Dodany: 23.02.2021 16:25|Autor:

Przetłumaczony na 13 języków bestseller "New York Timesa", który zdobył także tytuł Najlepszej książki naukowej przyznawany przez Library Journal i Forbesa.

Koty rządzą w ciemnych zaułkach, na bezludnych antarktycznych wyspach i w naszych sypialniach. Najwyraźniej przejęły też internet: wiralowe kocie filmiki z łatwością osiągają ponad 10 milionów wyświetleń. Ale jak udało im się zdobyć władzę nad światem? W przeciwieństwie do psów, człowiek nie ma z nich żadnego praktycznego pożytku. Jak łowcy gryzoni są tak naprawdę żałośnie nieudolne, a ponadto stanowią zagrożenie dla wielu ekosystemów. Ale i tak je kochamy. Aby lepiej zrozumieć tych puszystych obcych w naszych szeregach, Abby Tucker wyrusza na spotkanie z hodowcami, aktywistami i naukowcami, którzy poświęcili im swoje życie. Odwiedza laboratoria, w których bada się kocie kości wydobyte z pierwszych ludzkich osad, przemierza odludne zakątki Florydy w poszukiwaniu kotów swobodnie buszujących w dziczy i spędza trochę czasu z Lil Bub, jedną z największych kocich.

[Copernicus Center Press, 2021]

Użytkownik: carmaniola 10.05.2021 15:57 napisał(a):
Odpowiedź na: Przetłumaczony na 13 języ... | rafalb93
Bardzo nietypowa książka wśród licznie pojawiających się ostatnio pozycji o kotach. Taka kocio-antykocia.

Koty jako superdrapieżniki mnożące się na potęgę i zagrażające naturalnemu środowisku - same naturalnym dla żadnego biotypu drapieżnikiem nie są, to ludzie rozsiali je po świecie, podobnie jak przysłowiowe króliki w Australii. Do tego odrobina nieco kontrowersyjnych hipotez dotyczących toksoplazmozy, której roznosicielami są właśnie koty i informacji o genetycznych różnicach (albo ich braku) pomiędzy rasami kotów oraz opanowaniu przez nie internetu. Tak, czy tak, przekaz jest dość jasny, albo raczej mroczny: koty opanowują świat!

Co nie przeszkadza ani autorce, ani mnie po przeczytaniu, nadal hołubić swojego kanapowca. ;-)

I może w tym sęk...