Dodany: 08.06.2021 00:26|Autor:

Książka: 50 faktów z historii medycyny
Paul Gill
Notę wprowadził(a): Pingwinek

Od dziejów najwcześniejszych po chwilę obecną, człowiek zawsze troszczył się o zdrowie i dobre samopoczucie. "50 faktów z historii medycyny" to podróż śladami kolejnych odkryć, dzięki którym mogliśmy zachować zdrowie, znaleźć lekarstwa na liczne trapiące ludzkość choroby i nieszczęścia.

Historia jest ułożona chronologicznie, a każdy z zaprezentowanych tu obiektów wyznacza kolejny ważny krok w zdobywaniu wiedzy medycznej. Niektóre z tych przedmiotów są dobrze znane, jak choćby stetoskop, aparat rentgenowski czy słoiczek z tabletkami aspiryny. O innych wiedzieliśmy mniej, na przykład o dziwacznych maskach noszonych przez lekarzy walczących z zarazą w XIV wieku. Niektóre są wyrazem wyjątkowej kreatywności, a czasem bezsilnej próby walki ze śmiertelnymi chorobami, o których niczego nie wiedziano. Trudno jednak nie pozostawać pod wrażeniem niezwykłych osiągnięć w poprzednich stuleciach, a także w czasach najnowszych. Podsumowując, każda z 50 odsłon historii medycyny zaznajamia nas z kolejnym cudem, dzięki któremu żyjemy dłużej i jesteśmy zdrowsi.

[Wydawnictwo Alma-Press, 2017]