Dodany: 11.05.2021 22:03|Autor: Asienkas

Mam dużo rzeczy

Typ recenzji: oficjalna PWN
Recenzent: Asia Czytasia (Joanna M.)

Czy jesteście dumni z tego co posiadacie? Pewnie niektórym zdarzyło się chwalić nowym telewizorem, samochodem czy ciuchem. Podobnie maluchy są dumne ze swoich rzeczy i – uwaga, kontrowersyjna teza! – mają prawo nie dzielić się ulubionym wiaderkiem czy pluszakiem, bo jest to ich własność.

„Czy to jest jest moje?” to bardzo sympatyczna kartonowa książeczka zawierająca krótkie, dosłownie sześciowersowe – wierszyki. Podmiotem lirycznym jest dziecko, które opowiada o swoich ubrankach, zabawkach, sztućcach, przyborach do mycia itp. Rymowany tekst wpada w ucho, a ozdabiają go proste ilustracje. Już przy pierwszym czytaniu przekonałam się, jak dobrze jedno współgra z drugim. Moja trzylatka, która zna aż literę F, przy pomocy ilustracji zaczęła recytować tekst z książeczki. Co prawda nieco go przekręciła, ale można powiedzieć, że próba samodzielnego czytania została podjęta.

Jeszcze kilka słów o wyglądzie. Wymiary publikacji to 21,5x19 cm i jak na standardy kartonowych książeczek, jest ona obszerna, bo zawiera 11 wierszyków, co daje aż 22 strony. O ilustracjach już pisałam, ale znajdziemy tu pewną niespodziankę – tajemniczą dziurkę, która została wkomponowana w każdy z rysunków, a ze strony na stronę staje się coraz mniejsza. Bardzo prosty element, a wywołuje ogromne zainteresowanie dziecka. Moja córka od razu włożyła do niej palce i zaczęła kartkować książkę, żeby sprawdzić, dokąd doprowadzi ją ten dziwny „tunel”. Mnie pozostało tylko pogratulować pomysłodawcy.

Na forach parentingowych często pada pytanie: „Jak wytłumaczyć dziecku, że to mój laptop, buty, klucze itd.?”. Myślę, że książka „Czy to jest moje?” może być pomocnym narzędziem. Maluch będzie mógł odnieść się do zaprezentowanych w wierszach przedmiotów i pokazać, że też ma klocki, skarpetki, czy pastę do zębów. Do tego jest to po prostu przyjazna publikacja, idealna do wspólnego czytania. Rytmiczny tekst i proste kolorowe ilustracje oraz śmieszna dziurka to elementy, które mogą spodobać się maluchom.

Ocena recenzenta: 5/6