Dodany: 17.01.2021 17:42|Autor: antypater

Skrótowo o wojnie stuletniej.

Pan Edward Potkowski (1934 - 2017) opublikował w 1986 roku, jedną z pierwszych książek w znanej i przez wielu ludzi cenionej serii ''Bitwy Historyczne'', w której to zajął się przybliżeniem polskim czytelnikom zawiłości wojny stuletniej, jaką to prowadzili ze sobą Anglicy i Francuzi w epoce zwaną Późnym Średniowieczem. Owa pozycja książkowa, nosząca tytuł ''Crecy-Orlean 1346 - 1429'' (link: Crécy-Orlean 1346-1429 (Potkowski Edward)) jest spojrzeniem ''z lotu ptaka'' na ten długi oraz wieloetapowy konflikt, ze szczególnym naciskiem na najważniejsze bitwy, które to zmieniały jego - czasem burzliwy, a czasem leniwy - bieg. Podczas podjętej przez siebie narracji autor stara się rzucić także nieco światła na uwarunkowania gospodarczo-społeczne oraz ich zmiany w czasie tej długiej serii konfliktów pomiędzy Anglikami a Francuzami. Biorąc pod uwagę czas opublikowania tej książki, nie należy dziwić się, że pojawiają się w jej treści drażniące, czyli zalatujące marksizmem wstawki, typu ''klasy społeczne''. Na całe szczęście nie ma ich w tej książce za wiele. Moim zdaniem jest to krótkie oraz dość uczciwe opisanie serii konfliktów, znanych szerzej, jako Wojna Stuletnia.