Dodany: 09.03.2021 16:52|Autor: martynak

Poznaj wszystkie oblicza sów

Recenzja oficjalna PWN
Recenzent: Martyna Kardyś

Sowy to ptaki, które goszczą w światowej kulturze od wieków; można je znaleźć nawet na malowidłach w jaskiniach. O wiele ciężej dostrzec je jednak w życiu. Nocni strażnicy lasu nie kwapią się do spotkań z ludźmi, dlatego wzbudzają tak wielką ciekawość. Książka Jacka Karczewskiego potrafi zaspokoić ten głód wiedzy z nawiązką.

„Noc sów: Opowieści z lasu” to prawdziwa skarbnica wiedzy o polskich (i nie tylko) sowach. Z jednej strony autor przeprowadza nas przez niuanse biologiczne związane z budową ptaków, ale jednocześnie okrasza całą opowieść przeróżnymi ciekawostkami. W książce można wyróżnić dwie części, które się ze sobą przenikają. Pierwszą z nich stanowi ogólne życie sów, drugą natomiast opisy poszczególnych gatunków. Całość składa się na kompletną historię o wspaniałych ptakach, które inspirują ludzi od wieków.
W oczach wielu osób sowy są symbolem mądrości. Autor udowadnia nam jednak w ostatnim rozdziale, że ich rola jest o wiele większa i w zależności od danej kultury, bywały też - i są nadal - zupełnie inaczej postrzegane. Dla jednych są one zwiastunkami śmierci, dla innych atrybutem kobiet, dla jeszcze innych ważnym elementem religii. To zdecydowanie jeden z najciekawszych rozdziałów, który pozwala zrozumieć, jak przez lata zmieniał się wizerunek tych ptaków.

Nie każdy musi być miłośnikiem przyrody. Nie oznacza to jednak, że nie warto sięgać po książkę Karczewskiego. Wręcz przeciwnie. Autor ma zdecydowanie talent do opowiadania. Całość podana jest w lekki i dowcipny sposób, dzięki czemu bardzo dobrze się czyta. Nawet fragmenty szczegółowo opisujące budowę sów czy ich podział na gatunki. Nie jest to nużąca podręcznikowa wiedza, raczej kompendium, będące jednocześnie interesującą opowieścią o ptakach.

W książce nie mogło zabraknąć fotografii. Przepiękne zdjęcia sów stanowią idealne dopełnienie całości. Podobnie cała oprawa graficzna. Strony, na których opisywane są poszczególne gatunki ptaków, wyszczególniono na niebiesko, dlatego bardzo łatwo je odróżnić od innych treści. W połączeniu z pięknym projektem okładki wszystko sprawia, że aż chce się wziąć książkę w ręce i czytać.

Największą siłą Karczewskiego jest lekkie pióro. Dzięki temu nawet najbardziej zawiłe opisy chłonie się z ogromną ciekawością. Początkowo do lektury mogą trochę zniechęcić długie przypisy, jednak warto przez nie przebrnąć, aby odkryć wszystkie ciekawostki o sowach. Przyjemna książka, która przypadnie do gustu zarówno miłośnikom sów, jak i kompletnym laikom w tym temacie.

Ocena recenzenta: 5/6