Dodany: 12.03.2021 13:51|Autor:

Rozważania o roli wszystkich rozpoczyna Autor pytaniem: "Co dzieje się z uniwersytetem w warunkach, w których przyszło nam działać w ostatnich 13 latach"? Zmiana orientacji politycznej w kraju spowodowała, że po 1989 roku uniwersytet coraz intensywniej zaczął przeżywać kryzys swojej elitarności rozumianej jako przynależność do jakiejś elitarnej grupy. Rozpoczął się proces rekonstytuowania się poczucia elitarności w edukacji opartego nie na racjach politycznych czy ogólnokulturalnych, lecz na podstawach ściśle zawodowej biegłości oraz ekonomiczno-administracyjnej skuteczności, a także na umiejętności rozmowy i porozumiewania się.

Wątek natury ogólnej uzupełniają wspomnienia dotyczące Uniwersytetu Śląskiego, a także samych Katowic jako miasta, z którego historią Autor zapoznaje Czytelnika nie tylko przez pryzmat własnych wspomnień, ale również przemyśleń. Wędrówkę po historii miasta dokumentują archiwalne fotografie oraz prace wybitnych malarzy i grafików, stanowiące integralną cześć książki.

[Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego, 2001]