Dodany: 20.02.2021 14:14|Autor: GiaR

Książki i okolice> Książki w ogóle

Książka, która boli

Które książki sprawiły Wam ból podczas czytania?

Bywają książki, które bolą: psychicznie, duchowo, fizycznie.

Pamiętam, że książka Katarzyny Bondy "Polskie morderczynie" bolała. Literatura faktu, realia.

"W połowie drogi: półmetek życia jako duchowe zadanie" Anselm Grun to również publikacja, która boli. Człowiek uświadamia sobie, że ma granice, ograniczenia, jest śmiertelny a rozwój odbywa się wśród cierpienia psychicznego i duchowego.
Użytkownik: misiak297 20.02.2021 18:15 napisał(a):
Bardzo ciekawy temat. Moje typy:

Małe życie (Yanagihara Hanya)
Śniła się sowa (Ostrowska Ewa Maria (pseud. Zbyszewski Brunon lub Lane Nancy))
Poczwarka (Terakowska Dorota)
Zmarzlina (Białkowski Tomasz)
Germinal (Zola Émile)
Gra ze śmiercią w tle (Ostrowska Ewa Maria (pseud. Zbyszewski Brunon lub Lane Nancy)) (chyba właśnie dlatego, że mną wstrząsnęła, uznałem ją za bardzo dobrą. Dziś raczej nie byłbym o tym przekonany).
Marta (Orzeszkowa Eliza)
Użytkownik: ktrya 20.02.2021 19:38 napisał(a):
Odpowiedź na: Które książki sprawiły Wa... | GiaR
Zdecydowanie twórczość Eki Kurniawana - czytanie to wielki ból fizyczny, ale po skończeniu książki ma się z tego satysfakcję. Tu można wyjść na masochistę.
I "Zielone sari" Anandy Devi - fizyczny ból prowadzący czasem do łez, bezradność, obrzydzenie... Wybitna proza.
Użytkownik: ilia 20.02.2021 20:45 napisał(a):
Odpowiedź na: Które książki sprawiły Wa... | GiaR
- Bambusowa klepsydra (Górnicki Wiesław (pseud. Stratton Robert F. lub Wierzbiński Fryderyk)) - o ludobójstwie mieszkańców Kambodży przez reżim Pol Pota
- Chwast (Banach Iwona) - przemoc w rodzinie, niepełnosprawność dziecka, depresja
- Dotknięcie pustki (Simpson Joe) - o walce o przetrwanie, gdy wpadło się do głębokiej lodowej szczeliny w wysokich górach, a drugi alpinista pozostawił cię na pastwę losu
- Droga (McCarthy Cormac (właśc. McCarthy Charles)) - przetrwanie w postnuklearnym świecie
- Dzień dobry, północy (Brooks-Dalton Lily) - samotność totalna, możliwe, że jesteś ostatnim człowiekiem na Ziemi
- Grona gniewu (Steinbeck John) - m.in. o głodzie w czasach Wielkiego Kryzysu w USA
- Czarnobylska modlitwa: Kronika przyszłości (Aleksijewicz Swietłana)
- Milion małych kawałków (Frey James) - próba wydobycia się z nałogu narkomanii i alkoholizmu
- Piąte dziecko (Lessing Doris) - czy można przedłożyć jedno "odmienne" dziecko, nad inne swoje dzieci, a tym samym zniszczyć własną rodzinę?
- Wszystko za Everest: Katastrofalny sezon 1996 w relacji naocznego świadka (Krakauer Jon)
- Wyjątek (Jungersen Christian) - m.in. jak niszczy się człowieka stosując wobec niego mobbing i ostracyzm
- Zjadanie zwierząt (Foer Jonathan Safran)
Użytkownik: fugare 20.02.2021 20:49 napisał(a):
Odpowiedź na: Które książki sprawiły Wa... | GiaR
W kręgu zła: Zbiór reportaży o przemocy, nadziei, zbrodni i karze (Kowalska Dorota)#reviews z ostatnio przeczytanych. Reportaże Doroty Kowalskiej zrobiły na mnie duże wrażenie, zwłaszcza jeden o dzieciach ginących bez śladu.
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 20.02.2021 21:26 napisał(a):
Odpowiedź na: Które książki sprawiły Wa... | GiaR
Mnie bardzo zabolał mało znany cykl Wielki Północny Ocean M. Szelenbaum - napisałem o swoim przeżywaniu tutaj: Ocean, który spala od środka

Prócz tego Profesor Stoner (Williams John Edward) - bohater tak stoicko znosi wszystko, co jest tak wielką niesprawiedliwością.

Niebezpieczne związki (Choderlos de Laclos Pierre) - niesłychanie smutna książka, żal mi tak wielu bohaterów.

Fiasko (Lem Stanisław) cala jej wymowa dojmująco przejmuje pesymizmem - ale i pewne zdarzenia fabularne aż dreszcze we mnie wywołały.

Kwiaty dla Algernona (Keyes Daniel) - SF, ale i wybitna psychologicznie, boli nieuchronność zdarzeń.

Rezerwat (Ruyslinck Ward (właśc. Belser Raymond Charles Marie De)) - bardzo aktualna powieść, w której pełen dobrych chęci bohater zderza się z konsumpcyjną, uniformizującą i opresywnie hedonistyczną cywilizacją/społeczeństwem, dla której człowiek powinien zachowywać się zgodnie ze statystyką

Auto da fé (Canetti Elias) - niesłychanie trudna przez szalony i okrutny świat, który miota bohaterem, nienauczonym życia.

Musimy porozmawiać o Kevinie (Shriver Lionel) - last but not least - najwybitniejsza powieść, jaką czytałem - o najtrudniejszym macierzyństwie - wybitnego dziecka, które popełniło zbrodnię.