Dodany: 25.04.2021 20:53|Autor: czytamjakchce

Gdy przeszłość nie daje o sobie zapomnieć

Alicja i Dawid przeprowadzają się z miasta na wieś, gdzie mają zacząć nowe życie. Wszystko to ma swoje podłoże w przeszłości, kiedy małżeństwo doświadczyło straty dziecka. To właśnie zmiana otoczenia ma pomóc im pogodzić się z tym, co się zdarzyło. Jednak zamieszkanie na odludziu nie sprzyja zmianie życia. Dodatkowo na światło dzienne wychodzą echa przeszłości okolicy.

Stefania już od momentu narodzin boryka się z niechęcią matki. W momencie gdy przyszła na świat, matka znienawidziła ją za to, że nie jest chłopcem, tak jak chciała. Tato mimo usilnych starań nie jest w stanie zapewnić dziewczynce wszystkiego. Gdy wychodzi do pracy, Stefania idzie do sąsiadów, którzy są dla niej mili, a ona uważa, że wolałaby być ich córką. Dodatkowo mają syna w jej wieku, więc dzieci od najmłodszych lat są na siebie skazani. Sytuacja w domu się odmienia, gdy na świat ma przyjść siostra Stefanii. Matka wychodzi z depresji, ale niechęć do starszej córki nie ustępuje. Czy życie w toksycznej rodzinie nie wpłynie na dalsze losy dziewczynki?

Jedna z lepszych książek, jakie miałam okazję przeczytać. Wielowątkowa akcja i ciekawość, jak dwie pozornie niepowiązane historie mają się połączyć. To w pewnym sensie powieść psychologiczna, pokazująca, jak ciężkie jest życie, gdy nie zaznaje się miłości ze strony rodzica. To przykre, gdy się czyta, ile ta mała dziewczynka jest w stanie zrobić, aby spodobać się mamie. Z drugiej strony, niezrozumiałe jest dla mnie, jak można znienawidzić kogoś za to że istnieje. Doskonała książka, którą polecam każdemu.