Dodany: 26.03.2021 22:18|Autor: OlimpiaOpiekun BiblioNETki

Larry McMurtry nie żyje

W wieku 84 lat zmarł znany i lubiany pisarz McMurtry Larry

W ciągu ponad pięćdziesięciu lat McMurtry napisał ponad 30 powieści i wiele książek z esejami, wspomnieniami i historią. Napisał także ponad 30 scenariuszy, w tym scenariusz do "Brokeback Mountain” (napisany z panią Ossana na podstawie opowiadania Annie Proulx), za który w 2006 roku zdobył Oscara.

Jednak największy komercyjny sukces odniósł dzięki Na południe od Brazos (McMurtry Larry), obszernej ponad 800-stronicowej powieści o dwóch emerytowanych strażnikach Teksasu, którzy w latach siedemdziesiątych XIX wieku prowadzili stado kradzionego bydła z Rio Grande do Montany. Książka zdobyła nagrodę Pulitzera w 1986 roku i została przerobiona na popularny mini serial telewizyjny.

Jego książki od początku były rozchwytywane przez filmowców i na ich podstawie powstały filmy w gwiazdorskiej obsadzie.

Co ciekawe, autor, przez 50 lat był antykwariuszem, a jego prywatna biblioteczka liczyła 30000 woluminów, które były rozłożone w trzech domach.

Użytkownik: mala58 26.03.2021 23:50 napisał(a):
Odpowiedź na: W wieku 84 lat zmarł zna... | OlimpiaOpiekun BiblioNETki
Pozostanie nieśmiertelny dzięki swojej twórczości...