Dodany: 15.03.2021 18:47|Autor: Uleczkaa38

Książka: Bractwo Zagrożonych
Cousteau Philippe, Aslan Austin

Bajkowa opowieść ze wspaniałą lekcją ekologii!

Typ recenzji: Oficjalna PWN

Recenzent: Urszula Janiszyn

Ludzie nie zdali egzaminu w rolach władców naszej pięknej planety, to fakt. Nie podołaliśmy odpowiedzialności za ochronę natury, przyrody i klimatu, emitując coraz więcej szkodliwych gazów oraz zanieczyszczając powietrze i oceany w niewyobrażalny sposób. I tak naprawdę nikt z nas nie wie, czy nie jest już za późno na to, by uratować naszą Ziemię dla przyszłych pokoleń. Jednakże warto próbować i robić wszystko, by zachować choćby cień szansy na lepszą przyszłość. I takim krokiem jest z pewnością premiera bajkowej opowieści dla dzieci pt. "Bractwo zagrożonych".

Świat nie ma się dobrze... Globalna temperatura rośnie, poziom wód nieustannie się podnosi, a i o pożywienie jest coraz trudniej. W tej sytuacji to zwierzęta muszą wziąć sprawy w swoje ręce, a dokładniej grupa kilka niezwykłych śmiałków w osobach dzielnego niedźwiedzia polarnego, uwielbiającego majsterkować łuskowca, sarkastycznego i wiecznie narzekającego narwala oraz bujającego w obłokach goryla. To właśnie oni tworzą tytułowe Bractwo Zagrożonych, które stara się ocalić świat i zamieszkujące go zwierzęta. Jednak najpierw muszą uratować swoich dwóch przyjaciół, których porwał pewien szalony złoczyńca...

Austin Aslan i Philippe Cousteau - autorzy niniejszej powieści - zaoferowali dziecięcym czytelnikom niezwykle widowiskową, bajkową i przezabawną historię o przygodach sympatycznych zwierząt, które postanawiają ratować świat. To humor, akcja i wielkie emocje, ale także przekazana w mądry, przystępny i ciekawy sposób lekcja ekologii, która uświadamia małemu czytelnikowi, jak ważna jest dbałość o naszą planetę i zamieszkujące je stworzenia. A nie od dziś wiemy, że nie ma lepszej edukacji, aniżeli poprzez zabawę i rozrywkę właśnie.

Czytelnicy odnajdą w tej książce widowiskową akcję i przygodę, uświadczą zabawne dialogi pomiędzy sympatycznymi zwierzęcymi bohaterami, jak wreszcie odkryją piękno naszego świata i zamieszkujących go rozmaitych gatunków stworzeń. Oczywiście, najważniejszy jest wątek związany z niecnym złoczyńcą, który pragnie sprowadzić ludzkość i zwierzęta do roli zagrożonego gatunku. Wcześniej poznajemy jednak przeszłość naszych bohaterów, ich trudną naukę specjalistycznych umiejętności w pewnym na pozór szczęśliwym, ale tak naprawdę ponurym miejscu, oraz plan na to, jak polepszyć swój los i pomóc innym. To spójna, dopracowana w każdym względzie i niezwykle emocjonująca opowieść.

Niedźwiedzica Nuklik, orangutan Arief, narwal Murdock i łuskowiec Wangari - oto wspaniali bohaterowie tej opowieści, którzy budzą naszą sympatię i ciekawość od pierwszych chwil. To zwierzęta, które na wskutek obecności w pewnym specyficznym miejscu wykształciły swoje niezwykłe umiejętności, upodabniające ich w pewnym sensie do ludzi. Jednakże nie one decydują o ich wyjątkowości, a ich charaktery. Czasami są one nieco zarozumiałe, uparte i irytujące, ale też i ujmujące nas swoim dobrym sercem, wrażliwością i gotowością do niesienia pomocy innym. To postacie, które pokocha każde dziecko.

Przygodowa opowieść z misją - tak należy odbierać ten tytuł, który łączy w sobie przyjemne z pożytecznym. Przyjemnością jest zabawa, rozrywka i humor, jaki wypełnia sobą strony tej książki. Pożyteczne walory lektury wiążą się zaś z piękną lekcją ekologii, która pozwala pokładać nadzieję, że najmłodsze pokolenia będą zupełnie inaczej patrzeć na to, co dzieje się z naszą planetą. To również pokaźna porcja wiedzy na temat zwierzęcych bohaterów, których scharakteryzowano w znakomitym stylu na ostatnich stronach tej powieści.

"Bractwo zagrożonych" to wspaniała propozycja dla każdego dziecka, które uwielbia bajki, zwierzęta i świetną zabawę. Propozycja tym wartościowsza, że poruszająca ważne zagadnienie konieczności ratowania naszego świata przed nami samymi, którzy doprowadziliśmy tę piękną planetę do katastrofalnego stanu. Z tego względu zachęcam was do sięgnięcia po ten tytuł, kierując te słowa zarówno do dzieci, jak i przede wszystkim ich rodziców.

Ocena recenzenta: 6/6

Użytkownik: Agella 18.03.2021 22:42 napisał(a):
Odpowiedź na: Typ recenzji: Oficjalna P... | Uleczkaa38
Mam pytanie - książka jest dla dzieci w jakim wieku?