Dodany: 23.02.2021 09:18|Autor: Asienkas

Wspomnienie o Miwako

Typ recenzji: oficjalna PWN
Recenzent: Asia Czytasia (Joanna M.)

Informacja o tym, że ktoś młody odebrał sobie życie, wywołuje szok. Pojawia się pytanie: "dlaczego". Co musiało się wydarzyć, że ktoś, przed kim świat stał otworem, zdecydował się wycofać, że nie jest w stanie skorzystać z oferty, jaką proponuje mu przyszłość?

Fabuła
Miwako Sumida wydaje się silna i niezależna, jednak w jej życiu wydarzyło się coś, co ją złamało. Przyjaciołom trudno w to uwierzyć. Szukają znaków, które mogły świadczyć o tym, że dziewczyna miała jakieś problemy, szukają przyczyn tragedii. "(...) Miwako, dziewczyna, która zawsze miała swoje zdanie i kompletnie nie zważała na to, co sądzą inni ludzie. Co mogło taką osobę skłonić do popełnienia samobójstwa?"[1]

Bohaterowie
Miwako poznajemy oczami jej przyjaciół i ta osobista perspektywa jest w tej powieści najciekawsza. Powieść "Perfekcyjny świat Miwako Sumidy" jest podzielona na trzy części, a w każdej z nich kto inny jest narratorem. Te osoby narzucają nam swój sposób postrzegania Miwako, np. zakochany w niej chłopak patrzy na nią z uwielbieniem i pragnie ją chronić: "Jej nagie plecy były przepiękne, a jednak nadal wydawała się taka mała i samotna"[2].

Każdy z narratorów zostawia w powieści skrawek swojej historii. W teorii chce przedstawić kontekst, w jakim poznał Miwako i opisać ich relacje, w praktyce natomiast opowiada o sobie. Mogłoby się wydawać, że to jest książka o samobójczyni i o tym, co ją doprowadziło do tego kroku, lecz Clarissa Goenawan porusza w niej dużo szerszy wachlarz tematów. Pozwolę sobie wymienić kilka tych najbardziej "jaskrawych": miłość, przyjaźń, samotność (w tłumie), seksualność, w tym poszukiwanie własnej tożsamości.

Japonia
Bardzo podoba mi się w jaki sposób autorka opisuje miejsce akcji, czyli Tokio, oraz japońskie obyczaje. Jako Polka, Europejka, mająca o tym kraju więcej wyobrażeń, niż wiedzy, ani przez moment moment nie miałam wrażenia, że nie wiem, o czym czytam. Pomimo, iż wyjaśnienia zostały ograniczone do minimum, kontekst i zachowanie bohaterów są na tyle klarowne, że potrafię tych ludzi zrozumieć i wczuć się w ich punkt widzenia. Nawet, kiedy fabuła zaczyna kierować się na obszary mistyczne, powieść nie traci ani grama w obszarze rozumienia tekstu.

Podsumowanie
Powieść "Perfekcyjny świat Miwako Sumidy" porównałabym do postrzegania Japonii na świecie - bogaty kraj, pełen ludzi korzystających z perspektyw, jakie on im daje. Nie możemy zapominać, że ma on swoje problemy, z którymi musi się uporać. Taką Japonią jest Miwako - z pozoru silna i inteligentna, ale skrywa tajemnicę.

[1] Clarissa Goenawan, "Perfekcyjny świat Miwako Sumidy", wyd. Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2020, s. 188.

Ocena recenzenta: 5/6