Dodany: 11.01.2021 16:24|Autor:

Wybitna i ponadczasowa opowieść o dorastaniu i życiu w XIX-wiecznej Anglii.

"Ze wszystkich książek, które napisałem, tę cenię najbardziej" - tak o "Dawidzie Copperfieldzie" pisał sam jego autor, Charles Dickens. Publikowana początkowo w odcinkach, a następnie wydana w całości po raz pierwszy w 1850 roku powieść podbiła serca milionów czytelników, którzy podzielili entuzjazm pisarza.

Poznajcie historię Dawida Copperfielda, którego przygody - zdaniem znawców literatury - w wielu miejscach pokrywają się z doświadczeniami samego Dickensa. To poruszająca do głębi opowieść o niełatwym życiu prostego chłopaka w XIX-wiecznej Anglii od narodzin aż do wieku dojrzałego.

Bezpieczeństwo i ciepło rodzinnego domu młodego Dawida zostaje zburzone z chwilą powtórnego wyjścia jego matki za mąż. Od tego czasu dorastanie bohatera naznaczone jest przemocą, biedą i samotnością. W końcu chłopak postanawia uciec i trafia do swej ciotki, która sprawi, że jego życie diametralnie się odmieni.

Charles Dickens (1812-1870) - angielski pisarz, zaliczany do najwybitniejszych twórców współczesnej powieści. Zaczynał jako sprawozdawca parlamentarny, członek-założyciel Literackiego Towarzystwa Przyjaciół Polski, by po sukcesie "Klubu Pickwicka" (1837) poświęcić się wyłącznie literaturze. Realistyczny i drobiazgowy opis łączył z romantyczną atmosferą baśniowości, liryzmem i elementami przypowieści, czego szczytowym osiągnięciem stały się "Opowieści wigilijne" (1843-1848). Najsłynniejsze powieści Dickensa - "Oliver Twist" (1838), "Nicholas Nickleby" (1839), "Dawid Copperfield" (1850), "Ciężkie czasy" (1854) czy "Opowieść o dwóch miastach" (1859) - ukazują szeroką panoramę życia i obyczajowości Anglii w XIX wieku. Dickens wywarł olbrzymi wpływ na pisarzy późniejszych epok.

Powieść "Dawid Copperfield" od lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem nie tylko czytelników, ale także scenarzystów filmowych i teatralnych. Wielokrotnie przenoszono ją na wielki ekran, początkowo jako film niemy (w 1911 oraz w 1912 roku). Wersję z 1935 roku przygotował George Cukor, który 30 lat później nakręcił kultowy amerykański musical "My Fair Lady", a w ekranizacji z 1999 roku w rolę młodego Copperfielda wcielił się nikomu jeszcze wtedy nieznany Daniel Radcliffe. Powieść adaptowano także na film animowany, w którym wszystkie ludzkie role odegrane zostały przez zwierzęta, a sam Copperfield został przedstawiony jako... kot.

"To najdoskonalsza z wszystkich powieści Dickensa!"

Virginia Woolf

[Wydawnictwo Zysk i S-ka, 2016]