Dodany: 29.03.2021 14:18|Autor: fugare

Bieda i upokorzenie

Książka Rexa Ogle'a trafiła w moje ręce dzięki Biblionetce. Konkurs, który sprawił, że ją otrzymałam, dotyczył wspomnienia dziecięcego marzenia. Opisując swoje marzenie o posiadaniu psa nie myślałam o tym, że wciąż jest jeszcze tyle dzieci, które marzą o posiłku, spokoju i normalnym domu, z przytulającą mamą. Oczywiście, często czytałam artykuły o poziomie biedy na świecie, o wykluczonych społeczeństwach, o wzrastającym problemie patologii w rodzinach. Widziałam to jednak za pośrednictwem statystyk i tylko wydało mi się, że wiem czego problem dotyczy.

Opowieść Rexa, chłopca meksykańskiego pochodzenia żyjącego we współczesnej Ameryce, jest relacją z pierwszej ręki, dziecka żyjącego w biedzie. Dorosły Rex Ogle tworzy tę bolesną dla siebie historię jako terapię po traumatycznych przeżyciach i próbę wsparcia dzieci w takiej, jak on kiedyś, sytuacji. Nie jest łatwo opowiedzieć o swojej przeszłości z takimi detalami. Pisanie tej książki przywołuje bolesne wspomnienia. Bieda Rexa nie sprowadza się tylko do braku pieniędzy, posiłku czy własnego pokoju. Towarzyszy mu jeszcze opresja patologicznej rodziny, nieobliczalnej matki, bijącego ojczyma i ciągłego wstydu przed kolegami i nauczycielami. Tytułowy darmowy obiad jest efektem programu dla ubogich rodzin, w którym Rex uczestniczy. Podczas codziennego obiadu w szkolnej stołówce w towarzystwie innych uczniów Rex musi przy okienku powtarzać, że jest z Programu Darmowy Obiad. Codziennie mierzy się z upokorzeniami ze strony kolegów i brakiem oparcia w dorosłych, poza mieszkającą daleko babcią. Chyba gorsza od biedy materialnej jest jednak jego świadomość braku normalnych relacji rodzinnych i głęboka, niezaspokojona potrzeba bliskości i miłości ze strony rodziców. Nie jest to przyjemna lektura, towarzyszyło mi uczucie smutku, współczucia i bezradnej złości na ludzką nieczułość, ale mimo wszystko dająca nadzieję, że można przeżyć takie dzieciństwo i poradzić sobie w życiu dzięki pasji zamienionej w zawód i przyjaźni.

To książka dla młodzieży i dorosłych. Rodzice i nauczyciele mogą się z niej wiele dowiedzieć o tym, co dzieje się w dziecięcej duszy. Pomaga zrozumieć innych i zmienić swoje nastawienie, a może nawet pozbyć się uprzedzeń.