Dodany: 2021-03-08 15:34|Autor:

z okładki


"Zbrodnia i kara" to bez wątpienia najwybitniejsze literackie studium psychiki zbrodniarza. Dostojewski nadzwyczaj wnikliwie obrazuje motywy popełnionej zbrodni, a także wewnętrzną walkę sprawcy z dręczącymi go wyrzutami sumienia. Pomysł historii Rodiona Raskolnikowa, byłego studenta prawa, który postanawia zamordować bogatą lichwiarkę, zrodził się prawdopodobnie, kiedy autor przebywał na katordze, a jego współwięźniami byli między innymi mordercy.

Dostojewski nadał swojemu bohaterowi cechy człowieka zatraconego we własnym egoizmie, uważającego się za jednostkę wybitną, stworzoną do wielkich czynów, w pełni uprawnioną do eliminacji osób "zwykłych bezużytecznych oraz plugawych". Ale skazał go na totalny upadek. Za haniebne czyny czeka bowiem Rodię sroga kara.

Tragiczna w wydźwięku powieść o wyobcowaniu, nieodwracalności czynów oraz ich bolesnych konsekwencjach.


Fiodor Dostojewski (1821-1881) jeden z najwybitniejszych rosyjskich powieściopisarzy, uznawany za mistrza prozy filozoficznej i psychologicznej. Wielki krytyk buntu, indywidualizmu i kapitalizmu. Do jego najznakomitszych powieści zalicza się: "Zbrodnię i karę", "Biesy", "Idiotę" i "Braci Karamazow".


[W.A.B., 2018]

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 24
Dodaj komentarz
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: