Dodany: 31.12.2020 12:32|Autor:

Przełomowa analiza nowego porządku ekonomicznego, narzuconego przez cyfrową rewolucję, i jedna z najważniejszych książek XXI wieku o gospodarce i społeczeństwie

Gra toczy się o wysoką stawkę. Dążenia potężnych korporacji do przewidywania i kontrolowania naszych zachowań są prawdziwym wyzwaniem dla ludzkości. Pasożytnicza logika ekonomiczna, w której wytwarzanie towarów i usług jest podporządkowane globalnej architekturze modyfikacji behawioralnych, może zmienić ludzką naturę w XXI wieku tak samo, jak przemysłowy kapitalizm zniekształcił naturalne środowisko w XIX i XX wieku.

Autorka pokazuje, jak patronująca tym procesom Dolina Krzemowa wpływa na każdy sektor światowej gospodarki; jak prognozy naszych zachowań są kupowane i sprzedawane na rynkach prognoz behawioralnych, a bogactwo, wiedza i władza koncentrują się w jednym miejscu na niespotykaną dotąd skalę. Wskazuje, że prawdziwe zagrożenie dla naszego społeczeństwa płynie już nie ze strony totalitarnych państw, lecz ze strony globalnych korporacji, powszechnie inwigilujących nasze zachowania i kuszących obietnicami maksymalnego zysku kosztem demokracji, wolności i – ostatecznie – naszej przyszłości.

Jedna z najlepszych książek roku wg "The Guardian" (wybrana przez Elif Shafak), "The New Yorker" (Jia Tolentino), Bloomberga (Ana Botin), "The Wall Street Journal" (Zadie Smith) oraz Baracka Obamy.

"Książkę Shoshany Zuboff można nazwać przełomową, edukującą, czy niepokojącą. Ale jedno określenie pasuje najbardziej – jest to pozycja konieczna do przeczytania".

John Thornhill, "Financial Times"

"Każdy powinien przeczytać tę książkę w ramach własnej cyfrowej samoobrony".

Naomi Klein

[Zysk i S-ka, 2020]

Użytkownik: wwwojtusOpiekun BiblioNETki 15.11.2021 18:34 napisał(a):
Odpowiedź na: Przełomowa analiza nowego... | Anna125
Książka porusza ważne i teoretycznie ciekawy tematy, niestety jest dość mętna, miejscami zbyt drobiazgowa, a przez to... nudna.
Mimo wszystko czegoś się dowiedziałem i warto było przeczytać.
Użytkownik: Anna125 16.11.2021 00:13 napisał(a):
Odpowiedź na: Książka porusza ważne i t... | wwwojtusOpiekun BiblioNETki
Tak, jest cholernie drobiazgowa, i z powtórzeniami. Masz rację! ;-)
Niemniej każdy powinien ją znać, choć ostatnio obejrzałam film (zakwalifikowałabym go do dokumentu, choć ciut fabularyzowany) "Social Dilemma" na Netflixie, jest skrótem, może niezupełnie. Zuboff pisała swoją książkę przez wiele lat, zbierając dowody. Rozumiem jej sytuację i to kompulsywne ewidencjonowanie danych.
Super, że uważasz, że warto było. :-)
Użytkownik: wwwojtusOpiekun BiblioNETki 16.11.2021 11:58 napisał(a):
Odpowiedź na: Tak, jest cholernie drobi... | Anna125
A ja "Social Dilemma" nie dałem rady obejrzeć... Za bardzo mnie denerwował wymuszony suspens i podkręcanie emocji muzyczką.
Polecam np. śledzić stronkę fundacji panoptykon, bo tam informacje są bardziej stonowane i merytoryczne. Ogólnie tym tematem jestem zainteresowany i czytam mnóstwo różnych artykułów od lat, więc wolę te bardziej merytoryczne teksty, a nie, jak słusznie zauważyłaś, fabularyzowane straszaki.
Te nowe informacje w książce były dla mnie pewnym zaskoczeniem :-) Dobrze też autorka pokazuje stopniowe i nibydelikatne zmiany w kwestii kontroli danych oraz na co pozwalamy.
Użytkownik: Anna125 17.11.2021 15:55 napisał(a):
Odpowiedź na: A ja "Social Dilemma" nie... | wwwojtusOpiekun BiblioNETki
Tak, panoptykon jest świetny, kibicuję im od powstania im. ;-)
Oj, tak, te stopniowe zmiany i mnie silnie uderzyły. Były dla mnie kluczową wartością plus dokumentacja źródłowa.
W podobny sposób postawił mnie na baczność wątek "zagradzania", "grodzenia" w książce
Mniej znaczy lepiej: O tym, jak ujemny wzrost gospodarczy ocali świat (Hickel Jason)