Dodany: 29.04.2021 09:19|Autor: fugare

Książki i okolice> Kącik językowy

Jaka to komisja?


Dawno nie było nowego tematu, więc postanowiłam podzielić się swoją wątpliwością. Ostatnio w aktach prawnych, do których jestem zmuszona zaglądać, coraz częściej spotykam się z informacją o powołaniu komisji "odbiorowej". Wygląda to dziwnie i razi, przynajmniej mnie. Czy komisja nie powinna być "odbiorcza" tak jak dawniej? Czy obie formy są dopuszczalne? Czy może to jakaś nowa tendencja, o której nie wiem? A może to taki slang techniczno-budowlany?
Wyświetleń: 1396
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 6
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 29.04.2021 10:05 napisał(a):
Odpowiedź na: Dawno nie było nowego tem... | fugare
Rzecz jest chyba całkowicie nowa, internety (i wujek Google) jeszcze za bardzo tego nie zauważyły. Może to coś jak:

- "odbiorczy" dokonuje odbioru
- "odbiorowy" dotyczy procesu "odbiorczego"

Czyli komisja odbiorcza odbiera, a komisja odbiorowa analizuje odbiory dokonane przez komisje odbiorcze.

Skojarzenie mam też ze słowami "szyjny" i "szyjowy" - szyjny dotyczy szyi, a szyjowa jest kaponiera, czyli rodzaj budowli fortyfikacyjnej.
Użytkownik: fugare 29.04.2021 10:15 napisał(a):
Odpowiedź na: Rzecz jest chyba całkowic... | LouriOpiekun BiblioNETki
A czy nie byłoby prawidłowe po prostu powołanie "komisji do odbioru .....czegoś tam" bez tworzenia przymiotnika odrzeczownikowego. Bo mnie to wygląda na staranie się utworzenia właśnie takiego przymiotnika z końcówką - owy, -owa (tak jak jabłkowy, drogowy, majowa, pogodowa). Tak jakby ktoś chciał dostosować się do jakiejś zasady, o której właśnie nic nie wiem :)
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 29.04.2021 12:15 napisał(a):
Odpowiedź na: A czy nie byłoby prawidło... | fugare
Dopytałem kolegę z Komisji Językowej PFS o moją interpretację, jego odpowiedź:

"Bardzo dobra analiza, mamy np. Skrzynkę odbiorczą w Outlooku, czyli taką, która zajmuje się samą czynnością odbioru. Odbiorowe pewnie stało się popularne za sprawą pojęcia odbioru mieszkania lub jakiejś nieruchomości. Nie jest to zwykły klasyczny odbiór, czyli przychodzisz i bierzesz ;) , ale bardziej
skomplikowane procesowo zjawisko. Wiadomo, że cała biurokracja towarzysząca takiemu odbiorowi wymaga specjalnej komisji czy protokołów."
Użytkownik: fugare 29.04.2021 12:26 napisał(a):
Odpowiedź na: Dopytałem kolegę z Komisj... | LouriOpiekun BiblioNETki
Dziękuję, to dużo wyjaśnia.
W tym szczególnym wypadku chodzi faktycznie o proces, bo zrewitalizowanego budynku nie da się pewnie odebrać, bez wszechstronnej analizy i w dłuższym okresie czasu działalności tej komisji.
Użytkownik: KostPere 26.05.2021 17:56 napisał(a):
Odpowiedź na: Dawno nie było nowego tem... | fugare
Komitsia?
Użytkownik: Tiste Andii 04.11.2022 23:15 napisał(a):
Odpowiedź na: Dawno nie było nowego tem... | fugare
W zasadzie podana analiza jest prawidłowa, co prawda w wielu przypadkach "komisja odbiorcza" bywa stosowana zamiennie z "komisją odbiorową" ale w wielu branżach zastosowanie przymiotnika "odbiorowa" ma wskazywać, że mamy do czynienia ze złożoną procedurą właściwą dla tej branży czy badanej inwestycji.

Ze zdziwieniem przeczytałem uwagę: "Rzecz jest chyba całkowicie nowa, internety (i wujek Google) jeszcze za bardzo tego nie zauważyły".
Otóż, jak najbardziej zauważyły a "rzecz" nie jest nowa. Odbiór instalacji ppoż., badanie emisji hałasu, inwestycje drogowe, prowadzenie przyłączy energetycznych, instalacje gazowe, spawalnictwo, instalacje wentylacyjne, "archeologia autostradowa", budowa mostów, budowa nowej nieruchomości itd. itd.; są to obszary gdzie w dokumentacji raczej na pewno natrafimy na słowo "odbiorowa".
Nie zawsze to musi być komisja, możemy napotkać takie sformułowania, jak: dokumentacja odbiorowa (jak: atesty, deklaracje zgodności, certyfikaty, normy, świadectwa higieniczne), próba odbiorowa, protokół odbiorowy, czynności odbiorowe, praktyka odbiorowa, procedura odbiorowa, przepisy odbiorowe, norma odbiorowa, badania odbiorowe, kryteria i wymagania odbiorowe, wymagania odbiorowe itp.
Widać mam jakiegoś innego "wujka Google" bo bez problemu znalazłem całe multum dokumentów informujących o powoływaniu komisji odbiorowych przez stosowne organy administracji samorządowej (publikowanych w BIP-ie czy bezpośrednio na stronach danej jednostki) czy np. GDDKiA, regulaminie ich pracy, zakresie obowiązków itp.
Co więcej, Google "podpowiada", że z książki "Odbiór robót budowlanych" (2014) Danuty Domżalickiej dowiemy się jaki jest skład i zadania komisji odbiorowej, podobne informacje o komisjach odbiorowych możemy zaczerpnąć z opracowania "Umowy o roboty budowlane i usługi związane z realizacją przedsięwzięć budowlanych" (2021) Lidii Więcław-Bator, Leopolda Kruszka, Arkadiusza Jówki. Bez problemu natkniemy się również w sieci na publikowane przez inwestorów "Książki odbiorowe" nieruchomości.

Kolega z Komisji Językowej raczej się myli, komisje odbiorowe czy prace odbiorowe związane są z tak wieloma dziedzinami, iż trudno wskazywać by akurat to odbiór mieszkań (czy nieruchomości) miał być tu pierwowzorem.
A że nie jest to żadne novum i nie jest to związane jedynie z nieruchomościami...
W "Pamiętnikach Inżynierów" (1966) red. K. Bidakowski , M. Iłowiecki, T. Wójcik dowiemy się o zakończeniu w dniu 13 lipca 1954 r. "formalności odbiorowych" związanych z budową siłowni (elektrycznej).
Zbigniew Kowalski w swej książce "Powrót Śląska Opolskiego do Polski: organizacja władzy ludowej i regulacja problemów narodowościowych w latach 1945-1948" (1983) używa sformułowania: "protokół zdawczo-odbiorowy" w związku z przejęciem od wojsk radzieckich przez Zarząd Miejski obiektów kwaterunkowych.
Z książki "Metody badania i modele rozwoju organizacji" (2021) pod red. A. Stabryły i S. Wawaka dowiemy się o analizie planów jakości, zapisów kontraktowych i dokumentów odbiorowych wśród badanych armatorów i dyrektorów marketigu.
Z artykułu Michała Chmiela, Ewy Sobór i Marty Iwańskiej "Systemy wsparcia jednostek ochrony przeciwpożarowej - potrzeby, potencjał, kierunki zmian w zakresie wymagań użytkowych dla pojazdów pożarniczych" ("Bezpieczeństwo i Technika Pożarnicza", Vol. 45, Issue 1, 2017) dowiemy się jak autorzy wyobrażają sobie procedury odbiorowe pojazdów.
Z książki Radosława Bugowskiego "Miasto w ruchu. Studium z dziejów przemieszczania na przykładzie społeczeństwa Torunia 1891–1939" dowiemy się jakie to niedbalstwa komisja odbiorowa wytknęła wykonawcy w związku z poprowadzeniem linii tramwajowej na Jakubskie Przedmieście w Toruniu, a mamy rok 1935 (autor w tym fragmencie opierał się na dokumentacji z Archiwum Państwowego w Bydgoszczy).
Z opracowania Władysława Szelejaka "Metoda badania wypadków" (wydanego przez Wydawnictwo Związkowe Centralnej Rady Związków Zawodowych w 1976 r.) dowiemy się o skutkach przekazania do eksploatacji węzłów filtra bez udziału stosownej komisji odbiorowej.
Z "Rocznika Oddziału PAN w Krakowie za rok 1988" dowiemy się o wykonywaniu zaleceń Sanepidu i komisji odbiorowej.
A np. z książki Zdzisława Winnickiego "Rada Regencyjna Królestwa Polskiego i jej organy (1917 – 1918)" dowiemy się o powołaniu w 1918 r. Komisji odbiorowych mających przejąć roboty regulacyjne (w dorzeczach Narwi, Bzury, Liwca i Warty) prowadzone wcześniej przez władze okupacyjne oraz o powołaniu przez Radę Kierowników Ministerstw Komisarzy odbiorowych mających zająć się taborem kolejowym.
Ogólnie: typowymiary odbiorowe (hutnictwo; 1955), zbiornik odbiorowy (przemysł chemiczny; 1973), blachy odbiorowe (zaopatrzenie; 1974) urządzenia odbiorowe (ewidencja materiałowa; 1969), złącza odbiorowe (spawalnictwo; 1974), kontrola odbiorowa (mechanika; 1972), kadź odbiorowa (przemysł spożywczy; 1956), próba odbiorowa (metaloznawstwo; 1974), szufladki odbiorowe (elektroenergetyka; 1965), terminale odbiorowe (gazownictwo; 2012).

I ciekawostka z całkiem już odległej epoki...
Ignacy Niesiołowski w swym poradniku "Roztropni wloscianie czyli ublogostawiona praca" (Poznań 1873) "rowki pół łokcia szérokie (...) w brózdach składów (...) łączyły się z (...) rowem odbiorowym" (s. 65).
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: