Dodany: 14.02.2021 04:53|Autor:

Książka: Good night, Dżerzi
Głowacki Janusz
Notę wprowadził(a): Pingwinek

Jednym z głównych bohaterów tej opowieści jest Jerzy Kosiński. Pisarz amerykański polskiego pochodzenia, którego wielka światowa kariera zakończyła się głośnym skandalem, upokorzeniem i samobójstwem. Czy tak musiało być?

Pod pretekstem pisania scenariusza filmowego o "Dżerzim" Janusz Głowacki przeprowadza nas przez świat, w którym chodzą pod rękę prawda z mistyfikacją, nowojorskie seks-kluby z Holocaustem, tragedia z groteską.

"Dlaczego? Dlaczego?
Dlatego, że Ameryka nikogo takiego przed nim nie widziała".

Janusz Głowacki (ur. 1938) - warszawiak i nowojorczyk, prozaik, dramaturg, scenarzysta. Opublikował m.in.: "Raport Piłata", "My sweet Raskolnikow", "Moc truchleje", "Ostatni cieć", "Z głowy". Autor scenariuszy filmowych: "Polowanie na muchy" i "Trzeba zabić tę miłość", współautor scenariusza "Rejsu". Autor sztuk teatralnych: "Kopciuch", "Fortynbras się upił", "Polowanie na karaluchy", "Antygona w Nowym Jorku", "Czwarta siostra". Laureat wielu nagród literackich, m.in.: American Theatre Critics Association Award, John S. Guggenheim Award, National Endowment for the Arts, Hollywood Drama-Logue Critics Award, Nagroda Fundacji Jurzykowskiego.

[Wydawnictwo Świat Książki, 2010]