Dodany: 22.02.2021 14:35|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Książka dnia - "Jak ocalić świat od katastrofy klimatycznej"

Jak ocalić świat od katastrofy klimatycznej: Rozwiązania, które już mamy, zmiany, jakich potrzebujemy (Gates Bill)

Według Bila Gates’a tylko zatrzymanie emisji gazów cieplarnianych może uratować świat przed katastrofą. Oto jego plan i wezwanie do działania.

Ta książka to owoc dziesięciu lat badań nad przyczynami i skutkami zmian klimatycznych. Bill Gates w poszukiwania sposobów na powstrzymanie katastrofy ekologicznej zaangażował ekspertów w dziedzinach fizyki, chemii, biologii, inżynierii, politologii i finansów. Wniosek z ich badań jest jeden: musimy dążyć do zredukowania emisji gazów cieplarnianych, do zera! Jak tego dokonać? Bill Gates, specjalista od urzeczywistniania nowych idei, przede wszystkim przedstawia konkretny i praktyczny plan działania, wskazuje obszary, w których technologia już dziś pomaga ograniczać emisję gazów, wyjaśnia jak znane dziś technologie mogą być bardziej efektywne i gdzie niezbędne są nowe rozwiązania oraz kto już pracuje nad koniecznymi innowacjami. Proponuje strategie dla państw, ale i sposoby, w jakie obywatele mogą rozliczać rządy, pracodawców i siebie samych z postępów w tym projekcie kluczowym dla ratowania planety.

"Ludzkość jeszcze nigdy nie dokonała niczego na tak wielką skalę, dlatego każde państwo musi zmienić sposób działania, bo każda czynność we współczesnym świecie – uprawa roślin, produkcja, przemieszczanie się – wiąże się z emisją gazów cieplarnianych. Jeśli nie podejmiemy tego wysiłku, klimat będzie ulegał coraz większym przemianom, najprawdopodobniej katastrofalnym dla ludzkości. Jeszcze możemy temu zaradzić. Już dysponujemy niektórymi niezbędnymi do tego narzędziami, a wszystko, czego nauczyłem się o klimacie i technologii napawa mnie nadzieją, że jesteśmy w stanie wynaleźć i zastosować również te, których jeszcze nie mamy. Jeśli się pospieszymy, mamy szanse uniknąć katastrofy klimatycznej. Ta książka mówi o tym, jak to zrobić i dlaczego uważam, że może nam się to udać" - BILL GATES

BILL GATES jest ekspertem w dziedzinie technologii, liderem świata biznesu i filantropem. W roku 1975, wraz z przyjacielem z dzieciństwa Paulem Allenem, założył firmę Microsoft; dziś Gates i jego żona Melinda wspólnie prowadzą Fundację Billa & Melindy Gates. Założył też spółkę Breakthrough Energy, mającą na celu skomercjalizowanie czystej energii i innych technologii związanych z ratowaniem klimatu. Bill i Melinda Gates mają troje dzieci i mieszkają w Medina w stanie Washington.

Użytkownik: Anna125 05.03.2021 00:14 napisał(a):
Odpowiedź na: Jak ocalić świat od kata... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
No cóż, Billa Gatesa raczej bym nie nadsłuchiwała. Dość spaprał i kompilacja. Jakby o klimacie to polecam bezpłatny e-book z UW:
Klimatyczne ABC
Użytkownik: Anna125 05.03.2021 00:15 napisał(a):
Odpowiedź na: No cóż, Billa Gatesa racz... | Anna125
Niestety, musze dać pełną linkę:
Użytkownik: wwwojtusOpiekun BiblioNETki 05.03.2021 14:44 napisał(a):
Odpowiedź na: No cóż, Billa Gatesa racz... | Anna125
Gates jest wyznawcą utylitaryzmu, skupia się na rozwiązaniach systemowych, a to one są potrzebne, żeby ograniczyć katastrofę. Myślę, że warto przeczytać. Czy wdrażać bez zastrzeżeń, to nie wiem, nie znam detali. :-)
Użytkownik: Anna125 06.03.2021 09:31 napisał(a):
Odpowiedź na: Gates jest wyznawcą utyli... | wwwojtusOpiekun BiblioNETki
Chciałabym, abyś miał rację, lecz jego przeszłość nie pozwala mi w ten sposób o tym myśleć. Zobaczymy za kilka lat. Podobno wycofał się z Zarządu Microsoftu w zeszłym roku, zobaczymy.
Użytkownik: wwwojtusOpiekun BiblioNETki 06.03.2021 13:08 napisał(a):
Odpowiedź na: Chciałabym, abyś miał rac... | Anna125
Microsoft już teraz pozyskuje chyba ponad 50% energii ze źródeł odnawialnych, deklarują otwarcie zejście do zera.:

"W wyniku tego porozumienia Microsoft będzie bliżej osiągnięcia swoich celów polegających na przejściu w 100% na energię odnawialną do 2025 r. i pomoże rozwiązać kwestię sprawiedliwości klimatycznej".

Użytkownik: Anna125 10.03.2021 13:27 napisał(a):
Odpowiedź na: Microsoft już teraz pozys... | wwwojtusOpiekun BiblioNETki
Znam ich stronę i cieszę się z każdego zaangażowania, więc ichniego działu PR też, niech będą to li tylko działania w celu budowania marki przez modne deklaracje i angażowanie się w projekty społeczne, choć wolałabym, abym naprawdę więcej robili w tym zakresie, zwłaszcza biorąc pod uwagę zyski, kosztowe odpisy i działanie w tle ("ciasteczkowe" śmieci i tzw. wartość niczyją).
Użytkownik: wwwojtusOpiekun BiblioNETki 10.03.2021 14:35 napisał(a):
Odpowiedź na: Znam ich stronę i cieszę ... | Anna125
W tym przypadku to nie tylko PR. :-)
Działania filantropijne fundacji Gates'ów też są konkretne i zmieniają świat (np. walka z polio). Mają doświadczenie w biznesie i działaniach wielkoskalowych, dlatego wciąż wydaje mi się, że warto przeczytać.
Użytkownik: Anna125 11.03.2021 22:21 napisał(a):
Odpowiedź na: W tym przypadku to nie ty... | wwwojtusOpiekun BiblioNETki
Wiesz, dla mnie ważne są proporcje, czyli: na czym zarabiają, jak marża, ile wynosił zysk, ile podwyżki dla pracowników, rozpiętość wynagrodzeń w firmie, za co nagrody, i do tego wysokość kwot na działania z rozdzieleniem na część bezpośrednią (dar plus praca) oraz pr dookoła i reklama. Ciekawiłyby mnie też zestawienia/tabele za ostatnich kilka lat, no ciekawiej byłoby od 2011.

Przyjrzę się, choć wyjściowo jestem sceptyczna.
Użytkownik: wwwojtusOpiekun BiblioNETki 06.04.2021 14:10 napisał(a):
Odpowiedź na: Wiesz, dla mnie ważne są ... | Anna125
Tutaj możesz przeczytać przykładową recenzję:
https://www.dwutygodnik.com/artykul/9464-nadzieje-antropocenu.html razem z Przyszłość zależy od nas: Przewodnik po kryzysie klimatycznym dla niepoprawnych optymistów (Figueres Christiana, Rivett-Carnac Tom)

Wydaje się, że wnioski Gatesa są w większości zbieżne z tym, co twierdzą autorzy Nauka o klimacie (Kardaś Aleksandra, Malinowski Szymon, Popkiewicz Marcin) w książce i na swojej stronie, poza energetyką jądrową, którą Gates popiera (i inwestuje w badania np. małych reaktorów), a oni są sceptyczni do budowy kolejnych takich elektrowni (w tym kontekście chyba warto przeczytać też Energia dla klimatu: Jak niektóre kraje poradziły sobie ze zmianami klimatu (Goldstein Joshua S., Qvist Staffan A.)). Chodzi mi o to, że jako wizja rozwiązania problemu brzmi to sensownie, a czy w szczegółach wszystko się tak uda dograć i wdrożyć te pomysły bez większych szkód, to inna kwestia. Nie ma powodu, aby odrzucać dobre pomysły tylko dlatego, że to akurat Gates je proponuje.
Użytkownik: Anna125 07.04.2021 01:34 napisał(a):
Odpowiedź na: Tutaj możesz przeczytać p... | wwwojtusOpiekun BiblioNETki
Dzięki, czytałam, ciekawe. Acz bardziej mnie przekonuje opracowanie ze stycznia 2021 z UW, bardziej kompleksowe.
Jednak masz rację, w stu procentach się zgadzam, że każdy ruch w tę stronę jest dobry, a diabeł tkwi w szczegółach, współpracy, możliwościach, bo musi dotyczyć całej planety.
W wypowiedziach Gatesa najbardziej nie przekonuje mnie to, że dalej stawia na rozwój i utrzymanie poziomów zużycia (czytaj zwiększanie) tylko z innych źródeł. Pogląd wyglada mi na nie do utrzymania, jeśli chce nie ocalić tę planetkę, na której mieszkamy.
Użytkownik: wwwojtusOpiekun BiblioNETki 07.04.2021 13:52 napisał(a):
Odpowiedź na: Dzięki, czytałam, ciekawe... | Anna125
Zabronienie ludziom zwiększenia jakości życia jest tym bardziej niemożliwe, a to jest właśnie to, co robią kraje rozwijające się i przez co zwiększają ślad węglowy. Trzeba zwiększyć efektywność i ograniczyć straty (energetyka, transport, żywność) oraz znaleźć sposób na zbilansowanie tego, czego nie umiemy zastąpić (np. cement, beton, stal itp., ale też chłodzenie/grzanie). Kraje bogatsze powinny się transformować i wskazywać właściwą drogę, kraje rozwijające się powinny rozwijać się od razu w sposób zbilansowany, który niestety nie jest obecnie prostszy i tańszy.

Gates chyba właśnie to stara się propagować, co się mu chwali, a problemem jest wybór tego, co ma się znaleźć w kategorii "właściwe". Każde rozwiązanie ma wady i zalety, a potrzebne są zmiany systemowe i globalne, żeby miało to zbawienny efekt.
Użytkownik: Anna125 22.09.2021 23:36 napisał(a):
Odpowiedź na: Zabronienie ludziom zwięk... | wwwojtusOpiekun BiblioNETki
Minęło trochę czasu i dużo rzeczy zweryfikowałam, doczytałam, pooglądałam, przerozmawiałam.
Ekonomicznie nie ma innej drogi niż rezygnacja z mitu niekończącego się wzrostu PKB. Swoją drogą ostrzegał przed takim traktowaniem tego wskaźnika sam jego twórca. Bajaniem jest powiedzenie, że przypływ podnosi wszystkie łodzie, czy porównywanie rynku globalnego do sytuacji na targu czy czynienie z ekonomii - nauki, bo nigdy nią nie była w sensie fizyki, biologii itd. Ma społeczne korzenie i rodowód.

Zdecydowanie - racja, jeśli chodzi o równowagę, kraje powinny się rozwijać w sposób zbilansowany, to klucz. Niestety, aby to było możliwe, trochę powinny sobie odjąć te bogatsze, a minimum jest nie obciążanie przynajmniej swoim śladem, ekspansją, kolonizacją "krajów południa". Piszę na dużym poziomie ogólności, więc muszę dodać, że nie chodzi o pojedynczych ludzi, a zwłaszcza na "spychanie" na nich odpowiedzialności za indywidualne wybory, gdyż funkcjonujemy w określonych ramach czasowo-kulturowo-technologicznych.
Wszystko to jest cholernie trudne, lecz ciągle wydaje się możliwe, choć, niestety, raczej jest niewielka nadzieja na nieprzekroczenie 1,5 stopnia C (cieplarnianej granicy) w kolejnej dekadzie.

Pewnie już przeczytałeś, lub wiesz, ale jeśli nie polecam trzy obowiązkowe książki do przejrzenia (czytałam ebookowo, więc nie wiem jak w papierze, a ostatnio widzę, że są książki, które lepiej czytać w ebooku, zaś inne "w papierze", jeszcze nie rozgryzłam na czym to polega, gdzie różnica.
W każdym razie:
Mniej znaczy lepiej: O tym, jak ujemny wzrost gospodarczy ocali świat (Hickel Jason)
Ekonomia obwarzanka: Siedem sposobów myślenia o ekonomii XXI wieku (Raworth Kate)
Wartość wszystkiego: Wytwarzanie i zawłaszczanie w globalnej gospodarce (Mazzucato Mariana)

Książki przeczytałam już jakiś czas temu, a do komentarza skłoniły mnie dwa filmy, bo są krótkie (półtoragodzinne) i ekonomicznie ładnie pokazują. Są dostępne na Dogs Agains Gravity (online do 30.09.21, pojedynczy bilet ok. 11 PLZ, około bo nie pamiętam czy tam nie mam jakiegoś 0,99).
Rekomendacja:
"Nowa korporacja", reż. J. Abbot
Druga część nakręconego przed siedemnastu laty "Korporacji", czyli jak jest i co się zmieniło, to tak a'propos Gatesa i społecznej odpowiedzialności biznesu, to po prostu nie może działać, choćby nawet stanęli na głowie. Utopia.
"Jest fucha", S. Walsh
Tu niekoniecznie, jeśli znasz rynek biznesów platformianych i ich model biznesowy (Uber, Amazon, Pyszne.pl i inne podobne), choć indywidualne historie przyciągają uwagę, cały mechnizm wchłaniający branżę, konsumentów, niezależny kulturowo, choć Chiny zwracają uwagę, bo lekko odmienne.
Użytkownik: wwwojtusOpiekun BiblioNETki 23.09.2021 16:16 napisał(a):
Odpowiedź na: Minęło trochę czasu i duż... | Anna125
Dzięki za polecenie książek. Znam te tytuły, ale jakoś nie miałem w planach - koncepcje nie są mi obce.

Zgadzam się z tym co napisałaś na poziomie ogólnym, na szczegóły to chyba nie miejsce, ani wiedza. Przynajmniej mi się wydaje, że opracowanie jakiejś spójnej całościowej koncepcji to nie zadanie dla jednego człowieka. Można jedynie oceniać konkretne rozwiązanie.

>społecznej odpowiedzialności biznesu, to po prostu nie może działać, choćby nawet stanęli na głowie

Z tym też się zgadzam. Założenie, że biznes globalnie sam z siebie zadba o lepszość rozwiązań jest nierealne.
Użytkownik: Anna125 23.09.2021 18:45 napisał(a):
Odpowiedź na: Dzięki za polecenie książ... | wwwojtusOpiekun BiblioNETki
Cieszę się, masz podobną opinię i masz rację, a na szczegóły to nie miejsce, też się zgadzam. :-)