Dodany: 10.01.2021 14:46|Autor: margines

Moje „przeczytanki” i „przesłuchanki” 2021

Grudzień 2021 - już dwadzieścia dwa! miesiące (prawie dwa! lata) rządzą „Kwarant Anna” i „pan Demia”:

Wojna (Jorge Letria Jose, Letria André) - 5,5; 22 grudnia 2021
Powiedz to w mig (Jančiauskaitė Rasa) - 5,5; 18 grudnia 2021 - ludzie głusi, język migowy.
Wszystko o przyjaźni (Brooks Felicity) - 5, 18 grudnia 2021 - przyjaźń.
To ja, Pusheen (Belton Claire) - 5,5; 18 grudnia 2021 - „kocia literatura”
Wielki książę (Goscinny René, Morris (właśc. Bèvére Maurice de)) - 4,5; 12.12.2021 r. - czyli kolejna przygoda, której przewodzi Lucky Luke; Bohaterowie literaccy czytający książki.
Angst with happy ending (Łodyga Weronika) - 4,5; 3 grudnia 2021 - dzielnie wspierał mnie w tym i pomagał Lisek Czytusek.

Listopad 2021 - już dwadzieścia jeden! miesięcy (ponad 1,5 roku!) rządzą „Kwarant Anna” i „pan Demia”:

Kalima nosi piaski Sahary (Miklaszewska Izabella, Miklaszewski Piotr, Sułkowski Filip) - 5, 25 listopada 2021 - czyli drugie „Podróże z pazurem” - komiks podróżniczy, Maroko, zmiany religijne, ocieplenie klimatu, zmiany klimatyczne, „psia” literatura.
Paczłorkowcy (Murawski Jarosław, Wolna Maja) - 4,5; 20 listopada 2021 - jednak… po grafice i kolorach, a zwłaszcza (ta od wróbelka) po tytule spodziewałem się czegoś innego. O wiele bardziej.
Historia łapą pisana (Miklaszewska Izabella, Miklaszewski Piotr, Sułkowski Filip) - (5, 20 listopada 2021) - jak zaczęły się „Podróże z pazurem” - komiks podróżniczy, ale przede wszystkim „psia” literatura.
Królewna w lśniącej zbroi czyli Trochę inne bajki dla dziewczynek i chłopaków (Fransman Karrie, Plackett Jonathan) - 5,5; 14 listopada 2021 - znane i lubiane (albo chyba nieznane) baśnie, ale w wersji… nietypowej;)
O dziewczynce, która chciała ocalić książki (Hagerup Klaus) - 5,5; 8 listopada 2021
Jedyny i niepowtarzalny Ivan (Applegate Katherine) - 5, 7 listopada 2021 - autorki książki Drzewo życzeń (Applegate Katherine)

Październik 2021 - już dwadzieścia! miesięcy (ponad 1,5 roku!) rządzą „Kwarant Anna” i „pan Demia”:

Miłosz Czesław „Campo di Fiori”.
Nuka: Owczarek węgierski na polskich nizinach (Dobosiewicz Maciej) - psy - 4,5; 23 października 2021
John Lennon (Sánchez Vegara María Isabel) - 4,5; 23 października 2021 „Mali Wielcy”.
Agatha Christie (Sánchez Vegara María Isabel) - 4, 23 października 2021
Astrid Lindgren (Sánchez Vegara María Isabel) - 4,5; 23 października 2021
Steve Jobs (Sánchez Vegara María Isabel) - 4,5; 11 października 2021
Tata Tosi jest feministą (Leet Rhonda) - 5, 8 października 2021
Wrocław?: Ciekawe dlaczego? (Förster Arkadiusz) — 4,5; 5 października 2021 — po Wirtualnym Zwiedzaniu Wrocławia, gdzie kilkukrotnie oprowadzał właśnie pan Förster Arkadiusz. Tu też towarzyszył mi Lisek Czytusek.
Pan Mamutko i zwierzęta (Beręsewicz Paweł) — porzuciłem
Kolorowe serca (Ostrowicka Beata) - 5,5; 2 października 2021
M jak morze (Concejo Joanna) - 3,5; 2 października 2021 - książka graficzna
Przyjaciele (mykupyku (właśc. Gawęda Adam), Koza Janek (pseud.)) - 5, 2 października 2021 - komiksowo

Wrzesień 2021 - już dziewiętnaście! miesięcy (ponad 1,5 roku!) rządzą „Kwarant Anna” i „pan Demia”:

Pudel na dyskotece (Chutnik Sylwia, Kozieł-Nowak Magdalena) -3, 29 września 2021 - „bo Chutnik”, a zawsze znajomość literacką z autorami czy autorkami najlepiej zacząć od podstaw, więc teraz przybiegł do mnie „Pudel na dyskotece”.
Sufrażystki i Sufrażetki: Walka o równość (Roberts David (ur. 1970)) - 5, 5; 22 września 2021
Projekt Bitoven (Wachowiak Joanna) - muzyka poważna, ludzie głusi - 5, 11 września! 2021
Jesteśmy rodziną (Natalini Sandro) - 5, 9 września 2021 - rodzina pełna, niepełna, patchworkowa, zastępcza, rodzina lgbt
Bajka o jesiennym szalu (Ostrowska Elżbieta (1923-2007)) 4, 1 września 2021 - Czytajmy książki mniej popularne i mało oceniane.

Sierpień 2021 - już osiemnaście! miesięcy (1,5 roku!) rządzą „Kwarant Anna” i „pan Demia”:

Gender queer: Autobiografia (Kobabe Maia) - 5,5; 29 sierpnia 2021. Bohaterowie literaccy czytający książki.
Pamiątka z Polanicy-Zdroju: Dawnych pocztówek piękno i czar (Franczukowski Zbigniew, Serafin Robert) - 5, 24 sierpnia 2021.
Janek (nie Janka) (Silverman Erica, Hatam Holly) - 5,5; 15 sierpnia 2021.
Pan Apoteker (Ryrych Katarzyna (Dziki-Ryrych Katarzyna, Dziki Katarzyna, Ryrych-Korczyńska Katarzyna)) - 5, 7 sierpnia - „bo Ryrych”​ i Żydzi, getto krakowskie i „Wojny dorosłych – Historie dzieci”. ...Dobra książka, przypominały mi się „Walizki”. Okazuje się, że jej tytułowy bohater był prawdziwy - to Pankiewicz Tadeusz. Bohaterowie literaccy czytający książki.
Fred, psi ekopatrol (Kosmowska Barbara) - 5, 5 sierpnia 2021 - tagi: psy, ekologia, ochrona środowiska, szczególnie zbieranie i segregowanie śmieci oraz zbieranie, oszczędzanie wody. Bohaterowie literaccy czytający książki.

Lipiec 2021 - już siedemnaście! miesięcy rządzą „Kwarant Anna” i „pan Demia”:

Tajemnice Gór Izerskich (Skowroński Janusz (Skowroński Janusz Piotr)) - 5,5; 31 lipca 2021 - przyznam, że BARDZO dobrze czytało mi się o zakątkach i nazwiskach, które znam i miło wspominam:) Nawet nie „łapałem się” specjalnie na tym, ale po prostu przez zdecydowaną większość książki „wędrowałem” tamtędy:)​
Tarmosia (Samojlik Tomasz) - 5,5; 8 lipca 2021 - „bo Samojlik”.
Chore historie (Kulik Gosia, Żarnecki Tomek (właśc. Żarnecki Tomasz)) - 5, 4 lipca 2021 - Marżin poznaje chore historie Uwaga: po kliknięciu pokażą się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu

Czerwiec - już szesnaście! miesięcy rządzą „Kwarant Anna” i „pan Demia”:

Greta: Nigdy nie jesteś zbyt mały, by robić rzeczy wielkie (Camerini Valentina) - 5,5; 28 czerwca 2021
Zaproszenie do ciszy: Wybór wierszy (Parun Vesna) - 5, 26 czerwca 2021 - prosto z wątku „Czytajmy książki mniej popularne i mało oceniane” - to wiersze o... wojnie, ale też „o lesie, o trawie, o wodzie…”, jak to śpiewa Jaromír Nohavica.
Skunks i Borsuk (Timberlake Amy) - 5, 20 czerwca 2021, tagi: przyjaźń, tolerancja. Bohaterowie literaccy czytający książki.
Nasze małe my (Kunkel Daniela) - 5, 18 czerwca 2021
Prezent dla ciebie: Opowieść o przyjaźni (Volmert Julia) - 5,5; 18 czerwca 2021 - przyjaźń.
Jak ciężko być królem (Korczak Janusz (właśc. Goldszmit Henryk), Chmielewska Iwona) -5, 18 czerwca 2021
Gdybym była książką (Jorge Letria Jose, Letria André) - 5,5; 17 czerwca 2021 - w uchu dźwięczało mi „Kiedyś różą byłam”. Książka o… książkach w książce, magii książek.
Strzeż się starych książek (Gravel François) - 5,5; 15 czerwca 2021
Czerwony wilczek (Chotomska Ewa) - 5, 16 czerwca 2021
Lato na Rodos (Ryrych Katarzyna (Dziki-Ryrych Katarzyna, Dziki Katarzyna, Ryrych-Korczyńska Katarzyna)) - 4,5; 10 czerwca 2021 - z wątku https://www.facebook.com/katarzyna.ryrych/posts/31​72567389443572 Bohaterowie literaccy czytający książki.

Miało być więcej, o wiele więcej!, wyszło jak ostatnio.

Maj 2021 - „wyjątkowo zimny maj” Kory - już piętnaście! miesięcy rządzą „Kwarant Anna” i „pan Demia”:

10 kotów (Samosiej Katarzyna) - tym razem wkoło mnie biega 10 kotów - 5, 29 maja 2021
Bylejaczek (Ficowski Jerzy, Gorączko Gabriela) - 5, 26 maja 2021
Mallko i tata (Gusti (właśc. Llimpi Gusti)) - 4,5; 16 maja 2021 - zespół Downa Uwaga: po kliknięciu pokażą się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu
Innymi słowy: Niezwykłe słowa z różnych stron świata (Mak Yee-Lum, Garrity-Riley Kelsey) - 4,5; 15 maja 2021
Poroże jelenia (Samojlik Tomasz) - 5, 9 maja 2021
Jaskinia nietoperza (Samojlik Tomasz) - 5, 9 maja 2021
Wytrwały konik (Samojlik Tomasz) - 5, 9 maja 2021
Skok kozicy (Samojlik Tomasz) - 5, 9 maja 2021
Cenna gąsienica (Samojlik Tomasz) - 5, 9 maja 2021
Mój cień jest różowy (Stuart Scott) - „Meg poleca” - 5,5. 7 maja 2021
Długaśna sąsiadka (Kasparavičius Kęstutis) - 5, 5 maja 2021 - jakie te książki tego autora są... piękne!, przeurocze.
Strajk (Lima Eduarda) - 6, 5 maja 2021

Kwiecień 2021! - już czternaście! miesięcy rządzą „Kwarant Anna” i „pan Demia”:

Zaledwie kilka dni (Ostrowicka Beata) - 4, 29 kwietnia 2021; Bohaterowie literaccy czytający książki.
19 kwietnia Stanecka Zofia „Pamięć drobinek”
19 kwietnia Bednarek Justyna „Historia z pewnej ulicy” https://www.youtube.com/watch?v=Us0mx45epiQ
Spadek dla Bzika (Goscinny René, Morris (właśc. Bèvére Maurice de)) - 5, 17 kwietnia 2021 Uwaga: po kliknięciu pokażą się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu
O królu dębie i jego wspaniałym królestwie (Płatkowska Paulina) - 6!, 12 kwietnia 2021 - jak „Drzewo życzeń”, „Ostatnie drzewo w mieście” i „Drzewo do samego nieba” - t: drzewa, ekologia
Anuszka.pl: Na Waniliowej... (Odnous Barbara) - 4.5, 11 kwietnia 2020

Marzec 2021! - już trzynaście! miesięcy rządzą „Kwarant Anna” i „pan Demia”:

Do końca miesiąca myślałem usilnie, że uda mi się doczytać o wiele więcej, potem choć trochę więcej, coś jeszcze. Cóż.

Mama zawsze wraca: Na podstawie opowieści Zosi Zajczyk (Jael Rosner) (Tuszyńska Agata, Chmielewska Iwona) - 6, 28 marca 2021
Wyznania zmyślonego przyjaciela (Cuevas Michelle) - 5, 27 marca 2021
Rózga (Kasdepke Grzegorz) - 5, 23 marca 2021 - psy
Trzecia płeć świata (Kuligowski Waldemar, Sztyma Marianna) - 6!, 21 marca 2021 Uwaga: po kliknięciu pokażą się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu
Kobieta i chłopiec (Kockere Geert de) - 5, 12 marca 2021
Zgadzam się albo i nie!: Jak szanować granice - swoje i cudze (Brian Rachel) - 5,5; 12 marca 2021
Podróż w głąb tęczowej galaktyki (Rembowska-Płuciennik Magdalena) - 5, 1 marca 2021 Uwaga: po kliknięciu pokażą się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu

Luty 2021! - już ROK rządzą „Kwarant Anna” i „pan Demia”:

Doktor Esperanto i język nadziei (Rockliff Mara) - 5, 25 lutego 2021
Oczy Michaliny (Szczygielski Marcin) - 5, 17 lutego 2021
Calamity Jane; Siedem opowieści o Lucky Luke'u; Sznur wisielca i inne historie (antologia; Goscinny René, Morris (właśc. Bèvére Maurice de), Vicq (właśc. Raymond Antoine) i inni) - 5, 6 lutego 2021 - choć trochę poczuć się, jak Lucky Luke.
Hurt/Comfort (Łodyga Weronika) - 4,5; 3 lutego 2021; Bohaterowie literaccy czytający książki.
Baba Jadzia z parteru (Gałka Dominika) - 5, 3 lutego 2021 Uwaga: po kliknięciu pokażą się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu

Styczeń 2021! - jedenasty miesiąc rządzą „Kwarant Anna” i „pan Demia”:

Mam na imię Jazz (Herthel Jessica, Jennings Jazz) - 5,5;25 stycznia 2021
Daily Star (Fauche Xavier, Léturgie Jean, Morris (właśc. Bèvére Maurice de)) - 6, 24 stycznia 2021 Uwaga: po kliknięciu pokażą się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu
Jesse James (Goscinny René, Morris (właśc. Bèvére Maurice de))- 5, 24 stycznia 2021 - kolejny komiks, w którym rządzi Lucky Luke Uwaga: po kliknięciu pokażą się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu. Bohaterowie literaccy czytający książki.
Sarah Bernhardt (Fauche Xavier, Léturgie Jean, Morris (właśc. Bèvére Maurice de)), której prawdziwą bohaterką jest Bernhardt Sarah - 4,5; 19 stycznia 2021 Bohaterowie literaccy czytający książki.
Pan Samochodzik i podziemia Wrocławia (Karst Iga) - 5, 10 stycznia 2012, powtórka
Makary (Jodko-Kula Elżbieta), czyli kolejna część serii „Nastoletnie Problemy”; Bohaterowie literaccy czytający książki - 5,5; 1 stycznia 2021