Dodany: 11.02.2021 13:05|Autor: fugare

Życie poza strefą komfortu? Tak!

Tytuł kolejnej z serii książek Pemy Cziedryn nie jest oryginalny. Znajdziemy wiele poradników i psychologizujących samouczków, lepszych i gorszych, o podobnej, jak mogłoby się wydawać, tematyce. Ta książka jest inna. Podtytuł: "Jak przyjąć to, czego nie chcemy otrzymać"[1], nie jest prowokacją. Ten poradnik jest dokładnie o tym. Jego autorka to doświadczona nauczycielka Dharmy, mniszka buddyjska, osoba o cudownej ujmującej osobowości. To, co proponuje autorka i buddyzm, bardzo nie pasuje do współczesnego, zachodniego obrazu świata. Jeśli się na te propozycje zdecydujemy, musimy mieć świadomość podążania ścieżką, która prowadzi pod prąd. Jak iść tą drogą, jak nauczyć się patrzeć inaczej na przeciwności losu, jak je przyjmować i traktować jak okazję do zmian w swoim życiu? Tego nie uczono nas w szkole, ani w domu. Wpajano nam raczej, jak unikać tego, czego się obawiamy, a nie, jak z tym pracować. Oczywiście, aby korzystać z mądrości o dwuipółtysiącletniej tradycji, nie musimy zmieniać lub przyjmować całkiem nowego światopoglądu, lub - jak kto woli - filozofii. Książka jest nie tylko dla buddystów lub aspirujących. Jest dla wszystkich ciekawych innego spojrzenia na świat i na nas samych. "Praca z tym, co wewnętrzne, może zmienić to, co zewnętrzne, chociaż nie da się tego wyjaśnić w prosty sposób"[2].

[1] Chödrön Pema, "Twoje wspaniałe życie", Wydawnictwo Zwierciadło, 2020, z okładki
[2] Tamże, str.97.