Dodany: 24.05.2021 22:06|Autor:

W co wierzy Ameryka?

W wolność, sprawiedliwość, kapitalizm, w marzenie, w przyszłość, może nawet nieśmiertelność. W Biblię i rewolwery. Ale przede wszystkim wierzy w samą siebie.

Maciej Jarkowiec w swojej reporterskiej książce pokazuje drugą stronę tej amerykańskiej religii. Podważa utarte poglądy i gotowe odpowiedzi. W tym celu zanurza się w przeszłości. Opowiada o niej z perspektywy tych, których historia spychała i spycha na margines. Rdzennych mieszkańców kontynentu, czarnych, weteranów. Ową przeszłość konfrontuje ze współczesną Ameryką, która otrząsa się z politycznych kataklizmów, legalizuje marihuanę, tworząc z niej wielki przemysł oraz próbuje za ciężkie pieniądze zapewnić sobie nieśmiertelność. Ale jest w tej opowieści również trzecia Ameryka, z którą autor toczy osobiste boje od dziecka, od momentu, gdy jego rodzice zdecydowali o życiu na różnych kontynentach. Ta, która jest jego drugą ojczyzną.

"Rewolwer obok Biblii" to nieoczywista powieść drogi, rozgrywająca się w czasie i w przestrzeni. Od statku angielskiej ekspedycji kolonialnej z XVI wieku po prezydenturę Trumpa, z niewolniczego Południa do Waszyngtonu Lincolna, od Kolorado z największą legalną uprawą konopi na planecie po kosmopolityczny Nowy Jork i Dolinę Krzemową, gdzie już dziś można kupić wieczne życie. "Podróż przez Amerykę jest ciągłym zdumieniem" – pisze Jarkowiec – "nad tym, że naprawdę istnieje".

[Wydawnictwo Agora, 2021]

Użytkownik: reniferze 06.03.2023 12:39 napisał(a):
Odpowiedź na: W co wierzy Ameryka? W... | Marylek
Lubię felietony pana Jarkowca, więc bez namysłu sięgnęłam po jego książkę - i nie zawiodłam się. Może robić wrażenie trochę chaotycznej, bo autor w obrębie rozdziałów łączy odległą historię, wspomnienia rodzinne i własne doświadczenia, ale efektem jest przemyślana całość. Bardzo ciekawa lektura.