Dodany: 11.04.2005 14:50|Autor: shaloma

Książka: Dobre intencje
Fielding Joy

Dobra powieść

Zupełnie nie rozumiem, dlaczego na okładce umieszczono opis tylko jednej bohaterki, gdy tak naprawdę powieść tworzą dwie historie opisywane na zmianę. Widocznie autor tego opisu przeczytał tylko pierwszy rozdział książki, a dalej to już nie raczył.

Jedną bohaterką jest Lynn Schuster, którą mąż porzucił dla kochanki po 14. latach małżeństwa. Wbrew oczekiwaniom nie porzucił jej dla kobiety młodszej czy ładniejszej. Dlatego Lynn zaczyna zastanawiać się, gdzie popełniła błąd. Pewnego dnia kontaktuje się z nią mąż rywalki. Lynn odczuwa pociąg do przystojnego pisarza. Rozsądek każe jej jednak podchodzić ostrożnie do tego związku.

Drugą bohaterką, której historia wydała mi się dużo ciekawsza, jest Renee Bower. To prawniczka, która odnosi sukcesy zawodowe, ale kompletnie nie potrafi poradzić sobie z problemami z mężem. Jest mu całkowicie uległa. Mąż wykorzystuje jej miłość i przywiązanie, stosuje szantaż emocjonalny, aby tolerowała wszystkie jego wybryki i romanse. Renee ma problemy z nadwagą, jest uzależniona od czekoladek i z tego powodu czuje się winna i brak jej samoakceptacji.

Los tych dwóch kobiet splata się. Obie muszą sobie poradzić z kryzysową sytuacją.

Powieść bardzo przyjemnie się czyta. Historie może nie są zbyt odkrywcze, ale są wciągające. W powieści jest wiele scen zabawnych i świetne dialogi.

To jedna z powieści nastawiających przyjaźnie do świata, które pokazują, że z każdej sytuacji jest jakieś wyjście i nawet kryzys może zmienić nasze życie na lepsze.

Użytkownik: efka-63 13.06.2008 07:55 napisał(a):
Odpowiedź na: Zupełnie nie rozumiem, dl... | shaloma
W zupełności się zgadzam z opinią shalomy. Wątek prawniczki jest dużo bardziej interesujący i zagmatwany. Renee jest typową ofiarą stosunków panujących w jej rodzinnym domu, jest obciążona uległością, niedowartościowaniem i nieprzystosowaniem do rodzinnego życia ze względu na dominującą rolę rodziców. Widzimy portret psychologiczny dorosłej kobiety, która nie potrafi wyzwolić się przez długie z narzuconego przez rodziców (głównie matkę) profilu uległej żony.