Dodany: 17.06.2021 07:14|Autor: carly
Rozwiązanie konkursu nr 249: Turniej rycerski czyli rycerskość i rycerze w literaturze
Cóż to były za zmagania, co za za walka do ostatnich minut, ale nadszedł już kres. Herold ogłasza koniec turnieju, czas na wyniki.
Tytuł pogromcy wszystkich rycerzy i laureata turnieju uzyskuje:
1. Mamut z zakutym łbem - 60 pkt.
Na kolejnych miejscach uplasowali się:
2. _Nika_- 48 pkt.
3. Anek7 w błękicie – 37 pkt.
4. Louri - 30 pkt.
5. Melusińska – 19 pkt.
6. Dot59- 18 pkt.
7. Alutka kossoń- 2 pkt.
Gratulacje dla wszystkich i dziękuję za wspólną zabawę:)
Oto lista prawidłowych odpowiedzi:
1. Henryk Sienkiewicz „Krzyżacy” (6)
2. William Szekspir „Makbet” (6)
3. Aleksander Fredro „Zemsta” (7)
4. Adam Mickiewicz „Konrad Wallenrod” (6)
5. Ken Follett „Filary ziemi” (4)
6. Agatha Christie „ Dwanaście prac Herkulesa” (4)
7. Giovanni Boccaccio „Dekameron” (4)
8. Miguel de Cervantes Saavedra „Don Kichote” (5)
9. Edgar Allan Poe „ Zagłada domu Usherów” (3)
10. William Makepeace Thackeray „Pierścień i róża” (5)
11. Elżbieta Cherezińska „ Korona śniegu i krwi” (4)
12. Thomas Hardy „Tessa d’Urberville” (3)
13. Antonina Domańska „Historia żółtej ciżemki” (5)
14. Juliusz Słowacki „Lilla Weneda” (4)
15. Walter Scott „Ivanhoe” (2)
16. Bolesław Leśmian „Przygody Sindbada Żeglarza” (5)
17. Jacek Komuda „ Imię Bestii” (2)
18. Antonii Ferdynand Ossendowski „Przez kraj ludzi, zwierząt i bogów” (3)
19. Terry Deary „To okropne średniowiecze” (3)
20. Stanisław Zieliński „ W stronę Pysznej” (4)
21. Ignacy Krasicki „Satyry”- „Wziętość” (4)
22. Hilary Mantel „Na szafocie” (2)
23. Jadwiga Żylińska „Złota włócznia” (1)
24. Bernard Cornwell „ Heretyk” (1)
25. George Bidwell „Ostatni rycerz króla Artura” (2 + 1 os. autora)
26. Eliza Orzeszkowa „ O rycerzu miłującym” (2 + 1 os. autora)
27. Marcin Szymaniak „Fighterzy. Najlepsi polscy wojownicy” (3)
28. John D. Clare „Rycerze i ich czasy” (1)
29. Manu Swajambhuwa „Manusmryti czyli traktat o zacności” (2)
30. Iwona Kienzler „Kobiety wojowniczki” (3)