Dodany: 27.06.2021 01:00|Autor:

To coś więcej niż zwykły poradnik

Książka obejmuje swym zakresem najistotniejsze zjawiska leksykalno-gramatyczne współczesnej polszczyzny, a ponadto naświetla je z perspektywy historycznojęzykowej oraz odsłania mechanizmy ogólnojęzykowe, generujące określone problemy poprawnościowe. Z pewnością będzie ona nie tylko pełnić funkcję jednego z najważniejszych poradników językowych ostatnich lat, ale stanie się też źródłem wiedzy o międzyludzkiej komunikacji, służącym zarazem pogłębianiu świadomości językowej użytkowników polszczyzny. Epistemologia nazywa takie procesy poznawcze przejściem od wiedzy jasnej do wiedzy wyraźnej, czyli od wiedzy życiowej, doświadczanej codziennie, do wiedzy teoretycznej, unaukowionej. Tym się różni kultura języka jako dyscyplina naukowa od językowego poradnictwa działalności ważnej, szlachetnej, ale owego pierwiastka scjentycznego pozbawionej. Dlatego z pełnym przekonaniem mogę powiedzieć, że książka Macieja Malinowskiego, będąca popularnym ujęciem poradnikowym, bardzo atrakcyjnym i przystępnym w odbiorze, jest również pracą spełniającą wszystkie kryteria naukowości, taki bowiem charakter mają wszystkie zamieszczone w niej analizy gramatyczno-stylistyczne, obudowane zapleczem teoretycznym, literaturą przedmiotu, przypisami, bibliografią i indeksem wyrazów, wyrażeń i zwrotów.

[Wydawnictwo Śląsk, 2021]