Dodany: 12.01.2021 07:53|Autor:

W obliczu kryzysu klimatycznego zgodna ze współczesnym stanem wiedzy naukowej edukacja na jego temat jest wyjątkowo pilną potrzebą. Dlatego z inicjatywy naukowców pracujących na Uniwersytecie Warszawskim i związanych z zespołem "UW dla Klimatu" powstał niniejszy podręcznik. Współtworzą go także badacze z innych ośrodków akademickich: Politechniki Warszawskiej, Polskiej Akademii Nauk, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Wspólne kompendium podstawowych zagadnień stworzyło 16 ekspertów reprezentujących różne dziedziny wiedzy, takie jak fizyka, chemia, biologia, ekologia, ekonomia, psychologia oraz inżynieria. Jest to zatem podręcznik interdyscyplinarny, tak jak samo zagadnienie zmiany klimatu.

Adresatami podręcznika są studenci uczelni zainteresowani podstawami wiedzy o zmianie klimatu, niezależnie od kierunku studiów oraz starsi uczniowie i nauczyciele. Poszczególne tematy "Klimatycznego ABC" łączą się z takimi obszarami wiedzy szkolnej, jak: fizyka, chemia, biologia z ekologią, geografia i wiedza o społeczeństwie. Podręcznik "Klimatyczne ABC" towarzyszy też kursowi internetowemu pod tą samą nazwą oferowanemu przez Uniwersytet Warszawski.

Podręcznik podzielony jest na cztery części, przedstawiające mechanizmy globalnego ocieplenia (cz. 1), jego przyczyny (cz. 2), konsekwencje (cz. 3) oraz działania, które mogą zapobiec najbardziej negatywnym skutkom zmiany klimatu (cz. 4).

[Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego, 2020]

Użytkownik: wwwojtusOpiekun BiblioNETki 12.01.2021 08:00 napisał(a):
Odpowiedź na: W obliczu kryzysu klimaty... | wwwojtusOpiekun BiblioNETki
Świetny pomysł na ten podręcznik - skompresowana wiedza o zmianach klimatycznych i to w bardzo szerokim zakresie (po przeglądnięciu wydaje się, że w dość podstawowej formie - tylko to co najważniejsze).

Ale najlepsze jest to, że jest dostępny za darmo w PDFie na stronie wydawcy.
Użytkownik: janmamut 21.04.2021 15:16 napisał(a):
Odpowiedź na: W obliczu kryzysu klimaty... | wwwojtusOpiekun BiblioNETki
Poziom tego czegoś można wywnioskować choćby z takich cytatów:

"Węgiel na Ziemi występuje najczęściej w izotopach 12C (lżejszych) oraz 13C (cięższych)." (s. 93, indeks górny się nie odwzorował)

"Jak widzisz na rysunku 1, w oceanach prawie cały węgiel występuje w formie nieorganicznej – to roz-puszczony w wodzie dwutlenek węgla i jony wodorowęglanowe" (s. 194).

Zatem, według autorów, węgiel może występować w dwutlenku węgla czy jonach wodorowęglanowych, ale również w izotopach.

Nawet dla dzieci z podstawówki taka lektura będzie szkodliwa, a to był tylko jeden z przykładów.
Użytkownik: wwwojtusOpiekun BiblioNETki 21.04.2021 15:44 napisał(a):
Odpowiedź na: Poziom tego czegoś można ... | janmamut
A najlepsze, że w tych zdaniach nie ma żadnego błędu. :-)
Po prostu niepotrzebnie je łączysz.
Użytkownik: janmamut 21.04.2021 16:00 napisał(a):
Odpowiedź na: A najlepsze, że w tych zd... | wwwojtusOpiekun BiblioNETki
Węgiel występuje w postaci izotopów, nie w izotopach.

A zobacz ramkę w rozdziale 5, gdzie tłumaczy się, co to są izotopy. I ta pani podobno jest fizykiem!
Użytkownik: wwwojtusOpiekun BiblioNETki 21.04.2021 16:25 napisał(a):
Odpowiedź na: Węgiel występuje w postac... | janmamut
No faktycznie, w ramce jest błąd. Ciekawe, czy te ramki zostały dodane przez autora, czy na jakimś późniejszym etapie redakcji. Tak, czy siak nie powinien się tam znaleźć.
Masz więcej takich błędów znaczeniowych?
Mi się nie chciało dokładnie czytać tej książki, tylko sobie pobieżnie przejrzałem o czym jest, bo znam te zagadnienia na dużo głębszym poziomie.

Ale to z "w izotopach" to dla mnie taki skrót myślowy. Być może powinno to być bardziej precyzyjnie ujęte, ale samo to stwierdzenie nie jest błędne merytorycznie, tylko raczej stylistycznie.
Użytkownik: janmamut 22.04.2021 08:30 napisał(a):
Odpowiedź na: No faktycznie, w ramce je... | wwwojtusOpiekun BiblioNETki
Tam jest błąd na błędzie, wszelkiego rodzaju.

1. Losowe nazwy jednostek. Na przykład mylenie masy z siłą.

2. Koszmarne błędy językowe. Np. "O ile w wyniku zjawisk takich jak ruchy tektoniczne nie dojdzie np. do rozszczelnienia złoża gazu ziemnego i ulotnienia się go do atmosfery, o tyle węgiel pierwiastkowy, odłożony w złożach geologicznych, nie bierze udziału w obiegu węgla, jest „unieruchomiony”. "

3. Skład wołający o pomstę do nieba. Zobacz choćby niesymetryczne odstępy wokół myślników.
Użytkownik: wwwojtusOpiekun BiblioNETki 22.04.2021 10:23 napisał(a):
Odpowiedź na: Tam jest błąd na błędzie,... | janmamut
Napisałem maila z tym zgłoszeniem i dostałem informację, że druga wersja z poprawkami już się szykuje.

Więc jest jeszcze nadzieja. :-)