Dodany: 08.06.2021 22:18|Autor: Asienkas

Przyjaźń cenniejsza niż złoto

Typ recenzji: oficjalna PWN
Recenzent: Asia Czytasia (Joanna M.)

Drodzy Czytelnicy,
Muminki zapraszają na Bal Jesienny. Czeka na Was - specjalnie napisane na tę okazję przez Tatę Muminka - przedstawienie, tańce, fajerwerki, poczęstunek i wspaniałe dekoracje. A przede wszystkim będzie to wspaniale spędzony czas z przyjaciółmi.

„Muminek i złoty liść” to publikacja przygotowana na podstawie opowiadań Tove Jansson. Historyjki o sympatycznych trollach to część mojego dzieciństwa – zarówno w wersji książkowej, jak i telewizyjnej. Przyznam, że tej nie pamiętałam, a jej fabuła wydała mi się nieco chaotyczna, aczkolwiek z ładnym podsumowaniem. Ale do rzeczy.

Na to opowiadanie składają się dwa elementy: znalezienie złotego liścia przez Muminka i Ryjka oraz przygotowania do balu. Przyjaciele bardzo chcą odszukać złote drzewo, aby obdarować wszystkich mieszkańców Doliny Muminków i okazać im sympatię. Niestety okazuje się, że piękny liść to jedynie jeden z rekwizytów do przygotowywanego przedstawienia. Muminek jest nieco zawiedziony, jednak wspólna zabawa przypomina mu, jakim skarbem są przyjaciele i chwile spędzone razem.

Na podstawie reakcji mojej córki na tę książeczkę stwierdzam, że szybciej spodoba się tym czytelnikom, którzy już Muminki znają. Co do samego wydania nie mogę się przyczepić. Opowieść nie jest długa, a do tego pięknie zilustrowana. W teorii powinna spodobać się już przedszkolakowi (chociaż grupa docelowa, tak na moje oko, to 5-8 lat) i faktycznie, początkowo moje dziecko zerkało na nią z zainteresowaniem. Kiedy przyszło do czytania, zaczęły się schody. Już przy pierwszym akapicie zostałam zarzucona pytaniami: "Kim jest Muminek?", "Kim jest Ryjek?", a na kolejnych stronach pojawia się cała „wataha” mieszkańców Doliny Muminków. W książce brak jakiegokolwiek wprowadzenia, przedstawienia ich. Autorka od razu przystępuje do sedna. Widziałam, że nieco przytłoczyło to moją córkę i zniechęciło do sięgania po tę publikację.

„Muminek i złoty liść” to opowieść z pięknym morałem o wartości przyjaźni. Ja kierowałabym ją do dzieciaków, które już Muminki znają. Będzie im prościej zaangażować się w fabułę i skupić się na tym, co w niej istotne.

Ocena recenzenta: 4,5/6