Dodany: 30.06.2021 10:17|Autor:

Co się stało z naszymi dziećmi, że nas nie słuchają, że nie są zdyscyplinowane i nie stosują się do norm i zasad? Rodzice są przekonani, że wychowują dzieci jak najlepiej, sprawują nad nimi jak najlepszą opiekę i kontrolę, a tymczasem, wygląda na to, że bezskutecznie. A może to podejście rodziców prowadzi do tego, że dzieci nie uczą się odpowiedzialności, niezależności i podejmowania decyzji.

Katherine Reynolds Lewis próbuje znaleźć odpowiedź na te i inne pytania w najnowszych badaniach i odkryciach z dziedziny neuronauk oraz psychologii. Lewis stara się pokazać, że kryzys w zachowaniach dzieci i młodzieży jest związany z naszym podejściem do dzieci - nadopiekuńczością, ciągłą kontrolą, brakiem zaufania i strachem. Chronimy dzieci przed porażkami i popełnianiem błędów, a w efekcie prowadzi to do wychowania osób niezdolnych do radzenia sobie w dorosłym życiu.

Wyobraźmy sobie, że ukazuje się poradnik dla rodziców, którego autor przekonuje, że jeśli ktoś chce wychować emocjonalnie zdrowe, przystosowane społecznie, współczujące, mądre i pewne siebie dziecko, powinien stosować wobec niego groźby i kary. Czy uwierzylibyście mu? Nigdy nie kupilibyście takiej książki. A przecież większość z nas przez trzy czwarte czasu tak właśnie postępuje z dziećmi.

Katherine Reynolds Lewis: dziennikarka i autorka pisząca na temat wychowywania i edukacji dzieci, zdrowia psychicznego, ale także nowych technologii, przedsiębiorczości, zmian na rynku pracy. Jest często zapraszana do różnych stacji telewizyjnych i radiowych oraz internetowych platform, takich jak CNN, NPR, Bloomberg TV, PBS, WTOP, HuffPost Live. Jej teksty ukazywały się w "The Atlantic", "Fortune", "Money", "Mother Jones", "The New York Times" i "Washington Post Magazine". Od kilku lat prowadzi szkolenia dla rodziców w ramach programu Parent Encouragement Program. Mieszka w Washington DC z mężem i trzema córkami.

[Wydawnictwo Linia, 2018]