Dodany: 19.02.2021 08:31|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Książka dnia - "Cyrk polski"

Cyrk polski (Krawczyk Dawid)

Od Stalowej Woli po Słupsk: Dawid Krawczyk podąża śladem trzech kampanii wyborczych, by odkryć, jak wygląda prawdziwa rozpolitykowana Polska. Zjada kilogramy grillowanej kiełbasy, zapija je słodkimi napojami sokopodobnymi, jednym uchem słucha polityków, a drugim chwyta, co mówią ludzie w kolejkach do grilla, na wiejskich dożynkach, w eleganckich salach konferencyjnych. Obserwuje też tych, których omijają światła reflektorów, a bez których nie byłoby kampanii – sztabowców, szefów biur prasowych, ochroniarzy. Rozmawia z dziennikarzami. Jednak sielska atmosfera festynu skrywa głęboki mrok. Aby wygrać wybory, trzeba wskazać wroga, trzeba kogoś napiętnować i kogoś upodlić. Cynizm polityków trafia na podatny grunt powszechnych uprzedzeń. To historia, która dzieje się na naszych oczach.

„Jeżeli książką o najbardziej absurdalnym poczuciu humoru od lat jest reportaż polityczny, to prawdopodobnie jej akcja rozgrywa się w Polsce.” - Malcolm XD

Użytkownik: fugare 19.02.2021 10:41 napisał(a):
Odpowiedź na: Cyrk polski Od Stal... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Jak mawiała moja Babcia "cyrk jest dla dzieci i prostaków" -
mając na myśli tych, którzy dobrowolnie w nim uczestniczą. Jako jednostka zmuszona oglądać to przedstawienie, a nawet w nim uczestniczyć, chyba nie znajdę w sobie siły na przeczytanie. Metafora okładki jest z kolei porażająca w kontekście niesławnego wyroku i związanych z nim protestów - mocne! choć nie wiem czy zamierzone.