Dodany: 28.05.2021 11:29|Autor:

W północno-wschodnim Tybecie, na wysokości 5000 m n.p.m. rozciąga się królestwo śnieżnej pantery – rodzaj sawanny przeniesionej na azjatyckie pustkowia; niezmierzone morza traw poprzetykane nielicznymi wydmami, przemierzane przez stada antylop, kozic i jaków. Tesson udaje się do tego niegościnnego dla człowieka sanktuarium na zaproszenie Vincenta Muniera, specjalisty w fotografowaniu zwierząt. Wspólnie, w temperaturach przekraczających -30 stopni, wyruszą na poszukiwanie śladów tego śnieżnego ducha, licząc na choćby najkrótsze spotkanie.

Dzięki doskonałemu pisarstwu Tessona my również możemy wziąć udział w tej tybetańskiej przygodzie, poznając pasjonującą sztukę tropienia i obserwacji zwierząt, azjatycką duchowość, ale też wiele celnych spostrzeżeń na temat katastrofalnych skutków działalności człowieka w świecie zwierząt.

Na przykładzie śnieżnej pantery autor zastanawia się nad strukturą świata i cykli wymierania gatunków.

Książka została bestsellerem we Francji, zaś krytycy wyróżnili ją w 2019 roku Prix Renaudot.

[Wydawnictwo Noir sur Blanc, 2021]

Użytkownik: reniferze 02.01.2024 21:57 napisał(a):
Odpowiedź na: W północno-wschodnim Tybe... | Marylek
Pretensjonalna i manieryczna książka, przepełniona tanią filozofią.

Próbki stylu:
"Tego ranka w środkowym Tybecie walczące o życie antylopy, sępy i świerszcze jawiły mi się jako fasety kuli dyskotekowej zawieszonej u sufitu ekspansji."

"Prehistoria płakała i każda jej łza była jakiem."

"Wkrótce zostaną z nich spalone ultrafioletem szkielety, które dołączą do biologicznego walca."

"Sępy, strażnicy requiem, dyżurowały na zmianę. (...) Jakiś sokół obdarzył dolinę swoim błogosławieństwem."