Dodany: 29.12.2020 07:49|Autor: faramir z ithilien

Czytatnik: Relikt

Podsumowanie roku 2020

W 2016 roku rozpocząłem wyzwanie “książka w tydzień”. NIestety nie udało mi się osiągnąć tego celu przez kolejne cztery lata. W tym roku byłem najbliżej: niestety zawaliłem sześć tygodni przy których kompletnie odpocząłem od czytania i słuchania audiobooków. Dwa razy po dwa tygodnie byłem w stanie izolacji spowodowanej koronawirusem - mimo ogromu czasu nie przeczytałem podczas tego okresu ani jednej strony. W tym roku miałem też dwutygodniowy przesyt, zdałem sobie sprawę, że czytanie to jakiś szalony wyścig bo umyślnie wybierałem książki krótsze a nie te, na których bardziej mi zależało.
Do tych sześciu tygodni nieczytania niestety trzeba dołożyć kilka książek nie ukończonych. Było ich tylko/aż dziewięć w tym dwie rozpoczęte w grudniu, na które czekałem od kilku lat: “Historia niezwykłej przyjaźni” Colina Durieza i “Od Valinoru do Mordoru” Andrzeja Syjewskiego. Obie książki były największym koszmarem minionego roku, obie w blisko połowie zostały porzucone. To sprawiło, że zamykam rok z liczbą 46 książek. Zabrakło sześciu do ukończenia wyzwania. Tak, trochę żałuje, że odpuściłem te sześć tygodni i żałuje także tych porzuconych:
“Wojna Samic” - Alien 7 - Steve Perry
“Ocalony” - James Herbert
“Znaczy kapitan” - Karol Olgierd Borchardt
“Rzeźnia numer pięć” - Kurt Vonnegumt
“O figury braku. O prozie Stanisława Dygata” - Ewa Bartos
“Ostatnia godzina” - Tadeusz Konwicki
“Wojny konsolowe” - Blake J. Harris
“Historia niezwykłej przyjaźni” Colina Durieza
“Od Valinoru do Mordoru” Andrzeja Syjewskiego.
Aż pięć z nich porzuciłem w mniej więcej połowie książki, resztę po przeczytaniu może 30 stron. Największe rozczarowanie to książka Ewy Bartos: “O figury braku. O prozie Stanisława Dygata”. Jestem wielkim fanem Stanisława Dygata, od dwudziestu lat jego książki ciąglę przewijają się przez moje życie. NIestety w/w opracowanie kompletnie do mnie nie trafiło.
Oto moja lista za rok 2020:
” Hobbit i filozofia. Prawdziwa historia tam i z powrotem” - Gregory Bassham - ebook, ukończono 15.01
“Broad Peak. Niebo i piekło.”, Bartek Dobroch, Przemysław Wilczyński
“Skazani na Shawshank” - Stephen King
“Z nienawiści do kobiet” - Justyna kopińska
“Poza kompanią braci” - Dick Winters - ebook, ukończono 15.02
“Życie seksualne lemingów” - Rafał A. Ziemkiewicz
“Podróż Bilba. Chrześcijańskie przesłanie Hobbita” - Joseph Pearce - książka, ukończono 27.02
“Ostatni Policjant Ben H. Winters - ebook ukończono: 20.03
“Co to znaczy być chrześcijaninem” - Albert N. Martin - ebook ukończono 21.03
“Biblia w 365 dni” - ebook, ukończono 21.03
“Maria Skłodowska-Curie” - Laurent Lemire
“Seksuolożki. Sekrety gabinetów” - Marta Szarejko - ebook ukończono 10.04
“Masa o kilerach polskiej mafii” - Górski Artur
“Lego. Jak pokonać kryzys, zawojować świat i zbudować potęgę z klocków” - Niels Lunde
“Polska odwraca oczy” - Justyna Kopińska
“Harry Potter i kamień filozoficzny” - J. K. Rowling - ebook ukończono 31.05.20
“Polactwo” - Rafał A. Ziemkiewicz
“Hello World - jak być człowiekiem w epoce maszyn” - Hannah Fry
“Harry Potter i komnata tajemnic” - J. K. Rowling
“Dżihad i samozagłada zachodu” - Paweł Lisicki
“Harry Potter i więzień z Azkabanu” - J. K Rowling - ebook ukończono: 13.06.20
“Filozofia wina” - Bela Hamvas
“33 Żydów, którzy wpłynęli na losy świata. Od mojżesza do Kevina Mitnicka” - Przemysław Słowiński
“Dymy nad Birkenau” - Seweryna Szmaglewska
“Solaris” - Stanisław Lem
“Myśl i bogać się” - Napoleon Hill
“Kłopotliwe zachowania dzieci” - Justyna Korzeniowska
“Pandemia. Jak przetrwać i nie zwariować” - Kafir
“Rozmowy z dzieckiem. Proste odpowiedzi na trudne pytania” - Justyna Korzeniowska
“Mininawyki. Małymi krokami do sukcesu” - Stephen Guise
“Ghost Hunter - Światło, które zabija” - Derek Meister -książka, ukończono 08.09.2020
“Prostytutki. Tajemnice płatnej miłości” - Magda Markowicz, Magda i Piotr Mieśnik
“Wojna nie ma nic z kobiety” - Swietłana Aleksijewicz
“Ateizm urojony” - Sławomir Zatwardnicki
“Sens ksiąg biblijnych” - Anna Świderkówna
“Tak dziś jemy” - Bee Wilson
“Mecz to tylko pretekst” - Anita Werner, Michał Kołodziejczyk
Python dla Każdego” - MIchael Dawson
“Utracony świat” - Ben H. Winters
“Krew, pot i piksele” - Jason Schreier

Jak co roku małe podsumowanie:
Ogółem: 46 pozycji, 15 książek/ebooków, 31 audiobooków
porzucono: 9 książek w tym 7 książki/ebooki oraz dwa audiobooki
Wzrost: 44% w porównaniu z rokiem poprzednim(z 32 pozycji do 46),
książki/ebooki - wzrost o 88% (z 8 do 15 książek)
audiobooki - wzrost o 29% (z 24 do 30)
Najlepsza książka: “Poza kompanią braci” - Dick Winters
Najlepszy audiobook: “Maria Skłodowska-Curie” - Laurent Lemire
“Dżihad i samozagłada zachodu” - Paweł Lisicki
“Tak dziś jemy” - Bee Wilson

Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 29.12.2020 09:52 napisał(a):
Odpowiedź na: W 2016 roku rozpocząłem w... | faramir z ithilien
A jakie były Twoje najlepsze książki roku i dlaczego? Ocenione masz bardzo mało tytułów, czy ukrywasz oceny?

Na Twoim miejscu nie przejmowałbym się, jeśli nie udaje się zrealizować postanowienia, inaczej się łatwo zniechęcić, jeśli zbytnio przymuszasz do czytania. Polecam taką cienką książeczkę, która uczy, jak czytać na luzie ;) Jak powieść (Pennac Daniel)
Użytkownik: faramir z ithilien 29.12.2020 12:15 napisał(a):
Odpowiedź na: A jakie były Twoje najlep... | LouriOpiekun BiblioNETki
Właśnie był mały upgrade i bo ukończyłem ostatniego audiobooka w 2020. Licznik przeskoczył na 46 a więć tylko sześć książek zabrakło do ukończenia wyzwania. Niech będą przeklęte te sześć tygodni bez czytania w ostatnim roku.

Dlaczego najlepsze - opisze krótko.
“Poza kompanią braci” - Dick Winters - po przeczytaniu kilku książek o wojnie na Pacyfiku oraz Kampania braci przyszło kolej na chyba ostatnio czyli "Poza kampanią braci". Nic szczególnego nie napiszę o tej książce poza tym, że nie mam zwyczaju płakać przy czytaniu - tu było ciężko. Ta książka to dobre pożegnanie z żołnierzami z 506 pułku piechoty...
czytatka jest tu: “Poza kompanią braci” - Dick Winters

“Maria Skłodowska-Curie” - Laurent Lemire - nie wiedziałem, że tak dobrze będzie się słuchać tej biografii. Bardzo ciekawie opowiedziana i tylko może na kilka chwil byłem myślami dalej niż mój audiobookowy głośnik. Dobrze też podsycała moje nastroje patriotyczne i krzepiła mój duch, że ja też mogę... np nie spóźnić się do pracy :-)
Daleko mi do chemii czy fizyki a mimo wszystko przyjemnie było posłuchać coś o naszej słynnej noblistce.
Krótka czytatka jest tu: "Maria Skłodowska-Curie" - Laurent Lamire

“Dżihad i samozagłada zachodu” - Paweł Lisicki - następna krótka czytatka będzie o niej.

“Tak dziś jemy” - Bee Wilson. Po tej książce smakowanie trochę straciło smak w moim życiu. Wizyta w sklepach spożywczych już nie jest tak przyjemne jak jeszcze kilka miesięcy temu. Książka o dobrym żywieniu, złym żywieniu i o marketingu złego żywienia ( o dobrym też ale nieco mniej). Ogólnie po tej książce uważam bardziej co jem. Polecam dla zdrowia. Gdybym nominował jedną książkę na nagrodę w kategorii książka grozy to ta na pewno ta by wygrała.

Trochę brakuje mi czasu na wystawienie ocen ale w przyszłym roku zamierzam np. czytać mniej i oszczędzając czas nadrobię wystawianie ocen.
A co do polecanej książeczki chętnie do niej zerknę, czuje że może rozładować stres związany z wyścigiem dotyczącym rocznego wyzwania.
Dzięki