Dodany: 2021-04-07 18:58|Autor: mirejlle

29.
Gołębiarki (Hoffman Alice)
Ocena: 3,5
Gatunek: literatura zagraniczna
Nie wiem, gdzie ta wielka literatura, bo osobiście wynudziłam się jak mops. Skończyłam tylko ze względu na klub książki. Choć oczekiwań wielkich nie miałam. Historia by zyskała, gdyby nie toporny, bez polotu styl referatowy. Perspektywa każdej kobiety opisana jednakowo, przez co zanim nie padnie imię, nic nie różni jednej opowieści od drugiej. Kompletnie nie są to moje klimaty i nikomu bym nie poleciła. I wcale nie chodzi o niespiesznie toczącą się akcję.
30.
Mali bogowie 2: Jak umierają Polacy (Reszka Paweł (ur. 1969))
Ocena: 5,5
Gatunek: literatura faktu
Mrożące krew w żyłach opowieści, nie warto moim zdaniem oceniać i generalizować, ale trzeba wiedzieć.
Nasuwa się pytanie, jak w 2018 roku tak to wyglądało, co będzie teraz. Zarówno od strony ratowników i lekarzy, jak i od strony pacjentów. Tych słusznie i niesłusznie wzywających karetkę czy przychodzących na SOR. Świetna i bardzo potrzebna książka.
31.
Cztery rzęsy nietoperza (Kowalewska Hanna)
Gatunek: społeczna, obyczajowa
Uwielbiam klimat, język Kowalewskiej, sposób konstruowania przez nią postaci. Żałuję, że to przedostatni tom Zawrocia. Że to prawie koniec intryg i tajemnic. Jeden z najładniej napisanych i najlepszych cykli obyczajowych, jakie w ogóle czytałam. Mimo że mroczny, a problemy niełatwe.
32.
Dziewczyny z Syberii (Herbich Anna (Herbich-Zychowicz Anna))
Gatunek: literatura faktu
Hart ducha tych kobiet dla mojego pokolenia jest już legendą, trochę nawet bajkową. Nie jestem pewna, czy potrafiłabym znaleźć w sobie tyle odwagi, siły, wiary w słuszność postępowania i chęci przetrwania. Katorżnicza praca ponad ludzkie siły w zasadzie też i po naszą, niedocenianą dziś wolność. I tak - nie mogę znieść ciągłego narzekania jak w tym kraju jest, a jak miałoby być, no trudno prognozować, kiedy tak naprawdę gospodarka ma tyle lat co ja. Ale równie trudno wytłumaczyć cokolwiek komuś, kto chciałby, żeby wszystko spadało z nieba lub brało się znikąd. Najlepiej najmniejszym możliwym wysiłkiem.
33.
Nieznajoma (Gutowska-Adamczyk Małgorzata)
Gatunek: społeczna, obyczajowa
Sympatyczne czytadełko z polotem, o mieszkańcach małego warszawskiego osiedla. Trochę śmiechu, trochę ludzkich przywar. Fajniutkie.
34.
Samotny jak Szwed?: O ludziach Północy, którzy lubią bywać sami (Tubylewicz Katarzyna)
Gatunek: literatura faktu
Autorka wybrała do wywiadów bardzo ciekawych rozmówców, to największy atut książki. Można zetknąć się z wieloma perspektywami. Warto.
35.
Wielkie zasługi (Chmielewska Joanna (właśc. Kühn Irena))
Ocena: 4
Gatunek: dziecięca, młodzieżowa
Młodzieży lat 11, mimo że współczesna to młodzież, podobało się bardzo. Dla mnie chwila rozrywki. Zapomniałam, że kiedyś zaczęłam ten cykl i czytamy razem. Wolę dorosłą Chmielewską.
36.
Gorzko, gorzko (Bator Joanna)
Ocena: 5,5
Genialna, druzgocąca, wiarygodna, tym bardziej przerażająca. Wiele w niej uniwersalności i prawd. Przez oszczędny styl konkretne sceny stają się jeszcze bardziej wyraziste. Czy podobna do "Piaskowej góry"? Nawet jeśli trochę, to bez znaczenia, bo historia zupełnie inna.
37.
Sybiraczka (Domino Zbigniew (pseud. Bor Adam))
Gatunek: literatura polska
Wydana już po śmierci autora krótka opowieść o pewnej książce. Niewiele nowego, ale i tak warto cykl było dokończyć. Szkoda, że autor już niczego nie napisze.
38.
Okna z widokiem na Weronę (Kowalewska Hanna)
Gatunek: społeczna, obyczajowa
Wnioskując po końcówce, jeszcze z bohaterami się spotkamy, oby tak było. Cóż tu mówić, styl, klimat, piękny literacki język, to wszystko przysłania drobne niedociągnięcia. No i niezwykle ciekawa i nietypowa fabuła.