Dodany: 15.04.2021 08:57|Autor:

Pamiętasz, kiedy ostatnio miałeś zabrać głos na forum? Serce zaczęło bić mocniej, w ustach zrobiło się sucho, natomiast dłonie prezentowały niezdrową wilgotność. Twoje zdenerwowanie sięgnęło zenitu i marzyłeś tylko o tym, by uciec jak najdalej. Nie ma nic przyjemnego w ściśniętym gardle, miękkich nogach i szumie w uszach. Pustka w głowie i trzęsące się kolana także nie działają motywująco.

Przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych badania dowodzą, że nie śmierć, węże, wojna czy zakaźne choroby wywołują w nas największe przerażenie, ale właśnie przemawianie przed publicznością! Wśród Amerykanów krąży żart, że większość ludzi wolałaby sama znaleźć się w trumnie, niż wygłosić przemówienie na czyimś pogrzebie. Dlaczego tak się dzieje? Przecież nie zdarzy się nic strasznego, jeśli staniesz przed grupą osób i przez parę chwil o czymś poopowiadasz. A mimo to jesteś zdenerwowany.

Czym jest ta straszliwa trema? Według krótkiej, słownikowej definicji "to podniecenie połączone z lękiem, obawą i zdenerwowaniem, zwykle utrudniające koncentrację i możliwość działania". Jeśli jednak czujesz, że Twój dreszczyk emocji zamienia się w poczucie zagrożenia w sytuacji, gdy występujesz przed publicznością i jesteś narażony na jej krytykę, jeśli odczuwasz panikę na samą myśl o publicznym wystąpieniu bez względu na stopień swojego przygotowania albo tracisz zaufanie do samego siebie, nie będąc w stanie kontrolować sytuacji, ta książka to Twoje wybawienie!

- Stawiaj czoła wyimaginowanym lękom.
- Stwórz zestaw pomocnych poglądów i dopracuj monolog wewnętrzny.
- Przeprowadź ćwiczenia niwelujące fizyczne niedogodności związane z tremą.
- Osiągnij spokojny, zrównoważony i zrelaksowany stan ciała, umysłu i ducha.

[Wydawnictwo Helion, 2010]