Dodany: 31.05.2021 18:52|Autor: mafiaOpiekun BiblioNETki

Książki i okolice> Książki w ogóle

Książkowe wspomnienia z maja 2021

Zapraszam. :)
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 31.05.2021 21:05 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam. :) | mafiaOpiekun BiblioNETki
MAJ 2021 (ΣR=11009s; Σm=2446s;𝔼m=2202)

1.(24.) Pan Lodowego Ogrodu: Tom 2 (Grzędowicz Jarosław) powtórka 5.0->5.5 (625s)
2.(25.) Pan Lodowego Ogrodu: Tom 3 (Grzędowicz Jarosław) powtórka 5.0 bez zmian (497s)
3.(26.) Pan Lodowego Ogrodu: Tom 4 (Grzędowicz Jarosław) powtórka 6.0 bez zmian. (871s)
Cykl Pan Lodowego Ogrodu powtarzam po ~8 latach przerwy, tym razem zaznaczyłem i wynotuję fragmenty wolnościowe - bo zdają mi się być celowo wplecionymi poglądami autora. Przy samym czytaniu świetnie się bawiłem, to jest bardzo dobry cykl przygodowy, pisany jako mieszanina SF z fantasy. Grzędowiczowi trochę słabo wychodzą kwestie romantyczne (w sumie związki bohatera nie mają żadnej głębi ani uzasadnienia poza cielesnym zainteresowaniem) oraz nie do końca potrafi przywiązać emocjonalnie do bohaterów innych niż dwaj główni. Ale to tak bardzo nie przeszkadza. Dla mnie jeszcze niesłychanie silne jest osobiste skojarzenie z Międzygórzem (kotlina Kłodzka) - ponad 20 lat temu na wakacjach tam z rodzicami oglądałem film "Nakarmić kruki", w którym przewodnią rolę pełni piosenka "Porque te vas". Zaś w PLO piosenka ta pełni również niepoślednią rolę. I tak powstało skojarzenie, które dodało przyjemności wspomnień do lektury.

Akcja CSA - Czytam Słynne Arcydzieła

4.(27.)(CSA.132) Wilk stepowy (Hesse Hermann) Drugie podejście do tej introspekcji wyalienowanego mizantropa, pacyfisty i poliamorysty - może i schizofrenika? "Tęsknię za cierpieniem, które mnie gotowym i żądnym śmierci." - to przywodzi mi na myśl "Fausta" Goethego (który jest ważną postacią w pewnym fragmencie książki). Ogólnie specyficzna lektura, nie wiem, czy ma być studium czy "terapią" introwertyzmu? Dobra językowo, ale nie tak potoczysta, jak "Siddharta". 4.0 (237s)

5.(28.)(CSA.108) Ragtime (Doctorow Edgar Lawrence) czytatka BLM wiek temu 4.0 (217s)

==================

wszystkie tegoroczne: Lektury 2021r.
Użytkownik: ilia 31.05.2021 21:07 napisał(a):
Powieść włoska
1. Historia nowego nazwiska (Ferrante Elena) (5)
2. Samotność liczb pierwszych (Giordano Paolo) (5,5)
Opowiadania słowackie
3. W kinie panoramicznym (Kováčik Juraj) (5)
Dziecięca
4. Nazywam się Muszelka (Bourne Holly) (5)
5. Królik! Króliki! Króliczki! (Scobie Lorna) (5)
Użytkownik: jolekp 31.05.2021 21:12 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam. :) | mafiaOpiekun BiblioNETki
No trzeba przyznać, że ten miesiąc to mi się udał jak rzadko:)

1. Morderstwo w Mezopotamii (Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary)) - 5.0
2. Ta, którą nigdy nie byłam (Axelsson Majgull) - 4.0
3. Miasto niedźwiedzia (Backman Fredrik) - 6.0 z wielkim serduszkiem i już się nie mogę doczekać na kolejną część:)
Nawet recenzja mi się napisała: "Sport opowiada historie"[1]
4. Sprawa władczej klientki (Gardner Erle Stanley) - 5.0
5. Kwiaty na poddaszu (Andrews V. C. (właśc. Andrews Virginia C.)) - 3.0
6. Wichrowe Wzgórza (Brontë Emily Jane (pseud. Bell Ellis)) - 5.5
7. Niestandardowi (Urbaniak Michał Paweł) - 5.5
8. Przyjaciel (Nunez Sigrid) - 4.0
9. Szramy: Jak psychosystem niszczy nasze dzieci (Bereś Witold, Schwertner Janusz) - 5.5
10. Każdy umiera w samotności (Fallada Hans (właśc. Ditzen Rudolf)) - 6.0
11. Gra ze śmiercią w tle (Ostrowska Ewa Maria (pseud. Zbyszewski Brunon lub Lane Nancy)) - 2.5
12. Mój tata Panda (Gould-Bourn James) - 4.0
13. Uwikłanie (Miłoszewski Zygmunt) - 5.0 (niniejszym chyba zostałam niepoprawną fanką Teodora Szackiego, ale to nie moja wina, że typ jest rewelacyjny)
14. Dzikuska: Historia miłości (Zarzycka Irena) - 3.0
15. Ziarno prawdy (Miłoszewski Zygmunt) - 5.0
16. Gniew (Miłoszewski Zygmunt) - 4.0, ale bez przekonania; nie wiem jak to oceniać, bo WTF, ja nie wiem co tu się stanęło i jak do tego doszło, ale mam żal.
Użytkownik: ilia 31.05.2021 23:15 napisał(a):
Odpowiedź na: No trzeba przyznać, że te... | jolekp
Widzę, że jednak nie wszyscy zachwycają się "Grą ze śmiercią w tle". Oceniłaś książkę tylko pół punktu wyżej niż ja. Uważam, że to gniot nad gniotami i skutecznie zniechęcił mnie do twórczości pani Ostrowskiej.
Użytkownik: jolekp 01.06.2021 07:34 napisał(a):
Odpowiedź na: Widzę, że jednak nie wszy... | ilia
Ta książka wydaje mi się po prostu strasznie przeszarżowana. Takie nagromadzenie patologicznych i/lub szalonych typów sprawia, że wszystko przestaje być prawdziwe, a staje się karykaturalne.
Ale szkoda, że zniechęciłaś się do Ostrowskiej, bo ona ma w swoim dorobku książki zdecydowanie lepsze. Ta to jakieś nieporozumienie.
Użytkownik: beatrixCenci 31.05.2021 22:59 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam. :) | mafiaOpiekun BiblioNETki
1. Obraz pośmiertny (Marinina Aleksandra (właśc. Aleksiejewa Marina)) (4) - powtórka, łatwo się domyślić, kto zabił, wobec rozbieżności w relacjach, gorzej z powodem. No cóż, to znowu sprawa o psychopatii. Czy ja coś przegapiłam, czy z tomu na tom znikła gdzieś kochanka Korotkowa?

2. Za wszystko trzeba płacić (Marinina Aleksandra (właśc. Aleksiejewa Marina)) (3.5) - Cóż mogę powiedzieć, intryga ma trochę dziur, w niektóre postaci, jak na przykład Saprin, trudno w ogóle mi uwierzyć, podobnie jak w radośnie nieskrępowane eksperymenty na ludziach - żeby chociaż w łagrze, a nie w prywatnym i drogim szpitalu - jak w ogóle miałyby się o nim dowiadywać przyszłe ofiary eksperymentów, skoro żaden z uczestników nie miałby kiedy, ani jak go zarekomendować? Pół punkta dodane za nostalgiczne elementy tła - jak choćby zaawansowany technicznie sprzęt z... Norton Commanderem czy luksusowy radiotelefon Uwaga: po kliknięciu pokażą się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu.

3. Rod Englert, Kathy Passero "Blood secrets" (4.5) - to nie jest krwawy kryminał, tylko spisane przy pomocy ghost-writerki wspomnienia jednego z czołowych amerykańskich ekspertów od plam krwi - dlatego miejscami jest tu rzeczywiście bardzo krwawo, choć nie bez powodu. Jest tu i biografia głównego bohatera, i różne ciekawe przypadki z kariery, najpierw policjanta, potem eksperta "od rozlewu krwi", trochę podstawowej wiedzy o rozpryskach i plamach krwi, trochę o brudnych sztuczkach prawniczych, dziennikarskich, a nawet samych ekspertów kryminalistyki, i trochę o nieprzewidywalności decyzji jury. Miejscami nieco chaotyczne, ale zawsze ciekawe, a wstęp Ann Rule jest dobrym wprowadzeniem do całości.

4. Kąpiel ze słoniem: Matka i córka w podróży dookoła świata (Fontaine Claire, Fontaine Mia) (3.5) - matka i córka po przejściach odbudowują więź, najpierw podczas "scavenger hunt" dokoła świata, potem podczas pobytu w Awinionie. Część z wyprawą dokoła świata ciekawsza, bo mniej skupiona na analizie relacji matek z córkami w ogóle, a Claire i Mii w szczególe, oraz mniej w niej New Age'u. Córkę nawet polubiłam, matkę mniej. Całość ma aż za pozytywną wymowę, jakąś taką nie do końca szczerą w moim odczuciu.
Użytkownik: beatrixCenci 31.05.2021 23:04 napisał(a):
Odpowiedź na: 1. Obraz pośmiertny (4) -... | beatrixCenci
Omal nie zapomniałam:
5. Wordsworth William "Poems" (4) - im bardziej sążniste wiersze, tym mniej mi się podobały, szczególnie gigantyczny chyba poemat "Pilegrzymka" (w zbiorze zamieszczono dwie długaśne księgi, a liczy ich sobie ogółem z czternaście...). Natomiast krótsze, o "spotkaniach z przyrodą", piękne.
Użytkownik: margines 01.06.2021 00:36 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam. :) | mafiaOpiekun BiblioNETki
Miało być więcej, o wiele więcej!, wyszło jak ostatnio.

Maj 2021 - „wyjątkowo zimny maj” Kory - już piętnaście! miesięcy rządzą „Kwarant Anna” i „pan Demia”:

10 kotów (Samosiej Katarzyna) - tym razem wkoło mnie biega 10 kotów - 5, 29 maja 2021
Bylejaczek (Ficowski Jerzy, Gorączko Gabriela) - 5, 26 maja 2021
Mallko i tata (Gusti (właśc. Llimpi Gusti)) - 4,5; 16 maja 2021 - zespół Downa Uwaga: po kliknięciu pokażą się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu
Innymi słowy: Niezwykłe słowa z różnych stron świata (Mak Yee-Lum, Garrity-Riley Kelsey) - 4,5; 15 maja 2021
Poroże jelenia (Samojlik Tomasz) - 5, 9 maja 2021
Jaskinia nietoperza (Samojlik Tomasz) - 5, 9 maja 2021
Wytrwały konik (Samojlik Tomasz) - 5, 9 maja 2021
Skok kozicy (Samojlik Tomasz) - 5, 9 maja 2021
Cenna gąsienica (Samojlik Tomasz) - 5, 9 maja 2021
Mój cień jest różowy (Stuart Scott) - „Meg poleca” - 5,5. 7 maja 2021
Długaśna sąsiadka (Kasparavičius Kęstutis) - 5, 5 maja 2021 - jakie te książki tego autora są... piękne!, przeurocze.
Strajk (Lima Eduarda) - 6, 5 maja 2021
Użytkownik: mafiaOpiekun BiblioNETki 01.06.2021 07:42 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam. :) | mafiaOpiekun BiblioNETki
Sądziłam, że będzie lepiej, ale nie narzekam.

W maju tylko 3 książki:

8. Skarb Daltonów (Vicq (właśc. Raymond Antoine), Morris (właśc. Bèvére Maurice de)) - 5,5 (z półki)
9. 13 pięter (Springer Filip) - 5,5
10. Nie hańbi (Gitkiewicz Olga) - 5 (z półki)

W trakcie tradycyjnie znacznie więcej:

Biblia (antologia; < autor nieznany / anonimowy >)
Wołanie w górach (Jagiełło Michał)
Artyści, PRL i bezpieka (Ligarski Sebastian, Majchrzak Grzegorz)
Najlepiej w życiu ma Twój kot (Szymborska Wisława, Filipowicz Kornel)
Użytkownik: KrzysiekJoy 01.06.2021 11:23 napisał(a):

Zaległy kwiecień:

Szelest złotolitego brokatu (Matsubara Hisako) - 4,5 (Facebookowa polecanka Panterki)
Dom dla Doma (Amelina Wiktoria) - 5

Jak czytać i po co (Bloom Harold) - 5
Ludzie i drzewa (Ajlisli Akram) - 4
Deszczowe ptaki (Goenawan Clarissa) - 4
Wysoki dom (Arundel Honor Morfydd) - 5

Wykopane z najgłębszych zakamarków, miały zostać wyrzucone. Lata zbierania, nie pozwoliły sumieniu na ten krok. Ech, kieszonkowe szło na "Tygryski"
Maj: "Żółty Tygrys"

W maju przeczytałam:
Urodzony w Tybecie (Trungpa Chogyam (Trungpa Chögyam)) 4,5
To, co wiem na pewno (Winfrey Oprah) 4,5
Absalomie, Absalomie... (Faulkner William) 6

Doktor Esperanto i język nadziei (Rockliff Mara) 5; właściwie obejrzałam i przeczytałam, bo to książka dla dzieci, ale oceniłam ją bo bardzo mnie wzruszyła swoim przesłaniem i ładną grafiką.

w trakcie czytania:
Koniokrady: Wspomnienie (Faulkner William)

Użytkownik: Akrim 01.06.2021 14:09 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam. :) | mafiaOpiekun BiblioNETki
Wpisuję lektury z dwóch miesięcy, ale i tak niewiele ich... Dobrze chociaż, że wszystkie co najmniej dobre. :)

-- kwiecień --
Tragedia Lusitanii (Larson Erik) (6)
Kasztanowy ludzik (Sveistrup Søren) (4,5)

-- maj --
Poza krawędź świata (Bergreen Laurence) (5,5)
Tajemnica 13 Apostoła (Benoit Michel) (4,5)
Droga (McCarthy Cormac (właśc. McCarthy Charles)) (5)
Użytkownik: Monika.W 01.06.2021 15:58 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam. :) | mafiaOpiekun BiblioNETki
Ładny maj - skoro pada, to się czyta :)

24. Wyspiański: Dopóki starczy życia (Śliwińska Monika), ocena: 4
Druga biografia Śliwińskiej i ten sam zarzut - kompilacja źródeł, szeroka, obszerna. Ale tylko kompilacja. Niczego istotnego o Wyspiańskim się nie dowiaduję - jaki był, skąd się wziął, do czego dążył. Nie takie biografie chcę czytać.

25. Kolej podziemna: Czarna krew Ameryki (Whitehead Colson), ocena: 4,5
Obalanie mitu założycielskiego USA - to państwo powstało na przestępstwie: przemocy, kradzieży, oszustwach. Ciekawe spojrzenie. Jeśli przyłożymy miary XXI wieku, to tak jest z pewnością. Czy należy przykładać? - nie wiem. Ale Ameryka sprzed wybuchu wojny secesyjnej nie wygląda tak, jak w "Przeminęło z wiatrem", to fakt. Szkoda tylko, że kolej podziemna, która rzeczywiście funkcjonowała, została tak pokazana, niepotrzebnie wyłożona literalnie - bezsensowny wątek SF, który nie ma wartości dodanej.

26. Wzgórze (Prtenjača Ivica), ocena: 4
Trop z Biblionetki, z powodu osła - Viscontiego. Trochę za mało tego osła, a za dużo bohatera. Ale całość ma swój urok - chorwacka wyspa latem: upał, słońce, piękna samotność, okropni turyści.

27. Turysta polski w ZSRR (Strachota Juliusz), ocena: 3
Miało być o podróżowaniu - ale chyba nie doczytałam dobrze recenzji. O byłym ZSRR nie ma nic, za to dużo o "podróżowaniu w głąb siebie". Dowiedziałam się za to, co to Xanax. Ale chyba nie jest to wiedza, którą chciałam nabyć. Nie polecam, a przynajmniej takim dinozaurom jak ja - zdecydowanie zbyt duża luka pokoleniowa.

28. A gdyby tak ze świata zniknęły koty? (Kawamura Genki), ocena: 3,5
Uległam urokowi Dalekiego Wschodu i zaczynam czytać książki stamtąd - ale szukam tego czegoś nieuchwytnego, czego nie ma w kulturze Zachodu. Tymczasem ta książka równie dobrze mogłaby powstać w Niemczech czy USA, nie ma w niej tego "czegoś". W połączeniu z infantylnym realizmem magicznym - nic dobrego.

29. Przejęzyczenie: Rozmowy o przekładzie (antologia; Zaleska Zofia, Engelking Ryszard, Gondowicz Jan i inni), ocena: 5,5
Rozmowy z tłumaczami. Jak to w zbiorze - nie wszystkie zachwycają, ale jako całość - to świetna książka. Najbardziej spodobał mi się Engelking, profesor topologii, piękne. Będę teraz tropić właściwe przekłady.

30. Serca bicie: Biografia Andrzeja Zauchy (Olkowicz Katarzyna, Baran Piotr), ocena: 4
Zaucha - po prostu porządny człowiek: uczciwy, skromny, czarujący, chciałoby się go poznać. Sama biografia - poprawna, ale bez szału. Szkoda, że w ogóle nie pokazano szerszego kontekstu. Dla mnie to nie problem, bo znam realia PRL i sam początek przemian. Ale młodsi czytelnicy - już nie.

31. Głęboka rzeka (Endō Shūsaku), ocena: 3
Chyba zupełnie nie zrozumiałam tej książki - jak chrześcijaństwo widzą i czują (lub nie czują) Japończycy. Całkowicie poza zakresem mojego zainteresowania.

32. Przyrodyjki: O zwierzętach historyjki dla dużych i małych (Kostrzyński Marcin), ocena: 4
Opowiastki o obserwacji zwierząt. Miłe. Ale nic wyjątkowego.

33. Jan Sehn: Tropiciel nazistów (Gańczak Filip), ocena: 4,5
Teoretycznie to ma być biografia. Nie jest. I chyba dobrze. (tak trudno napisać dobrą biografię). To jest książka historyczna o pewnym okresie, ludziach, miejscu - o procesach zbrodniarzy hitlerowskich w Polsce. I w tym kontekście - jest dobra.
Użytkownik: dot59Opiekun BiblioNETki 01.06.2021 17:38 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam. :) | mafiaOpiekun BiblioNETki
Ależ mi się tych lektur nazbierało! Pogoda taka sobie, praca na pół gwizdka, dzień dłuższy - od razu się lepiej czyta.

Taterniczki: Miejsce kobiet jest na szczycie (Komosa-Styczeń Agata) (4,5) [recenzja: Niepogodzone z "kobiecą rzeczą" ]
Rdza (Małecki Jakub [pisarz]) (5) [recenzja: Życie bez lukru ]
Awiatorzy: Podniebne przygody polskich lotniczek i lotników (Rudnicka-Litwinek Anna (Litwinek Anna)) (5) [recenzja: Iskierka powietrznej pasji ]
Niech to szlak!: Kronika śmierci w górach (Kuraś Bartłomiej) (4) [recenzja: Tatrzańska mieszanina ]
Fotografka (Janeczek Helena) (4) [recenzja: A jednak wiemy, kim była ]
Złoty róg (Szymiczkowa Maryla (właśc. Dehnel Jacek, Tarczyński Piotr)) (4) [czytatka: Czytatka-remanentka V 21 ]
Bękart ze Stambułu (Shafak Elif (Şafak Elif)) (5) [recenzja: Nie dla każdego przeszłość jest wygodna ]
Żony pastorów czyli Życie trudne, lecz nie nudne (antologia; Radomska Anna (religia), Bukała Marta, Ropiejko Nancy i inni) (4) [recenzja: Gdy mąż służy Bogu i ludziom ]
Kanapa na rynku = Kauč na trgu (Jagić Dorta) (4) [czytatka: Czytatka-remanentka V 21 ]
Zwierzak: Spowiedź policyjnego przykrywkowca (Baczyński Mateusz, Schwertner Janusz) (5) [recenzja: Gdy dla dobra innych nie można być sobą ]
Niestandardowi (Urbaniak Michał Paweł) (5) [recenzja: Z tych Kopciuszków nie będzie księżniczek i książąt ]
Najada (Oryszyn Zyta (właśc. Kaczyńska Zyta Anna (Bartkowska Zyta Anna))) (4,5) [recenzja: Najady w stawie, ludzie na manowcach ]
Niedźwiedzie i ludzie w dawnych i nowszych czasach: Fakty i mity (Kiersnowski Ryszard (1925-2006)) (5) [recenzja: O pluszowym marcinku, stu czterdziestu nerkach i przyczynie niedźwiedziej niemoty ]
Kamienny sufit: Opowieść o pierwszych taterniczkach (Król Anna (ur. 1979)) (5) [recenzja: Czekan zamiast puderniczki, plecak zamiast torebki ]
Pochłaniacz (Bonda Katarzyna) (3) [recenzja: Królewska obfitość, ale czy jakość też?

Rendez-vous z Agathą Christie:
Pajęczyna (Christie Agatha (właśc. Osborne Charles)) (4) [recenzja: Co się robi, gdy za sofą leży trup? ]

Własna półka:
Bogowie, honor, Ankh-Morpork (Pratchett Terry) (powt.; zmiana z 4 na 5,5) [czytatka: Czytatka-remanentka V 21 ]
Wrzesień (Pilcher Rosamunde (pseud. Fraser Jane)) (4) [czytatka: Szukaj, a znajdziesz... choć niekoniecznie dokładnie to... ]
Nie zdążę (Gitkiewicz Olga) (4,5) [recenzja: To nie przez klimat ]
Zapałka na zakręcie (Siesicka Krystyna) (3,5)
Pejzaż sentymentalny (Siesicka Krystyna) (4) [czytatka: Burzliwy początek i niepewność po latach ]

Użytkownik: yyc_wanda 01.06.2021 18:31 napisał(a):
The Secrets We Kept – Lara Prescott; ocena: 4,5
Powieść określana jako thriller szpiegowski, co jest dużą przesadą. Owszem, akcja krąży wokół szpiegowskiej działalności CIA okresu zimnej wojny, ale jest to bardzo powierzchowny obraz. Główną ideą powieści jest przedstawienie zamieszania jakie wywołała powieść Borysa Pasternaka „Doktor Żywago” w ZSRR oraz działalności CIA, mającej na celu przemycenie nielegalnych egzemplarzy do rodzinnego kraju pisarza. Powieść Lary Prescott jest ciekawym odzwierciedleniem problemów tego okresu. Akcja rozgrywa się na dwóch kontynentach, postacie historyczne przeplatają się z fikcyjnymi, a każda z nich ma swój udział w międzynarodowej misji „Żywago”.

Powrót z Jutra: Sekrety życia po życiu (Ritchie George G.); ocena: 4,5
Opowieść o OBE czyli doświadczeniu wyjścia z ciała, które przeżył młody George Ritchie podczas 9 minut, gdy uznano go za zmarłego. Wizje, których doświadczył, były inne niż tradycyjny tunel zakończony światłem. W towarzystwie świetlistej postaci odbył podróż do ziemskich i pozaziemskich obszarów. Sceny, których był świadkem, zostały mu na zawsze w pamięci i ukształtowały nowe spojrzenie na życie i to co w nim jest ważne. Ta niewielka książeczka jest ciekawym i odmiennym spojrzeniem na życie po życiu.

Więcej szczegółów: Przeczytane Q2, 2021
Użytkownik: ka.ja 01.06.2021 22:20 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam. :) | mafiaOpiekun BiblioNETki
Marny maj, niestety. Kilka książek skubniętych, ale odłożonych na lepszy stan ducha. Przeczytane cztery, przesłuchana jedna.
Janis: Życie i muzyka (George-Warren Holly) - bardzo drobiazgowa biografia, ale trochę sucha, brakowało mi w niej anegdot, scen z życia, czegoś, co chciałoby się opowiadać innym. Ale doceniam, bo bardzo dużo jest o źródłach, inspiracjach, o muzyce i o muzykach.

Instrukcja nadużycia: Historia kobiet służących w dziewiętnastowiecznych domach (Urbanik-Kopeć Alicja) - nie umiem tej książki porównać do jej starszej siostry (Służące do wszystkiego (Kuciel-Frydryszak Joanna)), ale właściwie nie mam potrzeby porównywania. Obie bardzo ciekawe i dobrze udokumentowane. Przeczytałabym teraz coś o angielskiej i francuskiej służbie.

Z kim tak ci będzie źle jak ze mną?: Historia Kaliny Jędrusik i Stanisława Dygata (Grzela Remigiusz) - bardzo mi ta podwójna biografia przypadła do gustu, tyle w niej właśnie tego, czego brakło w opowieści o Janis Joplin - obrazków, szczegółów, poruszających scen zapadających w pamięć.

Parweniusz z rodowodem: Biografia Tadeusza Dołęgi-Mostowicza (Górski Jarosław (ur. 1970)) - tu też bardzo interesująco, a Dołęga-Mostowicz był fascynujący głównie przez swoją - nazwijmy to - niekonsekwencję czy nieszablonowość. Niby taki konserwatysta i antyfeminista, a jednak chwilami wprost przeciwnie. Niby rozpieszczony paniczyk, a przecież z doświadczeniem głębokiej nędzy. Niby hulaka, a jednak zawsze trzeźwy.

Kontynuuję słuchanie Pratchetta w oryginale, tym razem "Snuff" Niuch (Pratchett Terry) - coraz bardziej go lubię i doceniam.
Użytkownik: Rbit 02.06.2021 18:50 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam. :) | mafiaOpiekun BiblioNETki
Mało książek, ale za to kobyły. Biografia Becka to 1150 stron, z czego czystego tekstu 900. Z kolei pozycja prof. Kornata o tym, jak nas widzieli Niemcy to 550 stron bez przypisów i bibliografii. Obie książki wydane w dość dużym formacie.

Niższość cywilizacyjna wrogiego narodu: Niemieckie dyskursy o Polsce i Polakach 1919-1945 (Kornat Marek) (4,0)
Wartościowa, choć napisana ciężkim piórem pozycja. Zwięzłość też nie jest mocną stroną autora. Dygresje i wątki luźno związane z tematem rozdymają książkę przynajmniej dwukrotnie.

Rozkoszne: Wegetariańska uczta z polskimi smakami (Korkosz Michał) (5,0)
Pierwszy raz zdarzyło mi się, że książkę kucharską przeczytałem od deski do deski. I to nie dla przepisów (przynajmniej nie tylko), ale dlatego, jak jest napisana.

Nowa szkoła (Kosik Rafał) (4,0)
Zbyt łatwo osądzamy innych, a to, co widzimy, niekoniecznie jest takie, jakim się wydaje. Nienajgorsze wprowadzenie młodych czytelników w takie tematy.

Józef Beck: Biografia (Kornat Marek, Wołos Mariusz) (4,5)
czytatka O ministrze, który miał zawsze rację
Użytkownik: ktrya 02.06.2021 22:24 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam. :) | mafiaOpiekun BiblioNETki
Kwietniowy kryzys nie zażegnany, ale wszak i pogoda się nie zmieniła... Dzielnie się jednak mierzyłam z literaturą, choć pod koniec waga jej tematów przygniotła strasznie.

1. 27 śmierci Toby'ego Obeda (Gierak-Onoszko Joanna) - 4,5 (podczas lektury ciągle w głowie miałam Wyspę Jersey i "Władców strachu" - jeśli dla kogoś opisy przemocy w reportażu o Kanadzie były za mocne, to po "Władców strachu" niech nawet nie sięga)
2. Dziewczyna, kobieta, inna (Evaristo Bernardine) - 5 (będzie o niej na blogu, ale czytajcie wszyscy!)
3. Opowieść podręcznej: Powieść graficzna (Nault Renée, Atwood Margaret) - 4 (będzie recenzja - wciąż nie mogę zrozumieć, jak taką historię można ilustrować niczym miałaby to być bajka o Kopciuszku)
4. Cicho, cichutko (Karpowicz Ignacy) - 4 (jest o niej na blogu - ale tu ostrzegam, bo okładka o tym nie mówi: jest proces choroby nowotworowej i pozornie niewielka i nieznacząca scena znęcania nad zwierzętami)
5. Przyjaciel (Nunez Sigrid) - 4,5 (też pisałam o niej na blogu i też przestrzegam, to takie szersze i intelektualne studium problemu uchwyconego w "Kocie w pustym mieszkaniu" Szymborskiej)
6. Żony i córki (Gaskell Elizabeth (Gaskell E. C., Gaskell Elizabeth Cleghorn)) - 4
(naprawdę doceniam wnikliwe obserwacje i potrzebę uchwycenia detali XIX-wiecznej codzienności, zaznaczenia zmian, jakie zaszły w ciągu 40 lat, dla historyków codzienności to perełka... rozumiem, że to była powieść wydawana w odcinkach stąd potrzeba powtórzeń i ponownych analiz różnicy strojów, pory zasiadania do stołu oraz wyposażenia domu... ale to się robiło nużące i męczące i nie ukrywam, że jak na końcu książki dowiedziałam się, że powieść jest niedokończona, bo autorka zmarła, to początkowe zdumienie uległo wdzięczności losowi, bo pewnie by to się ciągnęło niczym dzieła Lenina...)
7. Dziennik Bridget Jones: Dziecko (Fielding Helen) - 3,5
8. Ziemia obiecana (Reymont Władysław (Reymont Władysław Stanisław; właśc. Rejment Stanisław Władysław)) - 4 (pomaturalna deklaracja spełniona, ale to nie był dobry moment na lekturę, zbyt rozkojarzona byłam)
9. Kierunek zwiedzania (Wicha Marcin) - 4,5
(recenzja na blogu)
10. Przeciw interpretacji i inne eseje (Sontag Susan) - 4
11. Brud (Vann David) - 4
12. Rozprawa o metodzie (Descartes René (Kartezjusz)) - 4,5
13. Pociągi pod specjalnym nadzorem (Hrabal Bohumil) - 4
Użytkownik: ahafia 03.06.2021 00:39 napisał(a):
Maj z kwietniem:

Opowiedzcie, jak tam żyjecie (Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary))
Chleb olbrzyma (Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary))
Miasto niedźwiedzia (Backman Fredrik)
Dywan z wkładką (Kisiel Marta)
Królowa zbrodni (Wilson Andrew (ur. 1967))
Bardzo biała wrona (Nowak Ewa)

Połowa z tego to Christie lub prawie (Wilson) i tu oceny najsłabsze. Najlepszy za to Backman, który mnie ujmuje ciepłem i wiarą w człowieka.

Użytkownik: jolekp 03.06.2021 10:08 napisał(a):
Odpowiedź na: Maj z kwietniem: Opowi... | ahafia
Prawda, że Backman jest wspaniały? Nigdy bym się nie spodziewała, że tak mnie zachwyci książka (w dużej mierze) o hokeju. Jeśli jego inne książki są choć w części tak dobre, to chyba zostanę jego fanką.
Użytkownik: Losice 03.06.2021 12:59 napisał(a):
Odpowiedź na: Prawda, że Backman jest w... | jolekp
Nie czytałem wprawdzie tej powieści, ale oglądałem nakręcony w 2020 roku na jej podstawie serial - dostępny na HBO. Nie jestem fanem seriali i właściwie rzadko oglądam je do końca - ten był na tyle ciekawy, że zobaczyłem wszystkie odcinki.
W serialu chyba inaczej rozłożone są akcenty (być może scenariusz tylko nawiązuje do powieści) - wprawdzie wszystko toczy się wokół hokeja (to prawie sport narodowy w Szwecji) - ale film jest o gwałcie na wkraczającej w życie nastolatce i konsekwencjach tego zdarzenia dla praktycznie wszystkich bohaterów i społeczności miasteczka. Tak to zapamiętałem - raczej mroczny, toczący się tylko w zimie - tak jak napisałem ciekawy, ale jak dla mnie nie do oglądania po raz drugi.

Jeśli zdecydujesz się na obejrzenie tego serialu - to ciekawa byłaby Twoja opinia i możliwość porównania książki i filmu.
Użytkownik: jolekp 03.06.2021 14:08 napisał(a):
Odpowiedź na: Nie czytałem wprawdzie te... | Losice
W książce też ten wątek, o którym piszesz był bardzo ważny (ale ja o nim w recenzji nie wspominałam, bo uważam, że to mimo wszystko trochę spoiler).
Dla mnie właśnie kluczem do odbioru tego wątku był sport. To, że czytelnik staje się niejako kibicem drużyny naprawdę zmienia perspektywę odbioru wydarzeń i ja się nieraz łapałam na naprawdę haniebnych myślach, za które mi było wstyd samej przed sobą. Uważam, że to było ze strony autora naprawdę bardzo dobre posunięcie - bo czytelnik nie jest wtedy osobą patrzącą z boku, ale będącą w pewnym sensie w samym środku wydarzeń. Bardzo mi to dało do myślenia.

A co do serialu, to raczej się nie skuszę, bo wiem, że się będę irytować. Ja jestem tym najbardziej wkurzającym typem widza, czyli ortodoksyjnym wyznawcą pierwowzoru i nie zdzierżę jak mi twórcy scenariusza coś pozmieniają (już pomijając nawet to, że nikt nie będzie wyglądał tak jak powinien wg moich wyobrażeń:D). A już zwłaszcza nie potrafię zaakceptować zmian, kiedy chodzi o książkę, którą bardzo lubię - a z tego co mi się udało wywnioskować z fragmentów i opinii innych osób, zmieniono wydźwięk zakończenia, sugerując coś, co w książce miało zupełnie inny kontekst.
Ale skoro Ty oglądałeś serial, to skorzystam z okazji i zapytam: Uwaga: po kliknięciu pokażą się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu

Użytkownik: Losice 03.06.2021 19:26 napisał(a):
Odpowiedź na: W książce też ten wątek, ... | jolekp
Odpowiedź na Twoje pytanie - Tak.

Z tego co napisałaś myślę, że zachowano jednak wszystkie wątki, a jedynie rozłożono inaczej akcenty - lub ja to tak odebrałem.
Może zaryzykuj i zobacz pierwszy odcinek (dla orientacji). Tak jak pisałem - obejrzałem wszystkie odcinki - dodatkowo znam sie na sporcie i hokeju (więc może hokej odebrałem, jako "naturalne" włączenie w nurt filmu-powieści) - faktycznie cała historia zaczyna się od hokeja.
Nie chciałbym Cię zniechęcić do filmu - bo moja ocena na pewno jest subiektywna :D
Użytkownik: ahafia 03.06.2021 14:45 napisał(a):
Odpowiedź na: Nie czytałem wprawdzie te... | Losice
W książkach Backmana ujmuje mnie właśnie to, że w odróżnieniu od kilku czytanych przeze mnie skandynawskich autorów kryminałów, nie epatuje przemocą czy patologią.
Czytałam jego dwie powieści i w obu pojawiły się historia smutne i przygnębiające, także dramatyczne, ale one nie dominują ostatecznej wymowy. Nie czułam nigdy odrazy, jak przy Lackberg czy Nesserze, dlatego, sugerując się tym, co piszesz, przypuszczam, że scenarzyści faktycznie niekoniecznie rozłożyli akcenty zgodnie z intencjami autora powieści.
Użytkownik: ahafia 03.06.2021 14:15 napisał(a):
Odpowiedź na: Prawda, że Backman jest w... | jolekp
Prawda. Więcej będzie w czytatce, bo mam nawet jakieś notatki:)
Użytkownik: misiak297 03.06.2021 10:11 napisał(a):
Odpowiedź na: Maj z kwietniem: Opowi... | ahafia
A gdzie Twoja czytatka? Jestem ciekaw uzasadnień, tym bardziej, że większość tych pozycji czytałem:)
Użytkownik: ahafia 03.06.2021 13:45 napisał(a):
Odpowiedź na: A gdzie Twoja czytatka? J... | misiak297
Pisze się ;)
Użytkownik: Jabłonka 03.06.2021 07:19 napisał(a):
Zaskakująco obfity maj
Morze (Szelenbaum Katarzyna) bardzo dobra, niewiarygodnie inna książka - świat niby jak w każdym młodzieżowym czytadle ale okazuje się że nic nie jest takie jak powinno, nic nie jest łatwe i podane na tacy, wciąga jak w bagno, oblepia i tkwi po przeczytaniu. Boję się kolejnych tomów - ale czuję, że muszę je przeczytać. Kompletne zaskoczenie, nie powinnam jej polecać bo czytać ją można tylko na własne ryzyko...
Gdzie winą jest dużą... (Ostrowska Ewa Maria (pseud. Zbyszewski Brunon lub Lane Nancy)) dobra, ale po poprzedniej lekkostrawna
Wydech (Chiang Ted) lepsza, bardzo nierówne opowiadanie SF, do czytania jedno dziennie bo przestawiają głowę na inne tory, do powtórki. Polecam
Homo hapticus: Dlaczego nie możemy żyć bez zmysłu dotyku (Grunwald Martin) dobra, czytana tuz przed narodzeniem pierwszej wnuczki - więc najbardziej w czas :)
Rezerwat (Ruyslinck Ward (właśc. Belser Raymond Charles Marie De)) bardzo dobra, mój przyjaciel mawia - "ryje beret"
Utracony dar słonej krwi (MacLeod Alistair) świetna, cudowne opowiadania, z duszą i wiatrem od morza
Słone ścieżki (Winn Raynor) świetna, książka której kupiłam kilka sztuk by podarować przyjaciołom kompletnie bez okazji, piękna historia o miłości do życia - z ukochanym w wędrówce nawet gdy wszystko się zawaliło - nie jest łzawa,pomaga iść dalej :) Przeczytajcie proszę - pozwólcie sobie na spacer z Sałatą :)
Zu, pływający anioł (Sender Ramón José) bardzo dobra, trochę ramotka, ale jak czule napisana :)
Cudowny był ten maj :)
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 03.06.2021 09:46 napisał(a):
Odpowiedź na: Zaskakująco obfity maj M... | Jabłonka
Bardzo się cieszę, że ktoś prócz mnie czyta Szelenbaum Katarzyna, jest bardzo niedoceniona, a warta czytania. Tylko - tak jak piszesz - jest to książka trudna emocjonalnie. Piszesz, że będziesz kontynuować - wspaniale! Ale wiedz, że kolejne tomy niosą tego jeszcze większe dawki, a spojrzenie na wiele spraw, wątków i postaci diametralnie się zmienia…

Cieszę się też, że doceniłaś Rezerwat (Ruyslinck Ward (właśc. Belser Raymond Charles Marie De)), to była dla mnie polecanka Sowy, bardzo trafiona.
Użytkownik: nutinka 03.06.2021 16:06 napisał(a):
Misja Błazna (Hobb Robin (właśc. Ogden Margaret Astrid Lindholm)) (80%) - 5
Rozdarta zasłona (Szymiczkowa Maryla (właśc. Dehnel Jacek, Tarczyński Piotr)) - 5
Małe Licho i anioł z kamienia (Kisiel Marta) (84%) - 5
Małe Licho i lato z diabłem (Kisiel Marta) - 5
Złocisty Błazen (Hobb Robin (właśc. Ogden Margaret Astrid Lindholm)) (83%) - 5
Trygław: Władca losu (Saramonowicz Małgorzata) - 3,5
Przeznaczenie Błazna (Hobb Robin (właśc. Ogden Margaret Astrid Lindholm)) (86%) - 5
Zaraza (Masterton Graham) - 4
Dobra pani (Orzeszkowa Eliza) - 5
Sztejer (Foryś Robert) - 4,5

Utknęłam gdzieś w połowie Baśń o wężowym sercu albo Wtóre słowo o Jakóbie Szeli (Rak Radek) i zastanawiam się, czy dać sobie spokój, czy próbować jednak doczytać. Zwykle rzucam bez takich dylematów, ale to kolejna w tym roku lektura, która zapowiada się na niedoczytaną. Do tych, co czytali: warto się przemęczyć?, będzie tam może coś porywającego?
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 03.06.2021 17:28 napisał(a):
Odpowiedź na: Misja Błazna (80%) - 5 R... | nutinka
Czytałem Raka, dałem 4.5, nawet reckę skrobnąłem - ale nie odczuwam, by coś się pod koniec rozpędzało albo wielce zwrotem akcji ujmowało - jeśli nie ciekawi Cię po prostu, jak ta historia się skończy, to wydaje mi się, że nie ma co się męczyć. Polecam też recenzję GrafaZero, ja po niej właśnie po "Baśń…" sięgnąłem:
www.youtube.com/watch?v=T-9X9Npd3Mc
Użytkownik: nutinka 06.06.2021 17:01 napisał(a):
Odpowiedź na: Czytałem Raka, dałem 4.5,... | LouriOpiekun BiblioNETki
Dzięki, nie będę się męczyć. Może ostatnio wolę lekkie, łatwe i przyjemne. ;)