Dodany: 03.03.2021 18:51|Autor: Uleczkaa38

Zabawa, nauka i wielka przygoda z papierem w roli głównej!

Typ recenzji: Oficjalna PWN

Recenzent: Urszula Janiszyn

W znakomitej serii "Akademia mądrego dziecka", ukazała się właśnie nakładem Wydawnictwa HarperKids kolejna wspaniała książka dla dzieci, łącząca zabawę z nauką. Pozycja ta nosi tytuł "Papier" i jak nietrudno się domyślić, właśnie temu obecnemu powszechnie w naszym życiu surowcowi została poświęcona.

Zgodnie z przyjętym pomysłem na konstrukcję tej serii, przedstawia ona szereg informacji na temat papieru - skąd się bierze, jak się go wytwarza, do czego służy, czy też, jakie ma właściwości. Informacje te połączono zaś ze wspaniałymi doświadczeniami z papierem w roli głównej, które dzieci mogą przeprowadzić w zaciszu swojego domu - ot, wystarczy wspomnieć chociażby o pisaniu tajnej wiadomości na kartce papieru, przecinaniu papierem banana na pół, wykonaniu papierowej czapeczki, czy też papierowych kwiatków, które po umieszczeniu na powierzchni wody rozkwitają! To tylko część z pomysłowych eksperymentów, które gwarantują wspaniałą zabawę.

Książkę tę można traktować jako źródło cennej wiedzy o papierze, przystosowane do możliwości dziecięcego czytelnika, ale też jako pomysł na świetną zabawę, która sprawdzi się zarówno w domu, jak w przedszkolu lub szkolnej klasie. Autorzy tej pozycji - Jack Guichard i Cécile Jugla - zadbali tu o bardzo lekki, przyjemny i zabawny sposób nauki, z pomocą przygód grupy dziecięcych bohaterów, śmiesznych tekstów i pięknych ilustracji. Jednocześnie opowieść nie traci nic ze swojego naukowego charakteru, co z pewnością będzie procentować na przyszłość w przypadku każdego dziecięcego odbiorcy.

Kolejny też raz zachwyca nas pomysłowość autorów na doświadczenia z papierem, gdzie obok wspominanych powyżej przykładów mamy także m.in.: sprawdzanie wytrzymałości papieru, który może utrzymać stos książek, pomysłową zabawę na najdłużej latającą kulkę papieru, zaskakujący sposób łączenia dwóch kartek bez kleju, czy też rzecz niezwykle ważną w kontekście dbania o środowisko - przepis na stworzenie czystego papieru z makulatury za pomocą wody i wałka! Każde z tych doświadczeń i zabaw w jednym zostało opisane tu w bardzo prosty, zabawny i intrygujący sposób.

Tradycyjnie też oczarowuje nas ilustracyjne oblicze tej książki, na które składają się przede wszystkim bardzo ładne dla oka, pociągnięte lekką kreską i bajkowe ilustracje. Ukazują one papier, doświadczenia na nim oraz dziecięcych bohaterów, którzy je wykonują i świetnie się przy tym bawią. Wielką rolę w tym względzie odgrywają także piękne dla oka i bogate kolory. To uczta dla oczu i niezwykle ciepłe emocje, które udzielają się czytającym. Warto też wspomnieć w tym miejscu o całościowym, okazałym wydaniu tej pozycji, która z pewnością spodoba się każdemu dziecku.

Jeśli tylko mieliście okazję poznać którąkolwiek odsłonę tej serii, to wiecie, czego się spodziewać po "Papierze" - dobrej zabawy, pokaźnej porcji humoru i wiedzy, której zdobywanie jest samą przyjemnością. Lektura tej książeczki niesie ze sobą nie tylko rozrywkę, ale też rozbudza w młodym czytelniku ciekawość świata, która tak naprawdę jest czymś absolutnie bezcennym. Dlatego też z jak największym przekonaniem polecam i zachęcam was do sięgnięcia po ten tytuł!

Ocena recenzenta: 6/6