A poza tym... a poza tym jest to ciepła, zabawna, ale też i poruszająca wiele ważnych wychowawczych kwestii opowieść o sile przyjaźni, koniach i wielkiej przygodzie.

Tradycyjnie już na pozycję tę składa się kilka mini-opowieści, przedstawiających kolejne przygody Lucky i jej dwóch przyjaciółek. To wspomniane już urodzinowe przyjęcie z katastrofalnymi skutkami, trudne lekcje konnych akrobacji Lucky, śledztwo dziewczynek w sprawie znikających ciast i innych dziwnych zdarzeń w dniu festynu, czy też wreszcie dramatyczna walka z czasem i pogodą, gdy nad Miradero nadciąga nie tylko nawałnica, ale też i wirus grypy... Historyjki są ciekawe, czasami bardziej zabawne, niekiedy poruszające emocjami, a jedna z nich naprawdę dramatyczna, która na szczęście kończy się pięknym happy endem.

Lektura tej książki bawi, niesie wspaniałą rozrywkę i zapewnia wielkie emocje. Jednocześnie jest to piękna, wspaniała pochwała przyjaźni, jak również fascynująca historia o koniach. To właśnie tu, poprzez śledzenie losów bohaterek, poznajemy codzienność opieki nad końmi, ich zwyczaje oraz cały proces sportowego treningu. To świat udomowionych koni, który ma naprawdę wiele do zaoferowania i poszerza naszą wiedzę na temat tych pięknych i dumnych zwierząt.

Nie można nie wyrazić uznania w kwestii efektownego wydania tej książki, które zachwyca piękną, na wpół twardą i na wpół miękką oprawą, znakomitą jakością papieru i druku oraz przejrzystym układem treści. Największe wrażenie robią jednak znakomite ilustracje i ich kolory, gdzie mamy z jednej strony płynną, bajkową i wprawną kreskę, zaś z drugiej szeroką paletę rozmaitych barw. To wszystko sprawia, iż każdy mały czytelnik będzie zachwycony i oczarowany tą książką, która będzie nie tylko wspaniale prezentować się na półce, ale też może okazać się świetnym pomysłem na prezent.

Bajkowa opowieść "Spirit Riding Free" to idealna propozycja dla wszystkich małych miłośników przygody, humoru i koni. Znajdą tu oni pasjonujące historie o losach głównych bohaterek, moc wrażeń i emocji oraz niezwykle optymistyczny, familijny i ciepły klimat. To również wspaniałe uzupełnienie filmowego spotkania z tym cyklem i jego przesympatycznymi bohaterami. Z tych względów gorąco zachęcam was do sięgnięcia po ten tytuł, który sprawdzi się znakomicie na czas wakacyjnej lektury.

Ocena recenzenta: 6/6