Dodany: 02.04.2021 01:04|Autor: Losice

Czytatnik: Biblioteka skojarzeń

Norman Mailer i Czarodziejska Góra

Spoglądam na jego zdjęcie z 1948 roku (zrobione przez Carla Van Vechtena, pisarza i fotografa, opiekuna spuścizny literackiej Gertrudy Stein). Przypomina raczej boksera niż pisarza i śmiało można go nazwać największym fighterem literatury amerykańskiej po II Wojnie Światowej.

Norman Mailer przez siedem kolejnych dekad (do swojej śmierci w 2007 roku) opublikował jedenaście bestsellerów, zaskakując za każdym razem krytyków literackich, którzy już go pogrzebali w swojej pamięci. Otrzymał dwa razy nagrodę Pulitzera - za "The Armies of the Night" (brak polskiego tłumaczenia] w 1968 roku ( kategoria literatura faktu) i za Pieśń kata (Mailer Norman Kingsley (właśc. Mailer Nachum Molech)) w 1979 roku (kategoria literatura piękna). "The Armies of the Night" otrzymała również nagrodę National Book Award.

Przez ten czas był sześciokrotnie żonaty i doczekał się dziewięciorga dzieci - przynajmniej po jednym z każdego związku. Dodatkowo miał kilka romansów, a jeden z nich został opisany przez byłą partnerkę we wspomieniach, wydanych już po śmierci pisarza pod znamiennym tytułem "Loving Mailer".

Wątpliwą sławę i znaczny rozgłos przyniosła mu sobota, 16 listopada 1960 roku. Po powrocie z przyjęcia (z okazji kandydowania na burmistrza Nowego Jorku), będąc pod wpływem alkoholu, dwukrotnie zaatakował nożem swoją drugą żonę Adele Morales. Przebił jej osierdzie, a rana bezpośrednio zagrażała życiu. Sprawę próbowano zatuszować, ale ostatecznie Mailer stanął przed sądem i został skazany na trzy lata więzienia w zawieszeniu. Do końca życia wzbudzał duże kontrowersje w środowiskach feministycznych, i często był przez nie, chyba słusznie atakowany.

OK. Dosyć tego magla, wszak nie za to warto go pamiętać - miał jedną z najlepszy fraz w literaturze amerykańskiej.

Jego debiut z 1948 roku Nadzy i martwi (Mailer Norman Kingsley (właśc. Mailer Nachum Molech)) (51 pozycja na liście najlepszych anglojęzycznych powieści XX wieku według Modern Library) stanowił przełom w literaturze amerykańskiej opisującej II Wojnę Światową i do dzisiaj zachwyca. Razem z późniejszymi Młode lwy (Shaw Irwin), Stąd do wieczności (Jones James) i Paragraf 22 (Heller Joseph) stanowi kanon literatury poświeconej temu tematowi.

Wracając do prozy Mailera, jest w niej dużo ciekawych uwag i odniesień do innych pisarzy i dzieł literatury światowej. W Nadzy i martwi (Mailer Norman Kingsley (właśc. Mailer Nachum Molech)) opisując Herna, jednego z młodych oficerów, który studiował literaturę na Harvardzie, Mailer zamieścił fragment wykładu akademickiego poświeconego Czarodziejska góra (Mann Thomas (Mann Tomasz)).

" Liczba siedem ma wielkie znaczenie dla Manna. Hans Castorp spędza siedem lat na górze, a jeśli sobie przypomnimy, pierwsze siedem dni jest specjalnie uwypuklonych. Większość głównych postaci ma po siedem liter w imionach: Castorp, Kławdia, Joachim, nawet Settembrini spełnia ten warunek, gdyż łaciński trzon jego nazwiska znaczy siedem.
Nabożne skupienie, skrzypią pióra. Panie profesorze, pyta Hern, jakie znaczenie ma życie? Szczerze powiem, dla mnie ta powieść to pompatyczna nuda i wydaje mi się, że cała historia z liczbą siedem jest doskonałym przykładem niemieckiej abstrakcyjnej dydaktyki, rozdmuchaniem fantastycznych rojeń w krytyczny bełkot. Może to i wirtuozeria, ale nie robi na mnie wrażenia.
Jego słowa budzą poruszenie na sali ..." [1]

[1] Norman Mailer, "Nadzy i martwi", przeł. Jan Zakrzewski, wyd. Wydawnictwo Dolnośląskie, 1996, s. 414.

Uwaga: po kliknięciu pokażą się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu

Uwaga: po kliknięciu pokażą się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu

Użytkownik: Losice 28.08.2021 00:29 napisał(a):
Odpowiedź na: Spoglądam na jego zdjęcie... | Losice
A oto i mała ciekawostka. W najsłynniejszej, szokującej i skandalizującej, ale w przeważającej części autobiograficznej powieści laureatki nagrody Nobla z roku 2004, austriackiej pisarki Elfriede Jelinek - Pianistka (Jelinek Elfriede), można natrafić na następujący fragment dotyczący głównej bohaterki Eriki Kohut (nauczycielki gry na fortepianie w wiedeńskim konserwatorium muzycznym) i próbującego ją uwieść Waltera Klemmera, jej ucznia.

"Jako następne w ochoczą podróż udają się usta Klemmera. Otwierają sie one i zamykają bez delikatnych zmarszczek wokół, znamionujących wiek. Bez jakiegokolwiek trudu. Pragnie wymienić się z Eriką treścią pewnej książki. Książki Normana Mailera, którego Klemmer podziwia jako mężczyznę i artystę. Dostrzegł w tej książce to i to, może Erika widzi to kompletnie inaczej? Erika nie czytała tej książki i wymiana utyka. A więc żadnych szans na korzystną wymianę. Erika bardzo chętnie wymieniłaby się na swoją przeszłą młodość, a Klemmer chciałby liczyć na wzajemność. Młoda twarz młodego człowieka połyskuje miękko w świetle latarni i oświetlonych wystaw sklepowych, przy nim skręca się nauczycielka gry na fortepianie, kartka papieru płonąca w piecu żądzy." [1]

Niestety Jelinek nie napisała jaka powieść Normana Mailera miała pomóc Klemmerowi w zrealizowaniu jego śmiałych ("nie owijajmy w bawełnę", wręcz wyuzdanych), seksualnych zamiarów względem dojrzałej 34 latki.

Spróbujmy więc, pospekulować i powiedzieć, która to może być powieść. Wątpliwe, aby Klemmer próbował z Eriką dyskutować o wydanych w 1948 roku Nadzy i martwi (Mailer Norman Kingsley (właśc. Mailer Nachum Molech)) - wojna z Japończykami na Pacyfiku, to słaby temat w przebiegłej grze Klammera. "Pianistka" ukazała się w 1983 roku i chyba bliżej tej daty należy szukać "tajemniczego" utworu Mailera. Myślę, że należałoby raczej postawić pytanie, jaki utwór Mailera miała na myśli Jelinek - co jej pasowało kompozycyjnie do opowiadanej historii. Uzupełniające pytanie to - co mogło podobać się młodemu Klemmerowi w Mailerze?

Tutaj odpowiedź jest chyba oczywista, ilość żon, które posiadał Mailer, jego romanse, zdrady, ekscesy seksualne - to świat, który fascynuje Klemmera. Zakładając, że akcja "Pianistki" toczy się w końcówce lat 70-tych XX wieku, Mailer jest w swoim czwartym związku, żonaty z byłą modelką, a później aktorką Beverly Bentley - ich małżeństwo trwało od 1963 do 1980 roku.

W 1971 roku, pisarz opublikował w miesięczniku Harper's Magazine esej W niewoli seksu (Mailer Norman Kingsley (właśc. Mailer Nachum Molech)) (pozycja ta ukazała się później, jako książka). Była to polemika, a raczej obrona przed atakami feministycznej pisarki i krytyczki literackiej Kate Millet. Kate Millet uważała Normana Mailera, Henry Millera i D.H.Lawrence'a za klasyczne symbole mizoginii. Książka na rynku niemieckim ukazała się w 1972 roku. Mogła więc, być w tym okresie przedmiotem zainteresowania i debaty literackiej w Austrii i Niemczech. Pasuje również literacko do tematyki podejmowanej przez Jelinek w "Pianistce".

W Biblionetce pozycję tę oceniło tylko 9 osób na słabe 3,33.

[1] Elfriede Jelinek, "Pianistka", przeł. Ryszard Turczyn, wyd. Wydawnictwo W.A.B., 2004, s. 97.