Dodany: 19.02.2021 10:17|Autor:

Dr Petr Jokeš, urodził się w 1965 roku w Vyškovie na Morawach. Ukończył studia na kierunkach filologia czeska i historia na uniwersytecie w Brnie, był nauczycielem w szkole podstawowej, pracownikiem muzeum, dziennikarzem. W latach 1996-2007 pracownik Instytutu Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Wrocławskiego, od roku 2007 Instytutu Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. W roku 2009 obronił rozprawę doktorską na temat powstania i rozwoju organizacji parafialnej na zachodnich i południowo-zachodnich Morawach w okresie do wojen husyckich. Jest dumny ze swoich byłych studentów - ważnych przedstawicieli młodszego pokolenia tłumaczy literatury czeskiej i animatorów kontaktów polsko-czeskich (Olga Czernikow, Katarzyna Dudzic-Grabińska, Anna Maślanka, Julia Różewicz, Anna Wanik, Agata Wróbel, Michał Zabłocki). Lubi wędrówki po górach z żoną i córką, jazdę na rowerze, pływanie. Chętnie uczy się języków obcych - jego ulubionymi są węgierski i chorwacki.

"Czesi. Przewodnik po historii narodu i państwa" to książka, która nie tylko przedstawia polskiej publiczności historię Czech, ale również (a może nawet przede wszystkim) pokazuje, jak tę historię postrzegają sami Czesi. Dlatego, prócz uwzględnienia polskiego (oraz szerszego: środkowoeuropejskiego, europejskiego i światowego) kontekstu, akcenty rozłożone zostały na podstawie czeskiego punktu widzenia. Oto podróż po dziejach kraju od czasów najstarszych i pojawienia się pierwszych ludzi na terytorium Czech aż do podziału Czechosłowacji i powstania Republiki Czeskiej 1 stycznia 1993 roku.

"Autor opanował trudną sztukę syntetycznego przedstawiania złożonych procesów historycznych, umiejętnie wybierając przy tym pojedyncze zagadnienia wymagające bardziej szczegółowego omówienia. Zachowanie właściwych proporcji pomiędzy elementami syntetycznymi i analitycznymi to niewątpliwie jeden z istotnych walorów pracy. [...] Podkreślić też należy bardzo dobry styl książki - klarowny, a przy tym, choć spełniający wszelkie kryteria naukowości, dość lekki, zabarwiony łagodną ironią".

Prof. dr hab. Jan Jacek Bruski

"Autor doskonale orientuje się w materii, o której pisze. Z pewnością znajdzie szerokie grono czytelników [...]. Nie mam też wątpliwości, że książka przyczyni się do przełamania, przynajmniej niektórych, stereotypów na temat naszego południowego sąsiada".

Prof. dr hab. Paweł Jaworski

[Wydawnictwo Avalon, 2020]