Dodany: 30.06.2021 17:43|Autor: Barbara_czyta

Młodzieżowe rozterki

Czytając prolog wiedziałam już, że będzie się działo!
Marcel Moss po raz kolejny porusza ciężkie tematy, aczkolwiek są bardzo na czasie.
Nadzwyczaj podobają mi się rozdziały poświęcone każdemu z bohaterów. Poznajemy całą historię z ich punktu widzenia. Autor nie tylko rewelacyjnie nadał charakter każdej z postaci, ale w sposób absolutnie mistrzowski przeplata te historie, by później złączyć je w jedną całość.
Wracamy w powieści do Liceum Freuda i problemów, z jakimi boryka się młodzież.
Niezrozumienie, bezduszność wśród rówieśników, a czasem, co gorsza, nawet w najbliższej rodzinie. Rywalizacja, depresja oraz odnajdywanie własnej seksualności.
Czy nasze społeczeństwo jest na to gotowe? Czy potrafimy zaakceptować odmienność i wszystkich traktować na równi?
W powieści trafiamy na jeszcze jeden wątek: matki chorej na raka. Matki, która wie, że życie się kończy, że nie postępowała w nim tak, jakby tego chciała, że wiele chwil po prostu zmarnowała.
Jak świadomość tego wpłynie na relację matki i córki?

Autor przebiegle przemyca też dla nas ostrzeżenie: Uważaj! Bardzo łatwo jest kontrolować innych!
Pytasz: no, co ty? Mnie? Kontrolować? W życiu!!!
A jednak. W dużej mierze nasze życie zdominowane jest przez aktywność internetową, dlatego bądźmy ostrożni!

Celowo pomijam opis fabuły książki, wskazując tylko najciekawsze jej aspekty, żebyś mógł sam, czytelniku, wciągnąć się w jej niezwykłą treść.
Powieść jest, jak zawsze, bardzo porywająca. Czytając rozdział po rozdziale, czujesz to napięcie, ten dreszczyk, który nie pozwala odłożyć książki, póki wszystkiego się nie dowiesz. A gdy już skończysz na długo pozostaje w twoich myślach.

Za każdym razem, gdy czytam powieść Marcela Mossa, podchodzę do niej bardzo emocjonalnie, dlatego, że problem prześladowań w szkole nie jest mi obcy. Zetknął się z nimi mój syn, będąc uczniem w gimnazjum i liceum. Wiem, co znaczy słowo depresja. Na szczęście ten etap już za nami.
Dlatego uważam, że powieści Marcela Mossa należy polecać WSZYSTKIM, bez wyjątku!
Gratuluję autorowi napisania tak świetnych książek i z niecierpliwością czekam na następne.