Dodany: 19.02.2021 11:26|Autor: Asienkas

Właściwości papieru

Typ recenzji: oficjalna PWN
Recenzent: Asia Czytasia (Joanna M.)

Otaczają nas niesamowite rzeczy. Chociażby taka "zwykła" kartka papieru. Jak to możliwe, że się zgina? Dlaczego można się nią skaleczyć? Jak "odzyskać" papier z makulatury? Zastanawialiście się kiedykolwiek nad tym?

Zawartość
Na początku jesteśmy zachęcani do dokładnego przyjrzenia się "bohaterowi" publikacji. Jak wygląda kartka papieru? Czy jest gładka, szorstka, ciężka, lekka? Co jeszcze jest z niego wykonane?
Następnie znajdziemy 10 prostych doświadczeń, które bez problemu możemy wykonać w domowych warunkach. Dzięki nim poznamy właściwości papieru i dowiemy się, z czego one wynikają.

Forma
Na uwagę zasługuje forma, w jakiej autorzy zwracają się do młodych odkrywców. Eksperymenty prezentują narysowane dzieci. W dymkach otrzymujemy instrukcje, co należy zrobić, jak przebiega doświadczenie - np. jak bardzo się zmęczyły, próbując rozdzielić dwie książki - oraz przekazują nam część wniosków. Poza tym na każdej ze stron znajdziemy krótki komentarz, dlaczego stało się tak, a nie inaczej oraz czego nauczyliśmy się w tej zabawie.

Bardzo podoba mi się to, że autorzy próbują nawiązać dialog z czytelnikiem. Udaje im się zbliżyć do sposobu prowadzenia warsztatów w centrach nauki. Przez to dziecko łatwiej zaangażować w zabawę. Może z rysunkowymi kompanami, krok po kroku, robić doświadczenia.

Dla kogo?
Zgodnie z informacja na okładce ta odsłona "Akademii mądrego dziecka" przeznaczona jest dla grupy wiekowej 3+. Ja wykonywałam proponowane doświadczenia razem z trzylatką. Są na tyle proste, że córka spokojnie sobie z nimi poradziła. Nie umiem określić, na ile wyciągnęła z nich wnioski. Z takim maluchem trudno rozmawiać o włóknach celulozy, które budują papier - myślę, że to lepiej pojmą dzieci bliżej wieku szkolnego - jednak liczę na to, że wykorzystałam naturalną ciekawość świata u mojej pociechy i miała radość ze wspólnej zabawy.

Podsumowanie
Sugerowana cena z okładki to 22,99 zł. Uważam, że to całkiem przyzwoita oferta, patrząc na to, co za tę kwotę dostajemy, czyli kolorową publikacją w twardej oprawie, która zawiera proste eksperymenty i pokazuje dziecku, że nauka jest zabawna i jest nawet w jego domu.

Ocena recenzenta: 4,5/6