Dodany: 08.01.2021 14:58|Autor:

W ostatnich latach coraz natrętniej powracała do mnie myśl, że świat nieuchronnie zmierza ku przepaści. Migracja, polaryzacja zasobów, ruchy nacjonalistyczne, globalizacja, nonszalancja wobec planety i ludzkie fobie mogą nas doprowadzić do czasów wielkiej smuty. Do miejsca, w którym zapłacimy za to wszystko. Coś zaczaiło się za drzwiami. Gdy przyszła pandemia, ogarnął mnie taki sam strach jak większość z Was. O rodzinę, przyjaciół, o naszą firmę, społeczność prawie tysiąca osób. Całkowita nieprzewidywalność w biznesie zależnym od bieżącej sprzedaży zawsze oznacza zawieszenie losu na cienkiej nici. Dość szybko wzięliśmy się w garść i zaczęliśmy działać. Chcieliśmy godnie przetrwać ten czas w solidaryzmie i odpowiedzialności za innych. Zaczęliśmy marzyć, że jest przyszłość, że możemy robić dobre, wartościowe rzeczy. W zmianie sposobu myślenia, w poszukiwaniu siły pomogły nam spotkania z wyjątkowymi ludźmi, którzy podzielili się z nami, z Wami, swoim spojrzeniem na to, co się dzieje. Rozmów tych możecie posłuchać na nienieodpowiedzialni.pl. Postanowiliśmy też, że czwarty tom "Rozmów o odpowiedzialności" również poświęcimy czasom zarazy. Aby lepiej zrozumieć, gdzie jesteśmy, co powinniśmy zrobić. Zapraszam Was do lektury z nadzieją, że książka ta przyniesie Wam odpowiedzi na pytania, które sobie stawiacie.

Artur Nowak-Gocławski

[Fundacja Nienieodpowiedzialni, 2020]