Dodany: 18.04.2021 13:41|Autor: SFsince2018

Książka: Wataha
Siwiec Tomasz

Tomasz Siwiec, "Wataha" - recenzja

Bohaterowie książki, jak nietrudno zgadnąć, to wataha dzików, która w wyniku nielegalnie zorganizowanego przez ludzi polowania traci jedną z loch oraz część warchlaków. Atak człowieka na świat przyrody spotyka się z następstwem w postaci zorganizowanych napadów małopolskich dzików, dowodzonych przez starego odyńca, na mieszkańców Suchej Beskidzkiej. W czasie ich trwania wielu ludzi straci życie lub zostanie rannych.

Historia rozwija się bardzo szybko, próżno szukać tu długich opisów przyrody oraz rozwlekłych życiorysów mieszkańców Suchej Beskidzkiej. Akcja mknie do przodu, tak iż jest to idealna lektura na pochmurny sobotni poranek, idealna do skonsumowania między śniadaniem a obiadem.

Książka stanowi swoiste połączenie animal attack oraz gore. Sceny spotkań ludzi z dzikimi mieszkańcami lasu pełne są krwi, flaków, a nawet przełamane zostaje niejedno tabu. Zabawa jest jednak przednia za sprawą wstawek dotyczących współczesnej polityki, połączonych z czarnym humorem Tomasza Siwca. Osobiście odebrałem książkę jako pewnego rodzaju opinie autora na temat ludzi żyjących w naszym sąsiedztwie. Twórca w swoim dziele zaprezentował kilka fragmentów poświęconych zdemoralizowanemu księdzu, zakompleksionemu damskiemu bokserowi czy nacjonaliście o niskim ilorazie inteligencji oraz innym charakterystycznym postaciom. Taka krytyka współczesnego społeczeństwa w książkach Tomasza Siwca zawsze jest obecna i dla mnie stanowi swoistą wisienkę na torcie.