Dodany: 2021-05-11 22:22|Autor: Asienkas

Redakcja BiblioNETki poleca!

Książka: Cudowna podróż Freddiego Yatesa
Pearson Jenny

Jedenastolatek, który doświadczył cudu


Czy wierzycie w cuda? A może komuś z was przytrafiło się coś, co na takie miano zasługuje? Przedstawiam wam Freddiego Yatesa – chłopca, który w swoim jedenastoletnim życiu doświadczył wielu strat, ale przede wszystkim doznał cudu. Jeżeli tego jeszcze nie zgłębiliście, ten mały bohater wam wszystko opowie, a jako gratis dorzuci kilka ciekawostek o świecie.

Fabuła
Freddie mieszka z przybranym ojcem i babcią. Kiedy ukochana Bunia umiera, a ojciec łamie nogę, przerażony kruchością życia chłopiec postanawia odszukać swojego biologicznego ojca. Wraz z dwoma kumplami wędruje przez Walię w kierunku jego potencjalnego miejsca pobytu. Chłopcy wplątują się w ciąg dziwnych wydarzeń i przeżywają niezwykłe przygody: staną w szranki w zawodach w jedzeniu cebuli, udaremnią napad na sklep i pomogą owcy w niebezpieczeństwie.

Jaka to powieść?
Nie chciałabym, żebyście odnieśli wrażenie, że ta książka jest smutna. Jenny Pearson porusza w niej delikatne tematy, jak przeżywanie żałoby czy brak wystarczającej uwagi ze strony rodziców. Jednak wkłada je w ramy opowieści przygodowej, nie stroniąc od dużej dawki absurdu. Nie myślcie sobie, że autorka bagatelizuje poruszane kwestie. Raczej łagodzi ponure skojarzenia, które są z nimi związane. Dzięki przygodowemu charakterowi i zabawnym dialogom udaje jej się zachować beztroskę, która jest przywilejem dzieciństwa. Pisarka zadbała też o bardzo ładny morał. Przyznam się, że jako rodzic miałam obawy, czy ta książka nie będzie podsuwała młodym czytelnikom głupich pomysłów. Dlatego cieszy mnie, iż chłopcy kilkukrotnie przyznają, że ich plan nie był dopracowany, a pomysł samotnej wyprawy był nierozsądny. Podróż przez Walię nie była jednak bezcelowa. Każdy z jej uczestników zyskał coś, co go wzmocniło.

Postacie
Bohaterowie książki mają po 11 lat i do tej grupy czytelników kierowałabym „Cudowną podróż Freddiego Yatesa". W powieści, poza tytułowym Freddiem, poznajemy jego dwóch przyjaciół: Bena i Charliego. Każdy z chłopców jest inny pod względem charakteru, zainteresowań, umiejętności, jednocześnie też każdy z nich mierzy się z innym problem. Może nie jest to do końca zgrane trio, ale wspiera się tak jak potrafi.

Podsumowanie
Kiedy przychodzi mi oceniać powieść dla młodych czytelników, muszę cofnąć się w czasie i zastanowić się, czy ta historia porwałaby mnie jako nastolatkę. W „Cudownej podróży Freddiego Yatesa” doceniłabym nieprzewidywalną przygodę. Poczucie, że na kolejnych stronach dzieją się szalone rzeczy, zagwarantowałoby mi dreszczyk napięcia, który zatrzymałby mnie przy tej książce.

Jako mama doceniam, że Jenny Pearson nie obawiała się napisać o żałobie i emocjach, które mogą jej towarzyszyć. Prędzej czy później, niestety, każdy będzie musiał się z nią zmierzyć, a nie każdy potrafi o niej rozmawiać.

[Recenzja była publikowana na blogu oraz innym portalu czytelniczym]

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 493
Dodaj komentarz
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: