Dodany: 16.01.2021 22:41|Autor:

Książka: Inni Bogowie
Kulisiewicz Małgorzata
Notę wprowadził(a): gosiakulisiewicz

Z posłowia "Inni Bogowie":

"...W omawianym tomie Małgorzaty Kulisiewicz wiele jest odniesień do prawdziwej poezji i uznanych pisarzy, cenionych na świecie za dobre wiersze i prozę, które niosą istotne dla ludzkości przesłania. Jest także wiele pokory wobec ich mistrzostwa i zasłużonej sławy. Przede wszystkim jest ogromna pokora wobec Stwórcy i Jego dzieła. W wierszu pt. »Witraż«, próbując odpowiedzieć na pytanie: skąd pochodzimy i dokąd zmierzamy, poszukując praprzyczyny, Poetka »ustami podmiotu literackiego« stwierdza, że: »praprzyczyna jest w bieli / biel wypełnia mój sen wypłowiały«. Okazuje się, że wykreowanie takiego obrazu poetyckiego to nie przypadek. Zauważę na marginesie, bez wdawania się w szczegóły dotyczące symboliki kolorów w systemach religijnych i w alchemii, że w wielu kulturach białe światło symbolizuje czystość i anielską energię, to właśnie w białym kolorze najczęściej przedstawiane są postacie świętych. Witraż jednak najczęściej kojarzy się kolorami – i w tym wypadku nie brakuje pięknych poetyckich obrazów-symboli: błysk światła w witrażu / ptak może kwiat / albo pszczoła błękitna / z anielskim okiem na skrzydle, gdy kolory konając poszerzają swój zapach«.

I długo można kontemplować, w aspekcie przemijania, co oznaczają słowa Poetki, gdy stwierdza, że ludzkość wynurza się: z nieskończoności, a Ona sama w niej trwa. Rozmyślać w uniesieniu, czytać po kilka razy te same frazy, podobnie jak po lekturze tytułowego wiersza »Inni BOGOWIE«, który jeszcze po kilkukrotnym odczytaniu ma wiele tajemnic do odkrycia. I tę strukturę wiersza, skłaniającą do wielorakich refleksji, uważam za bardzo dojrzałą, jak i kreowane obrazy, przy pomocy których Małgorzata Kulisiewicz wprowadza nas, Drogi Czytelniku, w świat prawdziwej poezji."

Magdalena Węgrzynowicz-Plichta

[Wydawnictwo Signo, 2015]