Dodany: 24.01.2021 07:49|Autor:

Nowy graficzny memuar Wandy Hagedorn, autorki głośnej "Totalnie nie nostalgii"! Tym razem nie jest to opowieść zanurzona głęboko w polskiej historii, rozprawiająca się z dzieciństwem i młodością autorki w czasach PRLu. W "Twarzy, brzuchu, głowie" Wanda Hagedorn postanowiła przyjrzeć się… ukobiecaniu.

"Ukobiecanie - ukułam ten termin na określenie wieloletniego i wieloetapowego procederu instruowania dziewczynek, jak być dziewczynkami według przepisu patriarchalnego".

Ukobiecanie jest powodem wielu problemów doświadczanych przez kobiety. Wśród nich są m.in. zaburzone relacje z twarzą i ciałem, ale też psychiczne i emocjonalne konsekwencje, jakie z tego płyną. Temu wszystkiemu przygląda się Wanda w swoim nowym komiksie.

"Twarz, brzuch, głowa" - tytuł pochodzi od tytułów jego trzech rozdziałów - to podobnie jak "Totalnie nie nostalgia" opowieść bardzo osobista, gdzie intymne doświadczenia Wandy przenikają się z cytatami z tekstów feministek i refleksjami na temat natury współczesnego świata, który cały czas potrzebuje antypatriarchalnej rewolucji.

Do współpracy przy tej autobiograficznej opowieści Wanda Hagedorn zaprosiła niezwykle utalentowaną ilustratorkę, rysowniczkę, animatorkę - Olę Szmidę, dla której jest to komiksowy pełnometrażowy debiut.

[Kultura Gniewu, 2021]