Dodany: 02.01.2021 00:27|Autor: Vemona

Czytatnik: niecodziennik....

przeczytane 2021

To chyba jedyne miejsce, które mnie nie ogranicza przy zapisywaniu lektur - na kanapie liczy mi tylko przeczytane nowości, a nie wszystkie w danym roku. A ja nie zawsze mam ochotę na nowości...

1. Wiedźmy w opałach (Kursa Małgorzata J.) - no właśnie... ;) Miałam ochotę na Wiedźmy i przypomniałam sobie całą serię, dziś, czyli 1 stycznia akurat ten tom. I jestem z tego zadowolona. I doliczę to sobie do tegorocznych przeczytanych, bo tak. Własna półka.
2. Trudny trup (Chmielewska Joanna (właśc. Kühn Irena)) - no właśnie... Przypomniałam sobie tę książkę, bo poza ogólnym wrażeniem, że jest do dupy, niewiele pamiętałam. Jest do dupy, a w dodatku nie ma w niej praktycznie żadnej akcji, nic ciekawego, poza upodobaniem do hazardu zarówno autorki, jak i koszmarnej Martusi. Własna półka.
3. Krwawa zemsta (Chmielewska Joanna (właśc. Kühn Irena)) - no właśnie.... Choć nie wiem, co mną kieruje, żeby wybierać najgorsze książki autorki i męczyć się z nimi, choć wiem, że są do niczego :P Własna półka.
4. Noc w bibliotece [komiks] (Dauger Olivier, Ziegler Dominique, Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary)) (3,5) - cóż, miałam większe nadzieje.... Tym razem, inaczej niż poprzednio, czuję się rozczarowana. Język tego komiksu kompletnie nie przystaje do Lady Agathy, nie wiem, czy zawalił scenarzysta, czy tłumacz, ale mnie ugryzło. Własna półka.
5. Zagadka grobu wampira (Guzowska Marta) (4,5) - a z tego jestem zadowolona, dzieciaki fajne, sposób na zapoznanie ich z archeologią - zabawny, no i Jaga - kapitalna dziewczynka. Własna półka.
6. Miłość w kolorze bieli (Trubowicz Magdalena) [4,5] - co prawda Wanda i Barbara pokazały się tylko na pierwszych stronach, ale właścicielki salonu sukien ślubnych też tworzą udany zespół. Sympatyczne czytadło. Własna półka.
7. Nieboszczyk sam w domu (Rogoziński Alek) [3] - uwierzyłam w recenzję Książki zamiast kwiatka, że to fajne, ale chyba mi z autorem nie po drodze. Niby świąteczne, niby zabawne, ale wszystko niby. Oddałam do biblioteki.
8. Zakochani w słowach (Trubowicz Magdalena) [4] - opowieść o metamorfozie nieśmiałego bibliotekarza, wzruszająca historia psa, bardzo miłe czytadło. Własna półka.
9. Porwanie (Chmielewska Joanna (właśc. Kühn Irena)) - ciąg dalszy umartwiania się, chyba, bo to kolejna słaba Chmielewska :P Własna półka.
10. Szczęśliwa nieboszczka (Kursa Małgorzata J.) - a to w celu polepszenia sobie humoru, zdecydowanie lepsze od niegdysiejszej królowej. Własna półka.
11. Niewidzialne kobiety: Jak dane tworzą świat skrojony pod mężczyzn (Criado Perez Caroline) [6] - wyjątkowo dobra, mocna, zmuszająca do zastanowienia. O większości faktów nie ma się pojęcia, a przecież mają wpływ na całe nasze życie. Własna półka.
12. Zagadka królowej myszy (Guzowska Marta) [4] - tym razem przygody dzieciaków mniej mnie wciągnęły, albo do mnie nie trafił temat, albo muszę sobie zrobić przerwę. :) Własna półka.
13. Dywan z wkładką (Kisiel Marta) [5] - ałtorka jest genialna we wszystkich gatunkach, za które się weźmie. :) Miałam nieprawdopodobną radochę przy lekturze i mam wielką nadzieję na więcej. Własna półka.
14. Do trzech razy miłość (Trubowicz Magdalena) [3] - a tu z kolei rozczarowanie, cykl był sympatyczny, a ostatni tom do niczego. Bohaterka mnie drażniła. Własna półka (ale czy zostanie?)
15. Ekologiczna zemsta (Kursa Małgorzata J.) - po słabej obyczajówce poprawka dużo lepszą, żeby sobie zrobić lepiej. :)
16. Morderstwo w Orient Expressie [komiks] (Eckartsberg Benjamin von, Chaiko Tsai (właśc. Feng Cai), Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary)) [4] - lepiej mi się czytało niż poprzedni komiks, ale nie przekonuje mnie kreska akurat tego autora. Własna półka.
17. Nieboszczyk wędrowny (Kursa Małgorzata J.) - i znów powrót, Kraśnik rządzi, Belzebub wymiata, a Malwina i Eliza są świetne.
18. Wszystko przez krasnala (Kursa Małgorzata J.) - jakoś mi wyszła powtórka Malwiny i Elizy, ale nie narzekam, bo bardzo je lubię i dobrze na mnie działają. ;)
19. Kosmiczne dziewczyny: 50 historii niezwykłych kobiet, które przyczyniły się do podboju kosmosu (Jackson Libby) [4] - dobra książka dla dzieci, uświadamiająca, że kosmos jest nie tylko dla chłopców. Własna półka.
20. Czerwona nitka (Zeydler-Zborowski Zygmunt (pseud. Helner Tomasz lub Zorr Emil)) [4,5] - powtórka po niebywale długich latach, sympatyczny milicyjny kryminał, bez epatowania makabrą, z sympatycznymi bohaterami. Przypomnę sobie cały cykl o Franku Kociubie. Własna półka.
21. Epidemia manipulacji: Jak chronić przed religijną manipulacją siebie i bliskich (Cioch Adam (pseud. Krak Marek)) [4] - pozycja dobra dla osób, które dopiero zaczynają myśleć o rezygnacji z kościoła, napisana bardzo prostym językiem, omawiająca oczywistości - dla kogoś może być bardzo przydatna, dla mnie tylko pozytywna, że istnieje. Własna półka.
22. Jasna sprawa (Kursa Małgorzata J.) - dowiedziałam się na FB, że w tym roku wyjdą trzy nowe książki autorki i to w lubianych przeze mnie cyklach, będą Wiedźmy, Malwina i Eliza i redakcja Echa Kraśnika (Luka, Kamila i reszta) - z tej okazji zajrzałam do Kraśnika.... ;)
23. Babska misja (Kursa Małgorzata J.)
24. Niespodziewany trup (Kursa Małgorzata J.) - chyba już mi całkiem odwaliło, ale Kraśnik rządzi... :D
25. Zagadka zbuntowanego robota (Guzowska Marta) [4,5] - tym razem czytało mi się lepiej, niż poprzednią część, a fakt, że mała Jaga rozwiązała zagadkę bardzo mi się podoba. Własna półka.
26. Tajemnica Sosnowego Dworku (Kursa Małgorzata J.) - kolejna powtórka Kraśnika, to chyba uzależnienie ;)
27. Wielkie miłośći, romanse, zazdrości: Niezwykli mężczyźni, piękne kobiety i największe skandale w historii Polski (Zieliński Andrzej (ur. 1939)) [4] - jak zwykle u autora - ciekawa, choć część tych historii już znam, więc mało odkrywcza, ale zdarzyły się też nowe informacje. Własna półka.
28. Diablęta i anioły (Kursa Małgorzata J.) - przeglądane po skosie, jako remedium na stres ;)
29. Najlepsze jest najbliżej (Kursa Małgorzata J.) - j.w. - zdaje się, że to będzie rok Małgorzaty Kursy ;) A kwartał z pewnością. Ale skoro mi to sprawia przyjemność, to nie będę sobie odmawiać.
30. Listy od astrofizyka (Tyson Neil deGrasse) [3,5] - tym razem rozczarowanie, nie tego oczekiwałam. Listy nie są złe, ale nie o to mi chodziło, nie ma w nich astrofizyki. Własna półka.
31. Serce z piernika (Kordel Magdalena) - kupiłam kolejne tomy i musiałam sobie przypomnieć pierwszy. Nawet ocena wzrosła, nie jest to zła książka, choć najlepsi są Pasztet i Marcepan, to i reszta całkiem nieźle się układa, choć nie lubię wojennych nawiązań.
32. Serce w skowronkach (Kordel Magdalena) [4] - ten tom też czytało mi się nieźle, wojenne nawiązania nieco się uspokoiły, nie gryzą, natomiast realia życia w małym miasteczku całkiem przyjemne. Własna półka.
33. Serce w obłokach (Kordel Magdalena) [4] - nadal niezłe, fajnie, że bez wojny, mam nadzieję, że w kolejnym tomie Klementyna nie będzie się godzić z matką, bo byłby to ulep do przesady. Własna półka.
34. Tylko nie Mazury (Skuza Sylwia) [4,5] - fabuła to dla mnie tylko pretekst, bohaterowie nieznaczący, ale historia, geografia, język - Prusy - to coś absolutnie fantastycznego. Aż chce się przeczytać książki polecone bohaterowi przez dziadka. Własna półka.
35. Gdzie diabeł nie może, tam trupa pośle (Banach Iwona) [4] - wg mojej prywatnej opinii - za dużo wszystkiego, zamieszania, absurdu, udziwnień, ale Iwonę lubię, a czytało się nie najgorzej. Własna półka.
36. Wielki ogarniacz kuchni (Pan Buk (pseud.), Pani Bukowa (pseud.)) [4] - kolejne spotkanie z Panią Bukową i Panem Bukiem - bardzo sympatyczne, zabawne, nawet przepisy są, ale raczej nie skorzystam ;) Własna półka.
37. A.B.C. [komiks] (Brémaud Frédéric (pseud. Mésange Lili lub Brrémaud), Zanon Alberto, Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary)) [3,5] - a tu kolejny komiks Agathy Christie i choć scenariusz udany, to ta kreska kompletnie do mnie nie przemawia, dlatego ocena zjechała. Własna półka.
38. Kapitan Szpic i wielki cyrk (Ruducha Artur, Koziarski Daniel) [4,5] - naszło mnie na komiksy, no, tu ze względu na Daniela, usmiałam się, choć to dla małolatów. :) Własna półka.
39. Samotny jak Szwed?: O ludziach Północy, którzy lubią bywać sami (Tubylewicz Katarzyna) [5,5] - jak bardzo chciałabym mieszkać w Szwecji... Tam można być samemu i jest to zrozumiałe... Bardzo mi się podoba. Własna półka.
40. Wiedźmy na gigancie (Kursa Małgorzata J.) - coś mam problem z czytaniem, więc sięgnęłam po to, co jest sprawdzone. :) No i umila mi czekanie na Kapusia :)
41. Wiedźmy na wakacjach (Kursa Małgorzata J.) - ciąg dalszy umilania, jakoś mi inne nie wchodzą :P
42. Granat poproszę (Rudnicka Olga) - to też w ramach odstresowania
43. Kapuś w kapuście [5,5] - po raz kolejny świetna historia, uwielbiam wracać do Kraśnika, autorka się nieco przejechała na włodarzach miasta, redakcja Echa Kraśnika kapitalna jak zawsze, a dodatkowe wtręty grafomanki przezabawne. Własna półka.
44. Bezbożnik: Przeciwko władzy religii (Szumlewicz Piotr) [4,5] - jak zawsze u Piotrka, bardzo dobry tekst, z tym, że znów nie do końca dla mnie. Dla mnie to oczywistości, przydatne może tym, którzy nie wiedzą, nie mają świadomości, nie pomyśleli - ale ważne, że jest. Własna półka.
45. Dywan z wkładką (Kisiel Marta) - powtórka dla przyjemności
46. Geniusz kobiet: Historie kobiet, które zmieniły świat nauki (Odifreddi Piergiorgio) [4,5] - jest dobra, ale nie wybitna. Chwilami autor się zapędzał i więcej niż o bohaterce pisał o zagadnieniach, którymi się zajmowała - to ciekawe, ale mało przybliża sylwetkę naukowczyni. Sporo tropów, choć mało tłumaczonych źródeł. Własna półka.
47. I (nie) żyli długo i szczęśliwie: Najgorsze rozstania w historii (Wright Jennifer) [3] - wydawało się, że będzie ciekawa, zawiera sporo informacji, których nie znałam, ale mówi często o ludziach, którzy mnie nie interesują, a maniera autorki jest potwornie drażniąca. Własna półka, ale oddam.
48. Wielki Diament: Tom 1 (Chmielewska Joanna (właśc. Kühn Irena)) - miła powtórka, dawno nie czytałam tego pierwszego tomu, ostatnia powtórka była z drugiego. Pani Joanna umiała pisać :)
49. Wielki Diament: Tom 2 (Chmielewska Joanna (właśc. Kühn Irena)) - jak pierwszy, to i drugi :)
50. Jak cię zabić, kochanie? (Rogoziński Alek) [2,5] - zakup z Biedry, więc mały koszt, nie wiem, po co się za to wzięłam, autor jak zawsze słaby. Oddam.
51. Lato z ciotką spirytystką (Korolewicz Danuta) [2,5] - nacięłam się ponownie, miało być zabawnie, było durnie. Oddam.
52. Zagadka ducha Chopina (Guzowska Marta) [4] - całkiem udane spotkanie z dzieciakami, zachęciło mnie do odwiedzenia Żelazowej Woli - choć nie wiem, kiedy to nastąpi ;) Własna półka.
53. Anioł w kapeluszu (Szwaja Monika) - powtórka po skosie. :)
54. Rendez-vous ze śmiercią [komiks] (Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary), Quella-Guyot Didier, Marek (właśc. Charlier Marc)) [4] - rodzina pani Boynton mocno okrojona, ale to zrozumiałe, scenariusz przyzwoity, kreska nie powala, ale niezłe. Własna półka.
55. Orient Express: Świat z okien najsłynniejszego pociągu (Færøvik Torbjørn) [5] - szalenie ciekawe, mnóstwo nowych wiadomości, nieco nierówne, redakcja kuleje. Własna półka.
56. Oddaj albo giń! (Rudnicka Olga) [4] - chciałam dać szansę Matyldzie i wyszło nieźle. Rozmówki z córką genialne, policjanci przezabawni, stosunek do męża... no cóż... odpuszczę jej chyba ;) Własna półka.
57. Śmierć na Nilu [komiks] (Bottier Isabelle, Callixte (właśc. Schmitz Damien), Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary)) [5] - bardzo udana adaptacja, dobry scenariusz, świetna kreska, więcej takich poproszę!! Własna półka.
58. Zaplanuj sobie śmierć (Wójtowicz Milena) [5] - podobała mi się ta historia, obłąkana, absurdalna, zabawna, a przy okazji przemycająca kilka prawdziwych słów o ludzkich emocjach i relacjach. Choć nadal czekam na Sabinkę i Piotrusia :) Własna półka.
59. Cavallo Francesca & Favilli Elena - Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek t. 2 [5] - podobnie jak tom pierwszy, doskonały zestaw sylwetek ciekawych kobiet. Warto poszukać czegoś więcej o ich dokonaniach. Własna półka.
60. Pamiętniki Ptaszka Staszka (Jedliński Piotr (grafik)) [4] - całkiem udane, choć nie rewelacyjne, teksty wróbla komentującego rzeczywistość. Własna półka.
61. Małe Licho i lato z diabłem (Kisiel Marta) [5,5] - jak zawsze w kiślowersum - świetnie. Kolejna doskonała opowieść o Bożku, Lichu, Odzie i różnicach między ludźmi, i o tym, że można kogoś nie lubić, ale i tak być w porządku i o samych ważnych rzeczach podlanych klimatem romantyzmu. Własna półka.
62. Minimalizm daje radość (Jay Francine) [4] - całkiem ciekawe zasady przejścia na minimalizm, do podjęcia próby zastosowania. Własna półka.
63. Świat Nali: Człowiek, kot i ich podróż rowerem dookoła świata (Nicholson Dean) [5] - piękna, wzruszająca, poruszająca. Ogromnie polubiłam autora. Własna półka.
64. Złodziejki świąt (Cygler Hanna (właśc. Kanthak Anna)) [3,5] - nie polubiłam bohaterek, no, może nie wszystkich, ale jednak. Nie zatrzymam tego. Własna półka, ale oddam.
65. Bóg: Błędna hipoteza: Jak nauka wykazuje, że Bóg nie istnieje (Stenger Victor J. (Stenger Victor John)) [5] - czyta się trudno, autor chwilami odbiega od tematu podkreślając metodę naukową. Własna półka.
66. Mamy morderstwo w Mikołajkach (Matyszczak Marta) [3] - ostatnia szansa dla autorki, nie podeszło mi. Nawet kotka mnie drażniła. Oddałam.
67. Abramowicz Małgorzata "Kuźnica gdzie morze całuje zatokę" [3,5] - treściowo bardzo dobre, ale przepuszczone straszne błędy, dlatego ocena spada, tym niemniej, chcę to mieć!! Półka pożyczek.
68. Autobiografia (Hendry Stephen) [4,5] - ciekawa, szczególnie opisy turniejów i wzmianki o innych zawodnikach, ale autor nie dał się polubić. Własna półka.
69. Zbrodnia wigilijna (Heyer Georgette) [4,5] - staroświecka angielska klasyka, czyli coś, co bardzo lubię. Własna półka.
70. Jak zrujnować królową: Maria Antonina, skradzione diamenty i skandal, który zachwiał tronem Francji (Beckman Jonathan) [4] - dobra, ale nie tak wciągająca, jak liczyłam, że będzie. Własna półka.
71. Jurata: Kurort z niczego (Abramowicz Małgorzata) [4,5] - bardzo ciekawa, świetnie się czytało, mnóstwo ciekawostek z ubiegłego wieku. Własna półka.
72. Ciszej proszę...: Siła introwersji w świecie, który nie może przestać gadać (Cain Susan) [3,5] - jakoś mi nie szła, może jest zbyt amerykańska? Własna półka.
73. Abramowicz Małgorzata "Jastarnia z morza i lądu" [3,5] - słabsza od poprzednich, trochę powtórek, niepotrzebny rozdział o wszystkich księżach. Własna półka.
74. Wioletka na tropie zbrodni (Gurnard Katarzyna) [4] - fajne czytadełko, bohaterka sympatyczna, chętnie wrócę. Własna półka.
75. Wyścigi (Chmielewska Joanna (właśc. Kühn Irena)) - powtórka z przyjemnością ;)
76. Florencja, córka Diabła (Chmielewska Joanna (właśc. Kühn Irena)) - powtórka po skosie, ale miła
77. Morderstwo na śniadanie (Banach Iwona) [5] - a to kolejna Pinda, nawet fajniejsza niż pierwsza, a jeszcze będzie trzecia! Podobała mi się bardzo. Własna półka.
78. Na miłość boską! (Ferenz Malwina) [4,5] - coś nowego, autorkę poznaję, ale podoba mi się. Akcja wartka, bohaterowie fajni, a na dodatek kościół zostanie z ręką w nocniku!! :) Chyba poczytam więcej tej pani. Własna półka.
79. Księga dla starych urwisów: Wszystko, czego jeszcze nie wiecie o Edmundzie Niziurskim (Varga Krzysztof) [3,5] - nie porwała mnie, chyba dlatego, że i twórczość Niziurskiego nigdy mnie nie porywała, natomiast pozwoliła zrozumieć, dlaczego tamte powieści do mnie nie trafiały - są za bardzo dla chłopców, nie bawią mnie wojny międzyszkolne i uważam je za głupie. Za to tej książce dziękuję, ale i tak ją oddam.
80. Miłość z odzysku (Ferenz Malwina) [4,5] - polubiłam autorkę, bohaterowie są zwyczajni, bez udziwnień, dają się polubić. Własna półka
81. Uroczysko (Kordel Magdalena) - zakupiłam czwarty tom serii, więc muszę sobie przypomnieć poprzednie, bo czytałam je dawno.
82. Sezon na cuda (Kordel Magdalena) - j.w.
83. Wino z Malwiną (Kordel Magdalena) - j.w.
84. Okno z widokiem (Kordel Magdalena) [4] - całkiem udane czytadełko, aczkolwiek nie ma nic wspólnego z serią, nie wiem, dlaczego zostało do niej dodane, bo to bzdura. Własna półka.
85. Pejzaż z aniołem (Kordel Magdalena) - przeczytane z rozpędu, bo nie byłam pewna, czy mam i nic nie kojarzyłam ;)
86. Leśniczówka Wszebory (Tekieli Joanna) [3] - a to raczej porażka, sama historia z nawiązaniami do pradawnej opiekunki puszczy, dałaby się znieść, ale bohaterka zafiksowana na macierzyństwie to nie dla mnie. Własna półka, ale oddam.
87. Pora na miłość (Ferenz Malwina) [3] - gdyby nie rozdział o Magdzie, uznałabym to za marność straszną, ale i tak mnie zmęczyła. Kaśka mnie nudziła, Julia zbrzydziła, bo kościelnej hipokryzji nie znoszę - własna półka, ale oddam.
88. Dama ciężkich obyczajów (Obuch Marta) [5] - wyjątkowo udane czytadło, lekkie, zabawne, odprężające. Własna półka.
89. Wakacje z truchłami (Banach Iwona) [3] - lubię Iwonę, ale to było dla mnie zbyt głupawe i nieogarnięte. Następnego tomu raczej nie będę czytać Własna półka.
90. Gadka: W sześćdziesiąt języków dookoła Europy (Dorren Gaston) [5,5] - moim zdaniem świetna, porównania języków bardzo ciekawe, trochę mi bruździła gramatyka, ale nic to. Własna półka.
91. Nietypowa Matka Polka (Szczepanek Anna) [3] - to mądra babka i dobra książka, ale coś mi w niej nie leżało... Własna półka, ale oddam.
92. Efekt pandy (Kisiel Marta) [5,5] - ałtorka jak zawsze wymiata, popłakałam się ze śmiechu przy lekturze, mą bożę - poproszę jeszcze... :) Własna półka.
93. Metoda na wnuczkę (Obuch Marta) [3] - jakoś tym razem mi do gustu nie przypadło, babcia niby fajna, ale kościółkowa, dziadek niby fajny, ale poluje, a Ewa i Adam - ten romans też jakby na siłę. Własna półka, ale chyba oddam.
94. Trzy trupy (Podstawna Małgorzata) [4] - mocna czwórka, udany debiut, ciekawe bohaterki, mam nadzieję, że autorka napisze coś jeszcze. Własna półka.
95. Najstarsza prawnuczka (Chmielewska Joanna (właśc. Kühn Irena)) - bo miałam ochotę na coś trochę staroświeckiego i sympatycznego
96. Wredny kurdupel (Kursa Małgorzata J.) [4] - chyba nieco słabiej tym razem, choć wyczekane. Od razu było widać, kto może być zamieszany w przemyt, choć jeśli chodzi o morderstwo, to faktycznie zaskakujące. Ale w kilku miejscach trochę mi się rozbiegało. Własna półka.
97. Samhain: Rytuały, przepisy i zaklęcia na początek pory zimowej (Rajchel Diana) [4,5] - bardzo sympatyczna książeczka, podobała mi się szczególnie medytacja dla ciemności. Własna półka.
98. Depozyt (Chmielewska Joanna (właśc. Kühn Irena)) - powtórka po latach, całkiem miła i przyjemna, tym razem autorka mi nie zrobiła źle.
99. Kot kontra Pies: Czyli dlaczego zwierzęta są lepsze od ludzi (Nieteraz Kot (pseud.), Nierusz Pies (pseud.)) [4] - nie dorasta to do niektórych poprzednich, ale nadal styl i forma narracji fajna, a zwierzęce postrzeganie takoż ciekawe. Własna półka.
100. Śmierć na Zanzibarze (Stachowicz-Gacek Katarzyna (Gacek Katarzyna)) [4] - kolejne fajne spotkanie z panią weterynarz z Podkowy, tym razem w bardziej egzotycznej scenerii. Nadal udane, choć tym razem odgadłam mordercę. Własna półka.
101. Krętka Blada (Chmielewska Joanna (właśc. Kühn Irena)) - na grupie fanów Chmielewskiej na facebooku ktoś zamieścił cytat z tej książki, którego kompletnie nie pamiętałam, więc sięgnęłam po nią, żeby sobie przypomnieć. Cytat kompletnie oderwany od treści i przypadkowy, a ta akurat Chmielewska wyjątkowo słaba.
102. Rzeź bezkręgowców (Chmielewska Joanna (właśc. Kühn Irena)) - to chyba w ramach zdołowania się, powtórka po skosie, bo normalnie czytać to się nie daje. Nie pamiętałam, to po krętce wzięłam, ale jest fuj.
103. Załatwiaczka (Wójtowicz Milena) - to też powtórka, ale lepsza. Chciałam sobie przypomnieć autorkę w czymś innym niż Piotruś i Sabinka.
104. Ropuszki (Jadowska Aneta) [5] - kolejny udany zbiór opowiadań autorki, choć nie tak porywający jak poprzednie. Mimo to nadal jestem bardzo na tak. Własna półka.
105. Królowa Śniegu nie żyje (Banach Iwona) [4] - lepiej niż ostatnio, gorzej niż bywało, ale całość spójna, trzyma się kupy, jest morderstwo, zagadka i oprócz zwykłego u autorki zamieszania, całkiem logiczne tło. Własna półka.
106. Z najlepszymi życzeniami śmierci (Rendell Ruth (pseud. Vine Barbara)) [5] - bardzo udany staroświecki kryminał, czytałam z wielką przyjemnością. Detektyw nie był zapijaczony, angielska prowincja jest jak zawsze świetnym tłem, a wątek obyczajowy jak na swoje czasy bardzo odważny. Własna półka.
107. Zapłata (Rogala Małgorzata) [4,5] - kolejny dobry kryminał, tym razem rodzimy, z fajnymi śledczymi i bardzo dobrym zarysowaniem realiów. Własna półka.
108. Zagadka mazurskiej mumii (Guzowska Marta) [4] - kolejne miłe spotkanie z młodocianymi detektywami, a historia o mumii na Mazurach interesująca, warto czegoś poszukać i poczytać. Własna półka.
109. I nie było już nikogo [komiks] (Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary), Davoz Pascal, Callixte (właśc. Schmitz Damien), Van Linthout Georges) [5] - następna udana adaptacja powieści Agathy Christie, bardzo dobra kreska, odpowiedni język, oby reszta komiksów była tak udana. Własna półka.
110. Podatek (Wójtowicz Milena) - powtórka, chciałam sobie przypomnieć rusałkę i resztę. :)
111. Zagadka czwartego piętra (Guzowska Marta) - dzieciaki jak zwykle świetne, choć zamiast miejsca historycznego Pałac Kultury, ale dedukują kapitalnie. Własna półka.
112. Ekologiczna zemsta (Kursa Małgorzata J.) - miałam ochotę na coś miłego do powtórki, padło na Malwinę i Elizę :)
113. Mąż zastępczy (Chmielewska Joanna Maria) [4,5] - czytało się fajnie, bohater sympatyczny, pewnie jeszcze coś tej pani wezmę do ręki. Własna półka.
114. Grzechy ojców (Rendell Ruth (pseud. Vine Barbara)) [4,5] - kolejna dobra powieść autorki, choć moim zdaniem to nie bardzo kryminał. Własna półka
115. Życie według kota: Kocie zasady, jak być szczęśliwym na co dzień (Eulalie Astrid) [3,5] - tym razem nieco rozczarowujące, chyba liczyłam na coś nieco innego, choć niektóre rady kota bardzo fajne. Własna półka