Dodany: 20.01.2021 18:21|Autor: justyna39

Proszę, pokochaj mnie...

Kim powinna być matka? Czy każda kobieta zasługuje na to miano? Jaka powinna być relacja matki z dzieckiem? Odpowiedź nie jest oczywista, gdyż nie każda kobieta zwana matką oznacza dobrą matkę. Matka powinna być oparciem i pocieszeniem dla każdego dziecka... a jak jest naprawdę?

Cassie nie miała łatwego i beztroskiego dzieciństwa. Już od wczesnych lat była poniżana przez matkę, która nigdy nie okazała jej ciepłych uczuć. W przeciwieństwie do rodzeństwa nie zaznała matczynej opieki i wsparcia, a przecież sama o nią zabiegała. Nie mogła liczyć też na rodzeństwo, które było dla jej matki prawdziwą rodziną. Jak dotychczasowe życie wpłynęło na przyszłość Cassie?

Cassie od samego początku nie mogła liczyć na pomoc ze strony matki. To matka decydowała o losie córki (także w sprawach związanych z edukacją). Dlatego Cassie obrała zawód pielęgniarki, a nie dziennikarza. Dziewczyna z powodu osobistych problemów nie radziła sobie na studiach, a nieraz prześladowały ją koszmary (związane między innymi z wujkiem). W dorosłym życiu próbowała zbudować idealny związek i wychować dzieci. Jeszcze nieraz spotykało ją cierpienie i dodatkowe nieprzyjemności, które odbijały się na jej zdrowiu zarówno psychicznym jak i fizycznym.

Jako jedyna z rodzeństwa nie zaznała prawdziwej miłości ze strony matki. Niechciana i niezrozumiana, musiała w milczeniu znosić zarówno nieobliczalną matkę jak i odpychającego wujka Billy'ego. Cassie nieraz zastanawiała się nad tym, czy rzeczywiście jest taka zła, jak mówiła jej matka. Nie mogła pojąć zachowania rodzicielki, która ani razu nie otoczyła jej opieką, wsparciem i zrozumieniem. Nie usłyszała ani jednego dobrego słowa. Nieustannie słyszała, iż przysparza tylko kłopotów i zmartwień własnej matce. Czy tak się zachowuje matka?

"Pokochaj mnie mamo" to smutna historia o niechcianym dziecku, które pragnęło zaznać miłości. Historia ta opowiedziana prostym językiem bardzo mnie poruszyła, a szczególnie brak prawdziwej miłości, której Cassie nie doświadczyła. Moją uwagę zwrócił również fakt, iż nikt z rodziny nie stanął w obronie Cassie, która tak bardzo potrzebowała pomocy. Z drugiej strony zastanawiające było to, iż przez tyle lat Cassie nie opowiedziała nikomu o tym, co przeżyła.

Nie sposób zapomnieć o wydarzeniach, które rozegrały się na kartach powieści. Cassie, od lat wykorzystywana przez matkę i wuja, stopniowo traci nadzieję na zmianę w swoim życiu. W dorosłym życiu musi zmierzyć się z bolesną przeszłością, która nieraz daje o sobie znać.

Uważam, że jest to pozycja godna uwagi, ponieważ porusza trudny temat, jakim jest brak miłości ze strony najbliższych. Mimo iż ta pozycja nie należy do wybitnych, to warto zwrócić na nią uwagę również dlatego, iż może skłonić do zastanowienia się, czym jest prawdziwa miłość.

Recenzję opublikowałam również na blogu oraz na innym portalu.