Dodany: 05.07.2021 17:57|Autor: Asienkas

Sekretne życie trzmiela

Typ recenzji: oficjalna PWN
Recenzent: Asia Czytasia (Joanna M.)

Mocno utkwiła mi w głowie animacja „Film o pszczołach”. Jeżeli ktoś jej nie zna, to przypomnę, że pszczoły w niej zastrajkowały i nie zbierały pyłku. Pokazano, co się stanie wtedy ze środowiskiem, jak obumrze. Również Ewa Nowak w książce „Reginka szuka domu” przypomina o roli tzw. owadów zapylających. Bohaterka tej historii jest akurat trzmielem, więc może istotką mniej znaną niż pszczoła, ale równie ważną.

W tej publikacji został przedstawiony cykl życia trzmiela. Reginkę poznajemy, kiedy budzi się po zimie. Jest jeszcze chłodno i szybko musi znaleźć schronienie – miejsce suche, ciepłe i bezpieczne, aby założyć tam gniazdo. Poza procesem jego budowy Ewa Nowak opisuje też zagrożenia, jakie czyhają na małego owada (np. kałuża) oraz jak w bezpieczny sposób mu pomóc (np. co zrobić, kiedy wpadnie do domu). Podkreśla, jakie to mądre istoty, które również zasługują na życie. Autorka skupiła się raczej na tym, jak funkcjonują trzmiele, więc słówko o wadze ich pracy należy do rodzica. Ale myślę, że nie będzie trudno wytłumaczyć dziecku skąd biorą się, przykładowo, pyszne jabłka i jaką rolę odgrywają w tym owady.

Coraz bardziej podobają się nam te historie autorstwa Ewy Nowak o zwierzętach, wydawane w serii „Akademia mądrego dziecka”. Są one gdzieś pomiędzy bajkami a popularnonaukowymi publikacjami dla dzieci. Ich bohaterowie mają imiona i przeżywają przygody i trudne emocje, a do tego każdy fragment jest tak przemyślany, żeby przekazywał ogrom wiedzy. Do tego książkę zdobią piękne ilustracje (Anna Łazowska), które uatrakcyjniają czytanie, jak i wzbogacają tekst.

„Reginka szuka domu” jest już czwartą książką Ewy Nowak, którą mamy. Jak na razie jest ona moją ulubioną, a to ze względu na temat. Pszczoły, trzmiele itp. spotkać można praktycznie wszędzie. Często panicznie się od nich odganiamy czy też traktujemy je gazetą. Warto wiedzieć dlaczego się zachowują tak, a nie inaczej i kiedy stwarzają dla nas realne zagrożenie, oraz przypominać o pracy jaką wykonują.

Ocena recenzenta: 5/6