Dodany: 04.02.2021 08:25|Autor: Hugo

Podzieleni

Jeśli komuś wydaje się, że my, współcześni Polacy, jesteśmy podzieleni jak nigdy w swojej historii, temu serdecznie polecam niniejszą lekturę. Tak jak cały cykl "Odrodzone królestwo" Elżbiety Cherezińskiej. Polska Piastów, rozbicie dzielnicowe. Kawał pięknej powieści historycznej, zaprawionej lekką nutką mitologii słowiańskiej, a także kawał naszej pięknej polskiej historii, z której trudno nie być dumnym. Bohaterowie knują przeciwko sobie i biorą za łby z byle powodu, kochają się i walczą. Często sprzymierzają się z obcymi potęgami tylko w imię swoich partykularnych interesów. Nie bez powodu tak często padają tu słowa "nie daj Boże zjazd piastowski!". Mimo to większość z nich czuje tę granicę, której nie wolno przekraczać. I kiedy zajdzie taka potrzeba, potrafią się zjednoczyć na tyle, by ocalić i siebie i kraj. I ludzi, których kochają lub po prostu szanują. W tym temacie nic się u nas nie zmieniło od setek lat. I chociaż pierwszy tom kończy się smutno, to po takiej lekturze od razu humor się poprawia. Polecam! Ocena: 6/6.